نیمی از پناهجویان رد شده در آلمان ناپدید می‌شوند

42086592_303.jpg

پلیس آلمان می‌گوید تنها نیمی از پناهجویانی که تقاضای پناهندگی آنها رد شده، این کشور را ترک کرده‌اند. پلیس، مراکزی را برای افراد ملزم به بازگشت پیشنهاد می‌کند. وزیر کار اما از ندادن فرصت به پناهجویان جوان و ماهر شاکی است.

پناهجویانی که تقاضای پناهندگی آنها در آلمان رد می‌شود، الزاما پس از دریافت نامه اخراج، به کشورشان باز نمی‌گردند و بخش قابل توجهی از آنها دیگر به هیچیک از مراکز اداری و رسمی مراجعه نمی‌کنند. روزنامه «ولت آم زونتاگ» روز یکشنبه ۱۵ ژوئیه به نقل از پلیس فدرال آلمان نوشت حدود نیمی از آنها که باید آلمان را ترک کنند، غیب می‌شوند.

#به_تلگرام_کانون_پناهجویان_ایران_بپیوندین

🔻✅👇👇لینک گروه : کانون پناهجویان ایران 👇👇✅🔻

✅group telegram: https://t.me/joinchat/Gl-ZekNTpoeoPqHxJtoBWw

✅channel telegram: https://t.me/joinchat/AAAAAEPX7HnEGKdnZS6ciA

✅instagram: http://www.instagram.com/panahandegi.m.ghazizade

تا پایان ماه مه ۲۰۱۸ تعداد متقاضیانی که برگه اخراج گرفته‌اند ۲۳هزار و ۹۰۰ نفر بوده اما تنها ۱۱هزار و ۱۰۰ نفر از آلمان رفته‌اند. معلوم نیست آن ۱۲هزار و ۶۰۰ نفر باقی‌مانده کجا هستند.

 

 

«ولت آم زونتاگ» می‌نویسد حدود ۱۳۰۰ نفر نیز در این میان به دلایل مختلفی دیپورت نشده‌اند. به طور نمونه در ۱۵۰ مورد خلبان‌ هواپیما نپذیرفته که پناهجوی اخراجی را به مقصد ببرد. در بیش از ۵۰۰ مورد نیز خود اخراج شدگان مقاومت کرده و سوار هواپیما نشده‌اند. این میزان ۲۰۰درصد به نسبت سال ۲۰۱۷ رشد داشته‌ است.

پلیس فدرال آلمان می‌گوید بیشترین کسانی که در برابر عودت به کشورشان مقاومت می‌کنند، پناهجویان نیجریه و گینه هستند. سپس سومالیایی‌ها و سوری‌ها. پس از آنها پناهجویانی از سیرالئون، گامبیا، مراکش، عراق و اریتره.

«ولت آم زونتاگ» می‌نویسد در مقایسه با سال ۲۰۱۷، شمار دیپورت‌های موفق کم‌تر شده است. یعنی هرچند ۱۷درصد به میزان پناهجویان اخراجی در سال ۲۰۱۸ افزوده شده اما بازگرداندن افراد به کشور مبدا ۴درصد کاهش نشان می‌دهد.

دبیر سندیکای پلیس فدرال آلمان، ارنست والتر به «ولت آم زونتاگ» گفته غیب شدن این میزان از پناهجویان اخراجی، مسئولیت سنگینی به دوش پلیس می‌گذارد: «تنها با تقویت مراکز مخصوص افراد دیپورت شده می‌توان جلوی ناپدید شدن آنها را گرفت.»

حمایت وزیر کار از پناهجویان

در این میان هوبرتوس هایل، وزیر کار آلمان در مصاحبه‌ای از مقامات ایالتی انتقاد کرده که چرا پیوسته پناهجویان بیشتری از میان افراد جذب شده در جامعه را اخراج می‌کنند. او به نشریه «آگسبورگر آلگماینه» گفته است: «برخی مواقع احساس می‌کنم که افرادی مجبور می‌شوند که آلمان را ترک کنند که حق‌شان نیست.»

این سیاستمدار حزب سوسیال دمکرات، نسبت به پیامدهای منفی اخراج پناهجویان آموزش دیده هشدار داده و آن را به ضرر جامعه و شرکت‌هایی دانسته که روی این افراد سرمایه‌گذاری کرده یا آنها را به کار گرفته‌اند.

هایل به مقرراتی اشاره کرده که به پناهجویان جوان فرصت می‌داد در صورت گذراندن دوره‌های آموزشی، دو سال دیگر در آلمان بمانند. او گفته که این مقررات در ایالت‌های مختلف آلمان به صورتی یکپارچه اجرا نشده‌اند و به ویژه در بایرن (ایالت تحت حاکمیت حزب محافظه‌کار سوسیال مسیحی) کمتر از همه جا مورد توجه قرار می‌گیرند.

وزیر کار آلمان اذعان کرده که جذب پناهجویان در بازار کار هنوز اندک است. او می‌گوید هرچند ۲۲۰هزار پناهجو شغل دارند و از صندوق خدمات اجتماعی استفاده نمی‌کنند اما این میزان هنوز کافی نیست. به اعتقاد هوبرتوس هایل، اگر شرایطی فراهم شود که وضعیت اقامتی پناهجویان تضمین‌شده‌تر باشد، شانس ورود آنها به بازار کار هم بالاتر می‌رود.

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s