آلمان: معرفی تکنولوژی جدید برای تشخیص هویت ( سن .دست خط .لهجه )پناهجویان در آلمان

اداره مهاجرت و پناهندگی آلمان می‌گوید سلسله‌ای از تکنولوژی‌های پیشرفته را مورد استفاده قرار می‌دهد تا از اشتباهات گذشته جلوگیری شود. این اداره اما اعتراف می‌کند که تکنولوژی نمی‌تواند جای ارزیابی انسانی را بگیرد.

شعار اداره مهاجرت و پناهندگی آلمان فدرال (بامف) این است که قضیه فرانکو ای دیگر تکرار نشود. سال گذشته قضیه این سرباز اردوی آلمان که ظاهراَ یک فرد افراطی دست راستی بوده و خود را موفقانه به عنوان مهاجر سوریایی جا زده بود، به یک سرافکندگی بزرگ برای اداره مهاجرت و پناهندگی آلمان تبدیل شد. اما مقام‌ها گفته اند که سلسله‌ای از تکنولوژی‌های جدید برای تشخیص هویت که اوایل این هفته معرفی شد، از این گونه اشتباهات در آینده جلوگیری خواهد کرد.

بخش اساسی این تکنولوژی‌ها یک نرم افزار جدید موسوم به «بیومتریک زبان» است که می‌تواند به هدف تعیین محل واقعی تولد یک فرد، زبان و لهجه او را مورد تحلیل قرار دهد. مقام‌ها مدعی اند که این نرم افزار در سطح جهان در نوع خود بی‌نظیر است.

فرانک یورگن وایزه، کمیسار امور مهاجرت حکومت فدرال آلمان هنگام معرفی این نرم افزار گفت: «به روشنی بگوییم که با این نرم افزار ما دیگر قضیه فرانکو ای نخواهیم داشت.» او ادامه گفت: «ما (با این نرم افزار) تشخیص خواهیم داد که کسی در دمشق این گونه فرانسوی صحبت نمی‌کند و ما از او سوال خواهیم کرد: چرا چنین ادعا می‌کند که از دمشق است؟»

همچنین مارکوس ریشتر، رئیس بخش تکنولوژی معلوماتی اداره مهاجرت و پناهندگی آلمان فدرال گفت: «این (نرم افزار) کاملاَ جدید و عصری است، یعنی مدرن‌ترین تکنولوژی قابل دسترس است.»

تکنولوژی جدید دیگر یک نرم افزاری است که عکس‌های بیومتریک پناهجویان را مقایسه می‌کند. این نرم افزار از این جهت اهمیت دارد که در گذشته تعدادی از پناهجویان در چند شهر آلمان خود را ثبت کرده و از کمک‌های اجتماعی (سوسیال) سود برده اند.

همچنین یک برنامه کمپیوتری دیگر نیز وجود دارد که نام‌های عربی را به حروف لاتین به شکل استندرد آن رونویسی می‌کند. هدف این برنامه، جلوگیری از چندگانه نویسی نام‌های عربی به آلمانی است. مثلاَ یکی از مشکلات در قضیه انیس عامری، عامل حمله بر بازار کریسمس برلین در سال گذشته، همین چندگانه نویسی نام او با حروف لاتین بود.

تسریع رسیدگی به تقاضاهای پناهندگی

این تکنولوژی‌ها در مرکز ورودی اداره مهاجرت و پناهندگی در شهر بامبرگ مورد آزمایش قرار گرفته اند. در این مرکز پناهجویان تازه وارد در ایالت بایرن ثبت می‌شوند. مقام‌ها مشتاق استفاده این نرم افزارها در سطح ملی اند.

مارکوس اولبریگ، وزیر داخله ایالت زاکسن و رئیس کنفرانس وزیران داخله فدرال و ایالت‌های آلمان گفت: «من انتظار دارم که این تکنولوژی‌ها به سرعت به همه ۱۶ ایالت معرفی شود و توصیه می‌کنیم که وزیران داخلی ایالت‌ها تجارب نمونه آزمایشی در بامبرگ را پیاده کنند.»

تکنولوژی جدید بخشی از پروسه تشخیص هویت بیومتریک است که شامل نشان انگشت نیز می‌شود. اداره مهاجرت و پناهندگی آلمان این تکنولوژی را روشی برای جلوگیری از سوء استفاده از سیستم پناهندگی می‌داند.

یوتا کروت، رئیس اداره مهاجرت و پناهندگی آلمان گفت: «اداره فدرال ما با تصمیم‌های سریع در مورد درخواست‌های پناهندگی می‌تواند در پروسه بازگشت دادن مردم کمک کند.»

فعلاَ مدت زمان رسیدگی به تقاضای پناهندگی بیشتر از مدت زمان سه ماهه است که مقام‌ها در نظر داشتند. متقاضیان پناهندگی یک پروسه طولانی مصاحبه را با به اصطلاح «تصمیم‌گیرندگان» اداره مهاجرت سپری می‌کنند که بخشی از آن در مورد تشخیص هویت و محل تولد این پناهجویان است.

مقام‌های حکومت آلمان انتظار دارند که استفاده از این نرم افزارهای تکنولوژیک روند رسیدگی به تقاضاهای پناهندگی را سرعت بخشند، اما منتقدان شک دارند.

بی‌مفهوم یا منبع اطلاعات اضافی؟

منتقدان شک دارند که این تکنولوژی تاثیری در از بین بردن نارسایی‌ها در سیستم پناهندگی آلمان، مثلا در قضاهایی مانند فرانکو ای و انیس عامری داشته باشد. عامری تقاضای پناهندگی‌اش در آلمان رد شده بود، ولی اخراج نشده بود .

فرانک هرمان، سخنگوی حزب پیرات به دویچه وله گفت:  این تکنولوژی نمی‌توانست در موضوع عامری تفاوتی ایجاد کند. در موضوع فرانکو ای، او هرگز عربی صحبت نکرده بود، تنها فرانسوی حرف زده بود.

 

 

المان

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s