نخستین گروه از پناهجویان آمریکای مرکزی به استرالیا وارد می شوند

استرالیا به رغم سیاست های سختگیرانه در قبال پناهجویان، براساس توافق مبادله ای با آمریکا نخستین گروه از پناهجویان آمریکای مرکزی را می پذیرد.

  دو منبع آشنا به فرایند پناهجویان به خبرگزاری رویترز اعلام کردند استرالیا در نخستین انتقالی که بر اساس توافق مبادله ای با آمریکا انجام می شود، ده ها پناهجوی آمریکای مرکزی را در چند ماه آینده می پذیرد.

استرالیا وعده داده بود شمار نامشخصی از پناهجویان آمریکا مرکزی را براساس توافقی که سال گذشته با ‹باراک اوباما› رئیس جمهوری وقت آمریکا منعقد کرده بود، بپذیرد.

به ازای انجام این اقدام از سوی استرالیا، واشنگتن اعلام کرد یکهزار و 250 پناهجوی استرالیا را که در بازداشتگاه های ‹مانوس› پاپوآ گینه نو و نائورو هستند، پذیرش خواهد کرد.

براساس این گزارش به نقل از یک منبع آشنا به این موضوع، یک گروه 30 نفره از پناهجویان ‹السالوادور› که در حال حاضر در ‹کاستاریکا› هستند در ماههای آینده به استرالیا وارد می شوند و دومین گروه نیز که برابر با تعداد اولیه هستند، پس از آن به استرالیا منتقل می شوند.

یک سخنگوی ‹پیتر داتون› وزیر مهاجرت استرالیا، سفارت آمریکا در کانبرا و همچنین مقامات مهاجرتی آمریکا از اظهارنظر در مورد این تبادل خودداری کردند.

انتقال پناهجویان ‹السالوادور› به استرالیا توجهات را به اقدام آمریکا برای حفظ این توافق که ‹دونالد ترامپ› رئیس جمهوری آمریکا آن را برای کشورش ‹پیمان احمقانه ای› خوانده بود، متمرکز می کند.

 

به رغم انتقال پناهجویان آمریکای مرکزی به استرالیا، تاکنون هیچ یک از پناهجویانی که در پاپوآ گینه نو و نائورو نگهداری می شوند، برای انتقال به آمریکا مورد تایید قرار نگرفته اند.

مقامات رسمی آمریکا اوایل ماه جاری پس از اینکه این کشور به سقف ظرفیت سالانه پذیرش پناهجویان خود رسید، روند بررسی پناهجویان را متوقف کرد.

براساس توافقی که پیش از روی کار آمدن ‹دونالد ترامپ› بین آمریکا و استرالیا انجام شد، مقرر شد واشنگتن در ازای فرستادن پناهجویان آمریکای شمالی به استرالیا، پناهجویان استرالیایی را که در خاک اصلی این کشور نگهدار می شوند، بپذیرد.

 

دعوای لفظی و تلفنی ‹ترامپ› و ‹مالکوم ترنبول› نخست وزیر استرالیا بر سر این توافق در روزهای اولی که ترامپ قدرت را در آمریکا در دست گرفت، روابط کانبرا و واشنگتن را تا حدودی تحت تاثیر قرار داد.

اما اکنون به نظر می رسد تب تندروی ‹ترامپ› فروکش کرده و توافقی که پیشتر ‹احمقانه› خوانده شده بود به اجرا گذاشته شده است.

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s