آیا موضوع مهاجرت بر انتخاب مجدد مرکل تاثیر خواهد گذاشت؟

با گرم شدن میدان مبارزات انتخابات در آلمان، انگلا مرکل با سیاست مهاجرت خود با سوالات شدید مواجه می شود. مارتین شولتس رقیب جناح چپ، همواره انتقاداتی را نسبت به سیاست حزب راست مرکل مطرح کرده است.

از ماه ها به این طرف تلاش های مارتین شولتس نامزد مقام صدارت از حزب سوسیال دموکرات آلمان (اس پی دی) برای دریافت موضوعی که بتواند نسبت به محبوبیت انگلا مرکل صدراعظم آلمان پیشی بگیرد، بی نتیجه مانده است. در گفتگوی روز شنبه شولتس با روزنامه «بیلد» نقطه آسیب پذیر فرضی مرکل را که همانا «سیاست او در برابر مهاجرین از کشورهای اسلامی» پنداشته می شود، هدف قرار داد.

مارتین شولتس در این مصاحبه افزود: «در سال ۲۰۱۵۵ بیش از یک میلیون پناهجو وارد آلمان گردیده اند که بیشتر آنان از سایه نظارت دولت به دور مانده اند. صدراعظم مرزهای ما را به هدف کمک های بشردوستانه بدون انجام مشورت با شرکای اروپایی ما باز کرد. اگر حالا ما اقدامی نکنیم، می تواند این وضعیت بار دیگر تکرار شود».

انگلا مرکل برای مردمش تعهد سپرد که بار دیگر وضعیت دو سال قبل تکرار نخواهد شد. در این زمان، صدها هزار پناهجو که بیشتر آنان از کشور جنگ زده سوریه پا به فرار نهاده بودند، وارد آلمان شدند.

 

 

 

 

با آنکه رقم پناهجویان در سال گذشته فروکش کرده اما احتمال می رود که بار دیگر این وضعیت تکرار شود. در حال حاضر بسیاری مردم به دلیل بی ثباتی سیاسی و چالش های اقتصادی از کشورهای نایجریا و اریتریا با استفاده از کشورهای شمال افریقا چون لیبیا، پا به فرار می نهند.

تنها در شش ماه نخست سال جاری بیش از ۷۰۰ هزار مهاجر راه بسیار خطرناک مدیترانه را برای رسیدن به ایتالیا در پیش گرفتند. این رقم نسبت به عین زمان در سال ۲۰۱۶ بیش از ۲۵ درصد افزایش را نشان می دهد. ایتالیا از اتحادیه اروپا خواسته است که در خصوص مهاجرین تازه وارد، این کشور را همکاری نماید. اما تا حال پاسخ قناعت بخش در برابر این درخواست مطرح نشده است. مارتین شولتس که قرار است امروز سه شنبه (۲۵ جولای ۲۰۱۷) وارد ایتالیا شود، پیشنهاد کرده است که اعضای اتحادیه اروپا، با حمایت مالی کمیسیون این اتحادیه، باید پذیرای پناهندگان از ایتالیا شونداو همچنان مرکل را متهم کرده است که در خصوص مهاجرت هیچ گونه تحرکی را تا پیش از برگزاری انتخابات عمومی، روی دست ندارد. شولتس در این مورد گفت: «آنانی که عمداً وقت را تلف می‌کنند و در تلاش نادیده گرفتن موضوعات تا وقت انتخابات عمومی پارلمانی اند، نگرش بدبینانه دارند».

در اوج بحران مهاجرت در سال ۲۰۱۵ و اوایل ۲۰۱۶، حزب دموکرات مسیحی آلمان به رهبری مرکل در نتیجه یک نظر نسجی شاهد یک عقب گرد تاریخی بود. بیش از ۸۰ درصد پاسخ دهندگان در یک همه نظرسنجی معتقد بودند که دولت هیچ گونه کنترول بر وضعیت آن زمان، نداشته بود. از آن بعدتر،مرکل و حزبش توانست تا حدی این موضوع را جبران کند و در حال حاضر نسبت به حزب سوسیال دموکرات به رهبری مارتین شولتس در نظر سنجی حدود ۱۵ درصد، جلوتر واقع است.

انگلا مرکل که در حال حاضر در رخصتی به سر می برد، هیچ گونه اظهار نظری در برابر انتقادات مارتین شولتس نداشته است. چنان به نظر می رسد که در خصوص مهاجرت، مشکل اساسی را از جانب حزب سوسیال دموکرات متوجه اش نمی بیند.

حملات از سوی محافظه کاران

با آنکه شولتس تلاش خواهد کرد که روی این موضوع سرمایه گذاری کند، اما مرکل دلیلی را برای هراس داشتن از آن نمی بیند. پیش از این، حزب سوسیال دموکرات که جناح عمده ائتلافی او در دولت پنداشته می شود از «سیاست خوش آمدید» او در برابر مهاجرین استقبال کرده بود. ولی تهدید بزرگ می تواند از طرف جناح راست متوجه انگلا مرکل باشد. او یک شخصیت به تمام معنی لیبرال نسبت به اکثریت محافظه کاران در آلمان و سایر کشورهای اروپایی می باشد.

از جانب دیگر، مرکل تحت انتقاد حزب اتحادیه سوسیال مسیحی بایرن (سی اس یو)، که به آن حزب خواهری جناح سیاسی اش گفته می شود، نیز قرار گرفته است. روز یک شنبه گذشته این حزب به گونه رسمی از برنامه کاری انتخابات خود زیر نام «پلان بایرن» جشن گرفت. در این برنامه از تعیین سقف نهایی برای ورود مهاجرین به آلمان که سالانه ۲۰۰ هزار تن بیان شده، به گونه صریح نام برده شده بود. انگلا مرکل همواره با این دیدگاه مخالفت خود را اعلام کرده است.

هورست زیهوفر، رهبر حزب اتحادیه سوسیال مسیحی بایرن در جریان یک گفتگو با روزنامه «ولت» ابراز داشت: «همه می دانند که موج مهاجرت ادامه خواهد یافت». زیهوفر پیش بینی می کند که تصمیم مرکل مبنی بر باز ماندن مرزهای آلمان در اختصاص یافتن آرای مطلق انتخابات عمومی پیشرو به احزاب اتحادیه سوسیال مسیحی بایرن و دموکرات مسیحی آلمان احتمالا تاثیرات منفی را برجا خواهد گذاشت. هورست زیهوفر بیان کرد: «به دلیل این که جهت گیری در خصوص سیاست مهاجرت به مسیر ما تغییر خورده است حالا امکان آن وجود دارد که با حزب انگلا مرکل به گونه معتبر کار کرد».

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s