راه های پناهندگی برای ایرانیان : روش ها و خطرات

 مقدمه : در متن زیر سعی میکینم شرایط کنونی مهاجرت (پناهندگی) روش ها و خطرات برای ایرانیان توضیح بدیم .

  یک : یو ان اچ سی آر ترکیه 

دو : ویزا قانونی

سه: قاچاق 

دروغ های  قاچاق برها در ترکیه( قاچاق چی هایی که خودشان هنوز پناهجو هستن در ترکیه و میگن راه امن و مطمعن ولی خودشون نرفتن این راه و موندن تا کار بنده های خدا رو انجام بدن و خودشون در ترکیه ماندن )  : بازی با زندگی مردم  برای چند لیر پورسانت

 

مهاجرت بزرگ پناهجویان به سمت اروپا دیگر تکرار نخواهد شد : در سال 1394 تعداد زیادی از ایرانی ها ، افغان ها و عراقی .سوریه ای پای پیاده به سمت اروپا رفتن که بیشتر از 1میلیون نفر از انها به المان رسیدن .واکنش اروپا : عقد قرارداد با ترکیه و یونان جهت بسته شدن مرز ها و دیپورت کسانی بوده که خود راه به یونان می رسانند. متاسفانه هنوزم میبینم ایرانی ها یی هستن که فکر میکنن تنها راه رفتن قاچاق است . چند مورد از این مشکلات بیان میکنیم :

بعضی افراد از ایران قانونی وارد ترکیه و بعد با هماهنگی قاچاق بر از راه های مختلف سعی میکنن وارد یونان بشن یکی از ان راه ها درج ویزا جعلی شنگن در پاسپورت است که سریعا مامورین ترکی یا یونانی متوجه جعلی بودن ان میشوند وبه ترکیه دیپورت و بازداشت میشوند و بعد مدتی زندانی شدن با کمک سفارت ایران در ترکیه نامه برگشت به ایران میگیرن و در ایران هم بازخواست میشوند. و ممکن است پاسپورت این افراد برای مدت 4الی6ماه بازداشت  شود .

 

راه دیگه ای راه قایق ها است که روال معمول این نوع ازقاچاق انسان است : تعدادی از قایق ها توسط خود قاچاقبران به پلیس لو داده میشوند و به دست پلیس بازداشت و در مکان های بد نگهداری و تصمیم در مورد هرکدام از انها گرفته میشود .

در این خصوص لازم به ذکر است سازمان ملل یوان اچ سی آر هیچ کمکی نخواهد کرد چه برای کسانی که در ان سازمان ثبت نام نکردن و چه کسانی که ثبت نام و حتی کارت قبولی سازمان دارند . پس به خیال اینکه سازمان میاد و به شما کمک میکنه نباشید .

اگر شانس بیارید و به یونان برسید یعنی یکی ازجزیره  های یونان مثل لسبوس و فکر میکنید که وارد بهشت شدین کاملا اشتباه میکنید تازه وارد جهنم شدین در طول این سال ها هرچی ما توی گوش این مردم خواندیم و گفتیم نکنید این کارو ولی گوش ندادن و بعد مدتی خبر دادن که بعد کلی دردسر و رنج کشیدن به ایران برگشتن و دیگه خیال پناهنده شدن از سرشون بیرون کردن .

درحال حاضر65هزار نفر در یونان گیر کرده اند بعضی افراد به ما پیام میدن که فلان قاچاق بر گفته ما میبریم تا المان ایا قاچاق بر اون 65 هزار نفر همین حرف نزده بوده ؟ ایا ان 65هزار نفر دلشون درد میکنه یونان بمانند 65هزار نفری که در مخروبه های مکان های دولتی زندگی میکنن حق کار ندارند خوراک به سختی تامین میکنن با کمک نهاد های مردمی و کمک سازمان ملل و تعدادی هم به تن فروشی رو ی اوردن . ایا جامعه ایرانی با این نوع زندگی اشنایی و تجربه  دارد ؟ خیر ما و شما میدونیم که همه برای بهتر زندگی کردن پای در این راه میذارن . پروسه ثبت نام در یونان بسیار طولانی و اندک کسانی محدود با وجود شان توانستن از یونان به سایر کشور ها برن .  شرایط در اتن بهتر است .

 

راه های پناهندگی برای ایرانیان  

   فعلا دو راه کلی برای پناهجویان ایرانی بیشتر وجود ندارد . که هرکدام از انها باید مواردی رعایت کرد :

1.یوان ترکیه .با کیس قوی و کیس راه برای کسانی که قانونی به سمت ترکیه میروند .  پروسه یوان ترکیه با توجه به تعداد زیاد پناهجویان از همه کشور ها از 3الی 5 سال زمان ببرد کل پروسه . هرچند که در مدت 1سال گذشته سرعت کاری یوان ترکیه چشم گیر بوده و به سرعت پیش مصاحبه و مصاحبه میگیرن و در بخش پاسخ دهی هم فعال تر شدن .

 

 

  1. ویزا قانونی برای یکی از کشورهای اروپا یا سایر کشور ها است . کشور های کانادا. استرالیا . و امریکا به ایرانی ها به سختی ویزا میدن برای همین گرایش ایرانی ها بیشتر به سمت کشور های اروپایی است که در اروپا هم تعداد کمی که بیشتر از انگشت های یک دست تجاوز نمیکند با ایرانی ها همکاری میکنن که شرایط انها هم آسان نیست . وقتی با ویزا میخواهید وارد اروپا بشید و درخواست پناهندگی بدین چند مورد باید توجه کنید .
  2. کیس پناهجویی

کیس چیست ؟

کیس پناهندگی دلیلی است که ثابت میکند که شما در کشورتان نمیتوانستین زندگی کنید  این کیس شامل : سناریو ،خلاصه کیس،نمونه سوالات کیس،تمرین ها ،فیلم آموزشی،  مدارک اثبات کننده  و بیان خوب فرد هستن هرکدام از این موارد پناهجو نداشته باشه میتونه مشکل ساز بشود.

بعضی دوستان هستن که دوست دارن با زندگی خودشان بازی کنند  ما به همه دوستان توصیه میکنیم با زندگی و اینده خودشان بازی نکنن اگر مجرد و جوان هستن و دوست دارن تجربه کسب کنن میتونن انجام بدن برای تجربه باید هر بهایی پرداخت . اما دوستانی که متاهل و دارای فرزند هستن توصیه میشود که قدم به قدم این پروسه با دقت تحقیق و کار درست انجام بدن که قطعا هر مشکلی در پروسه پرونده شما به وجود بیاد اثرات مخرب آن در زندگی شخصی شما سال ها خواهد ماند و ممکن است به درخواست دیپورت هم فکر کنید .  

2.کیس راه

کیس راه چیست ؟

کیس راه برعکس چیزی که خیلی از افراد فکر میکنن چون اسمش کیس راه است یعنی اینکه مسیری که از آن وارد شدن چی بوده نیست .  کیس راه یعنی اینکه شما پناهجویی که در کشورتان دچار مشکل بودین چطور و چگونه توانستین به صورت قانونی ویزا بگیرید و قانونی کشور ترک کنید و بازداشت  نشدین و ممنوع خروج نشدین . نکته : این موضوع میتونه به تنهایی اولین ردی در پرونده پناهجو ثبت کند .  

3.دلیل دبلین

دلیل دبلین چیست؟  

مثال : اگر فردی ویزا فرانسه دارد و میخواهد به المان درخواست پناهندگی بدهد باید دلیل دبلین داشته باشند طبق قانون دبلین 3 هرکسی وارد اروپا شود باید در همان کشوری که ویزا گرفته درخواست بدهد و اگر به کشوری دیگه درخواست بده دیپورت میشه . قبل حرکت قانون دبلین 3 دانلود و بخوانید .

 

 

 

ایرانیان

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s