دانشگاه «کیرون» آلمان؛ دانشگاهی برای مهاجران تدریس : توسط برخی ازاستاد های دانشگاه هاروارد

دو جوان آلمانی زمینه این را فراهم کرده اند که مهاجران بدون محدودیت اداری بتوانند در دانشگاه ثبت نام کرده و ادامه تحصیل بدهند. در این دانشگاه تاکنون ۱۲۵۰ دانشجو ثبت نام کرده اند.

سیستم این دانشگاه طوری است که در ابتدا مهاجران در دانشگاه آنلاین ثبت نام کرده و ادامه تحصل می دهند؛ سپس آنها می توانند به یک دانشگاه حقیقی بروند.

کاشف کاظمی از پاکستان شش ماه قبل به آلمان آمده است. در حالی که وی هنوز منتظر جوابی برای درخواست پناهندگی اش می باشد، در رشته انجینیری علوم تحصیل می کند.

وی با تلفن همراه هوشمندش سمینارهای دانشگاه را دنبال می کند. مثلا او به صورت آنلاین در صنف های «آیرودینامیک» و «ترمودینامیک» اشتراک می کند. کاشف یکی از اولین دانشجویان دانشگاه «کیرون» می باشد.

کورس های این دانشگاه به زبان های انگلیسی، آلمانی و عربی ارائه می شوند و تحصیل برای دانشجویان در این دانشگاه رایگان می باشد.

دانشگاهی آنلاین بدون محدودیت اداری، ایده ای بود که توسط مارکوس کرسلر و وینسنت سیمر دو جوان آلمانی که در دهه سوم عمرشان قرار دارند، عملی گردید.

این یک برنامه آزمایشی است که این دو بنیانگذار جوان در آن پول زیادی مصرف کرده و همچنان بالایش بسیار کار کرده اند. کرسلر گفت: «در تمام جهان برای مهاجران به خاطر تحصیل در یک دانشگاه سختگیری های بسیاری وجود دارد. این چیزی است که ما می خواهیم تغییر دهیم».

https://kiron.ngo/

دانشگاه «کیرون» به مهاجران وعده می دهد: تحصیل بدون موانع اداری و کاملا رایگان است. این فقط زمانی ممکن می شود که دانشگاه های دولتی همکاری کنند.

 

 

وینسنت سیمر در رابطه با شیوه این دانشگاه گفت: «ما یک سیستم را ساختیم که که ورود به دانشگاه را به سرعت مقدور می سازد؛ البته بدون وابستگی به موقعیت و وضعیت اقامت».

وی اضافه کرد که کورس های این دانشگاه از طریق دانشگاه های «هاروارد» و «یاله» برگزار می شوند. وینسنت افزود: «مهاجران ابتدا از طریق این سیستم آموزشی آنلاین با ما آغاز می کنند و بعد از دو سال به یکی از دانشگاه های همکارمان منتقل می شوند».

به این ترتیب مهاجران زمان کافی دارند که اسناد مورد نیازشان را برای انتقال به دانشگاه حقیقی همکار گردآوری و مرتب کنند. بیشترین تعهدات برای فراهم کردن تحصیل حضوری از سوی دانشگاه های آلمان بوده اند. همچنان دانشگاه های خارجی نیز به شمول دانشگاه آکسفورد در انگلستان وعده فراهم آوری موقعیت تحصیلی به دانشجویان دانشگاه کیرون را داده اند.

دورنمایی برای آینده مهاجران

کاشف کاظمی گفت که ثبت نامش در دانشگاه کیرون یک تحفه آسمانی بود: «وقتی اینجا آمدم، خودم را گم کرده بودم. نمی فهمیدم چه باید بکنم یا اینکه چطور با جامعه همسو شوم. نمیدانستم چه خواهد شد».

وی در مورد تحصیلش در این دانشگاه افزود: «پیش از آمدن به کیرون من نمی دانستم که آینده ام چه می شود. حالا تحصیل می کنم و با تلاش امروزی ام، فردا انسانی خوب تحصیل کرده می شوم». او در مورد برنامه اش در آینده اضافه کرد: «می خواهم فقط با انجینیران علوم بسیار بزرگ کار کنم، کاری انجام بدهم و سهم بگیرم تا جامعه مان و سیاره مان را نجات دهیم».

برای سیمر و کرسلر بنیانگذاران این دانشگاه، چنین دیدگاهی از سوی یک دانشجو، به عنوان یک قوه محرکه برای ادامه تلاش های شان محسوب می شود.

دانشگاه کیرون فقط یک سال است که ایجاد شده و حالا حدود ۲۰ کارمند قراردادی و ۳۰۰ همکار رضاکار دارد. مخارج این دانشگاه توسط سرمایه گذاری های مردمی یا «کرودفاندینگ» تامین می شود.

در حال حاضر ۱۲۵۰ دانشجوی مهاجر در این دانشگاه ثبت نام کرده اند و می توانند پنج رشته را انتخاب کنند. انفورماتیک، اقتصاد، انجینیری علوم و مطالعات میان فرهنگی رشته هایی هستند که این دانشگاه فعلا تدریس می کند.

سیمر گفت که در حال حاضر معماری دلخواه ترین رشته است: «وقتی در موردش فکر کنی، می فهمی که بله، مردم مهاجر، مخصوصا سوریایی ها می خواهند زمانی وطن شان را بازسازی کنند».

به دنبال ارتباط خانوادگی

از مدت ها به این سو بنیانگذاران این دانشگاه یک مشکل دیگر را نیز پیدا کردند. وینسنت سیمر گفت: «ما درک کردیم که نمی شود فقط به مهاجران دانشگاه آنلاین ارائه کرد؛ چراکه آنها همچنان به سخت افزار و اینترنت نیاز دارند».

وینسنت افزود که این مشکل هم به مروز زمان رفع شد، اما مشکلی دیگر به میان آمد: «ما امکانات را برای شان فراهم کردیم، اما برخی مهاجران دانشجو گفتند: من حالا کمپیوتر و اینترنت دارم، اما فعلا با هشت مهاجر دیگر در یک اتاق نشسته ام و نمی توانم روی درسم تمرکز کنم».

به این خاطر در تمام آلمان برای این دانشجویان اتاق هایی جستجو شده تا بتوانند در جریان درس به صورت گروهی یکجا شده و در سمینارها اشتراک کنند. در منطقه کرویزبرگ در برلین، کاشف کاظمی نیز در یک اتاق آموزشی اشتراک می کند.

ایده ایجاد این دانشگاه در همین منطقه از پایتخت آلمان به وجود آمد و کاشف نیز بنیانگذارانش را همینجا ملاقات کرد. او گفت: «وقتی من وینسنت و دیگر اعضای گروه را دیدم، حس کردم سرانجام رسیدم». وی اضافه کرد: «آنها برایم مثل یک خانواده اند».

هدف دانشگاه کیرون این است که برای مهاجران بیشتری زمینه تحصیل را ممکن سازد تا شانس این را داشته باشند که سُکان زندگی شان را خودشان در دست شان بگیرند.

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s