قوانین جدید مربوط به تغییر محل اقامت مندرج در گذرنامه ایران و اخذ مهر خروج مکرر از ایران

قوانین جدید مربوط به تغییر محل اقامت مندرج در گذرنامه ایران و اخذ مهر خروج مکرر از ایران

۱- به گزارش رادیو نشاط به نقل از تارنمای وزارت امور خارجه ایران ( سفارت ایران در استرالیا )، هر گونه تغییری در گذرنامه منجر به تعویض آن خواهد شد. لذا کلیه کسانی که متقاضی تغییر محل اقامت در گذرنامه می باشند میبایست با ارائه مدارک مورد نیاز در خواست تعویض گذرنامه نمایند .

فرم درخواست گذرنامه :

http://econsulate.mfa.ir/uploads/econsulate/721-1.pdf

فرم تغییر محل اقامت و مهر خروج مکرر:

http://econsulate.mfa.ir/uploads/econsulate/721-5.pdf

۲- افرادیکه محل اقامت خود را تغییر می دهند و محل اقامت مندرج در گذرنامه آنها نام کشوری به غیر از «جمهوری اسلامی ایران» درج می شود ، می توانند از ایران بطور مکرر خارج شوند.

۳- در گذرنامه های جدید ، مهر خروج مکرر درج نمی شود.

۴- تغییر محل اقامت مندرج در گذرنامه از «جمهوری اسلامی ایران» به «استرالیا» برای افرادی میسر می باشد که اقامت قانونی و معتبر استرالیا را داشته باشند.

۵- بانوان متاهل و افراد زیر ۱۸ سال جهت تغییر محل اقامت خود نیاز به اجازه همسر و یا ولی و قیم قانونی خود دارند .

فرم رضایت خروج همسر و فرزندان (تایید امضا توسط JP الزامی است)

http://econsulate.mfa.ir/uploads/econsulate/721-4.pdf

۶- برای تغییر محل اقامت مردان بالای ۱۸ سال تمام (تا ۵۰ سال)، ارائه کارت وضعیت نظام وظیفه الزامی است.

۷- محل اقامت مندرج در گذرنامه مشمولان مقیم خارج از کشور برای اخذ مهر خروج ویژه مشمولان غایب مقیم خارج از کشور باید کشوری غیر از «جمهوری اسلامی ایران» باشد. به عبارت دیگر در صورتیکه محل اقامت مندرج در گذرنامه مشمولان مقیم خارج از کشور «جمهوری اسلامی ایران» می باشد و بیش از سه سال در خارج از کشور اقامت داشته اند، ابتدا باید نسبت به تعویض گذرنامه و تغییر محل اقامت مندرج در گذرنامه اقدام و سپس تقاضای مهر خروج ویژه مشمولان غایب مقیم خارج از کشور کنند.

فرم مهر خروج ویژه مشمولان غایب مقیم خارج از کشور: 

http://econsulate.mfa.ir/uploads/econsulate/711-7.pdf

۸- محل اقامت مندرج در گذرنامه دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاههای مورد تائید وزارت علوم ،تحقیقات و فن آوری و یا وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی که تمایل به استفاده از تسهیلات دانشجویی همچون مهر خروج دانشجویی، صدور گذرنامه رایگان دانشجویی و ارز دانشجویی را دارند ، باید «جمهوری اسلامی ایران» باشد در غیر اینصورت نمی توانند از تسهیلات مذکور استفاده نمایند. همچنین دانشجویان پسری که از معافیت تحصیلی برخوردار هستند نیز نمی توانند تا زمان استفاده از آن محل اقامت مندرج در گذرنامه خود را از «جمهوری اسلامی ایران» به کشوری دیگر تغییر دهند.

۹- کسانی که محل اقامت مندرج در گذرنامه خود را از » جمهوری اسلامی ایران » به کشوری دیگر تغییر می دهند، حداکثر می توانند به مدت یکسال بصورت پیوسته در ایران بمانند و هر گاه این مدت از یکسال بیشتر شود محل اقامت آنان به طور خودکار به ایران تغییر می یابد . بنابراین برای خروج از ایران باید از اداره گذرنامه نیروی انتظامی مجوز خروج از کشور یا مهر خروج مکرر دریافت نمایند.

۱۰- تغییر محل اقامت از » استرالیا » یا هر کشور دیگری به » جمهوری اسلامی ایران » در خارج از ایران امکانپذیر نمی باشد و برای این کار متقاضی بایستی بیش از یکسال در ایران اقامت پیوسته داشته باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

۱۱- کسانی که گذرنامه جدید خود را با محل اقامت » جمهوری اسلامی ایران» از سفارت دریافت می کنند ، بایستی در اولین سفر خود به ایران نسبت به اخذ مهر خروج مکرر از اداره کل گذرنامه نیروی انتظامی اقدام کنند. برای این کار بایستی مدارک زیر را در ایران به نیروی انتظامی ارائه دهند:

– اصل گذرنامه جدید

– اصل شناسنامه و کارت ملی

– اصل کارت نظام وظیفه هوشمند(جدید) برای آقایان بالای ۱۸ سال (تا ۵۰ سال)

– رضایت خروج همسر و فرزندان توسط آقایان

 

 

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s