وبسایت «بازگشت از آلمان» برای افزایش بازگشت داوطلبانه پناهجویان ، وزیر داخلی آلمان گفته است: «آنانی که هیچ شانسی برای ماندن در آلمان ندارند باید هرچه سریعتر این کشور را ترک کنند

«دفتر امور مهاجرت و آوارگان» آلمان اخیرا گزارش داده است که شمار پناهجویانی که داوطلبانه به کشور خود بازگشته اند، به طور قابل توجهی کاهش یافته است. حالا یک وبسایت اینترنتی برای تشویق به بازگشت داوطلبانه راه اندازی شده است.

دلایلی که پناهجویان آلمان را داوطلبانه ترک می کنند، متفاوت است. برای بسیاری ها امتیازات مالی که دولت آلمان به این افراد می دهد، دلیل نیست؛ بلکه دلایل شخصی مانند مراقبت از اعضای فامیل و بودن با آنها، مهم است.

سلینا سلیماجیک، مشاور آوارگان در برلین می گوید: «برای برخی، مسئله زبان است؛ یا این که اصلا به اینجا عادت نمی کنند». سلیماجیک ده سال است که از طریق «سازمان بین المللی مهاجرت» به آوارگان مشورت می دهد.

به گزارش این سازمان، در سال ۲۰۱۶، حدود ۵۵ هزار نفر آلمان را داوطلبانه ترک کردند. تا پایان ماه اپریل سال روان نیز، ۱۱هزار از آلمان خارج شدند.

حمایت مالی و ادغام مجدد

برای افزایش شمار بازگشت کنندگان داوطلب، حالا «اداره فدرال در امور مهاجرت و آوارگان آلمان» (BAMF) و «سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) روز پنجشنبه وبسایتی را راه اندازی کرده اند. این وبسایت با نشانیhttp://www.returningfromgermany.de اطلاعات  کافی را برای پناهجویانی ارائه می کند که علاقمند هستند داوطلبانه به کشور خود بازگردند.

در کنار ارائه اطلاعات  مهم درباره امکانات صحیح و بازار فعلی کار در کشور اصلی پناهجو، این وبسایت درباره کمک مالی آلمان برای شهروندان برخی از کشورها اطلاعات می دهد. علاوه بر این، در  این وبسایت پناهجویان درباره برنامه های ادغام مجدد در آلمان و کشور خودشان اطلاعات به دست می آورند.

اطلاعات به زبان های مختلف

این وبسایت در حال حاضر به دو زبان انگلیسی و آلمانی است اما به زودی، طی چند هفته آینده به زبان هایی که پناهجویان سخن می گویند، از جمله عربی، فرانسه و زبان های حوزه بالکان معلومات ارائه خواهد داد.

سلیمجیک می گوید: «این دقیقا چیزی است که ما نیاز داریم». او توضیح می دهد: «کار و تحقیق زیاد برای هر چیز نیاز بوده است اما حالا همه اطلاعات در یک جا جمع است؛ اطلاعات هم برای متقاضیان و هم برای مشاوران».

کاهش در شمار بازگشت داوطلبانه

این در حالی است که اداره مهاجرت آلمان گزارش داده است که درسه ماه اول سال ، میزان بازگشت داوطلبانه در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته، ۴۰ درصد کاهش یافته است. حکومت آلمان در حال بررسی دلایل این کاهش است. اوله شرودر، منشی پارلمانی در وزارت داخله می گوید که این کاهش ممکن است مرتبط به شمار زیاد پناهجویانی باشد که در سال ۲۰۱۵ وارد آلمان شده بودند.

با این حال، حدود ۳۰ هزار پرونده پناهجویی در حال حاضر جواب منفی دریافت کرده اند و باید آلمان را ترک نمایند. برلین تلاش می کند تا پناهجویان را متقاعد بسازد که داوطلبانه به کشورهای خود بازگردند. توماس دیمیزیر، وزیر داخلی آلمان گفته است: «آنانی که هیچ شانسی برای ماندن در آلمان ندارند باید هرچه سریعتر این کشور را ترک کنند».

کسانی که داوطلبانه آلمان را ترک می کنند، از امتیازات مالی نیز برخوردار می شوند. خانم شرودر می گوید با این حال «کسانی که از بازگشت داوطلبانه خودداری کنند، به طور مداوم به کشورهای خود بازگشتانده خواهند شد». به گفته او، «بنابراین فقط بازگشت داوطلبانه در واقع گزینه بهتر خواهد بود».

المان

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s