قاضی فدرال کانادا بخش‌هایی از قانون شهروندی را لغو کرد؛ اختیارات وزیر مهاجرت محدود شد

یک قاضی فدرال در حکمی که امروز (چهارشنبه) صادر کرد، بخشی از مقررات قانون شهروندی کانادا را لغو کرد. بر اساس حکم دادگاه، اگر دولت بخواهد شهروندی شخصی را از او بگیرد باید حتما پیش از آن، به فرد اجازه دفاع داده شود. بر اساس این حکم، وزیر مهاجرت و شهروندی کانادا این قدرت را ندارد که اگر احساس کرد فردی در فرم‌های شهروندی خود دروغ گفته، شهروندی را از او بگیرد.

امروز (چهارشنبه) ژوسلین گنیی، قاضی فدرال کانادایی در حکمی اعلام کرد که دولت کانادا پیش از آنکه بخواهد شهروندی کسی را لغو کند، باید اجازه دهد تا او دلایل خود را بیان کند.

این حکم در واقع یکی از اصلی‌ترین تغییرات قانون شهروندی در دولت پیشین کانادا به رهبری هارپر را بی‌اثر می‌کند.

طبق تغییری که با پیشنهاد دولت هارپر در پارلمان به تصویب رسیده بود، افرادی که شهروندی خود را به دلیل اعلام اشتباه اطلاعات، از دست می‌دهند، حقی برای دفاع از خود ندارند و شهروندی آنها لغو می‌شود. این موضوع برای آنهایی مشکلات جدی به وجود آورده بود که در زمان کودکی وارد کانادا شده بودند و در فرم‌های شهروندی آنها اشتباه وجود داشت.

این قاضی در حکم خود اعلام کرده است اینکه به افراد اجازه دفاع کردن از خود را ندهیم با اصول پایه‌ای دادرسی و عدالت در تضاد است.

این تصمیم دادگاه در پی هشت پرونده‌ای گرفته شد که چنین شرایطی داشت.

بر اساس این حکم دیگر وزیر شهروندی و مهاجرت این قدرت را نخواهد داشت شهروندی افرادی را که احساس می‌کند شهروندی خود را با دروغ و اطلاعات اشتباه گرفته‌اند، باطل کند.

ضمن اینکه حکم جدید بخش دیگری از قانون شهروندی را بی‌اثر می‌کند که می‌گوید دولت می‌تواند شهروندی فرد را بدون شنیدن دفاعیات، از او بگیرد.

هفته گذشته سنای کانادا هم سنای کانادا لایحه جدید شهروندی کانادا Bill C-6 را با اصلاحاتی تصویب کرد که در یکی از آنها اعلام شده بود افرادی که در آستانه از دست دادن شهروندی خود هستند باید بتوانند از خود دفاع کنند.

کانادا

 

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s