بخش اول : شرایط و قوانین پناهندگی درسوئد

اگر مایل هستید در مورد شرایط پناهنده شدن به سوئد اطلاعات لازم را بصورت خیلی خلاصه و مفید بدست آورید و یا اینکه بدانید که چه مراحلی را باید طی کنید تا بتوانید پس از پذیرش درخواست پناهندگی تان اجازه اقامت دائمی سوئد را دریافت نمایید،مطلب زیر را حتما بخوانید.

به کجا مراجعه کنم؟

اداره مهاجرت سوئد سازمانی است که مسئولیت دریافت و بررسی درخواست های پناهندگی در سوئد،تابعیت سوئدی (سیتزین شیپ) و درخواستهای مربوط به صدور و تمدید انواع ویزاها و یا اجازه های اقامت موقت و یا دائمی در سوئد را بر عهده دارد.این سازمان بر اساس مقررات کنوانسیون پناهندگی سازمان ملل متحد یا همان کنوانسیون ژنو در جهت محافظت از حقوق انسانی و اجتماعی افراد پناهجو یا نیازمند حمایت عمل می کند.

برای اینکه درخواست پناهندگی خودتان را تسلیم این اداره کنید باید وارد خاک سوئد شده باشید تا از طریق یکی از شعبات این اداره در سوئد بتوانید اقدام نمایید.ساختمان مرکزی در شهر Norrköping و شعبات آن در شهرهای استکهلم، گوتنبرگ و مالمو قرار دارد.

اگر مستقیما از یک کشور غیراروپایی آمده باشید،نخستین کشوری که بدان وارد شده اید کشوری است که باید در  آنجا درخواست پناهندگی نمایید.این یعنی آنکه شما اجازه ندارید در کشور دیگری بغیر از کشور اول درخواست پناهندگی کنید.

هنگامی که درخواست خود را رسما تسلیم اداره مهاجرت سوئد می کنید، “پناهجو”  Asylum محسوب می شوید.یعنی آنکه درخواست پناهنده شدن کرده اید ولی تا موافقت با درخواست شما و “پناهنده شدن”  Refugee هنوز فاصله دارید.

چه مدارکی برای تسلیم درخواست پناهندگی مورد نیاز است؟

۱- اثبات هویت

مهمترین مدرکی که در زمان تسلیم درخواست پناهندگی باید با خودتان همراه داشته باشید، گذرنامه یا پاسپورت شماست.اثبات هویت از طریق مدرک عکسداری که نام،تاریخ تولد و تابعیت شما را اثبات کند از اهمیت بسیار زیادی نزد اداره مهاجرت سوئد برخوردار است و مدت زمان رسیدگی به پرونده تان را کوتاهتر می کند.درصورتی که با ارائه اطلاعات نادرست درصدد پنهان کردن هویت اصلی خود باشید، با مشکلاتی از قبیل طولانی شدن زمان رسیدگی به پرونده و یا احتمال رد درخواست پناهندگی خود مواجه خواهید شد.درصورتی که نتوانید هویت خودتان را اثبات نمایید،موظف هستید در اسرع وقت در جهت اثبات هویت تان تلاش کنید و در صورت عدم همکاری برای مشخص شدن هویت تان، اداره مهاجرت مجاز است کمک هزینه روزانه تان را کاهش دهد.

همچنین توجه داشته باشید که درصورتی که بتوانید با ارائه هویت جعلی موفق به دریافت اجازه اقامت شوید، در هر زمان که هویت اصلی شما مشخص شود اداره مهاجرت می تواند اجازه اقامت دائمی شما را باطل نماید و شما را وادار به ترک خاک سوئد نماید.

۲- دلایل کافی

علاوه بر اثبات هویت، شما باید دلایل کافی و موجه برای تسلیم درخواست پناهندگی خود داشته باشید.شما باید سعی کنید که تمامی دلایل خود را بدون استثناء برای اداره مهاجرت بیان کنید و  مطلبی را ناگفته نگذارید.طبق قوانین اداره مهاجرت سوئد، شخصی بعنوان پناهنده پذیرفته می شود که به یکی از دلایل زیر در وطن خود مورد تعقیب یا مورد اذیت و آزار قرار گرفته شده باشد:

– نژاد پرستی

– ملیت

– مذهب یا باورهای سیاسی

– جنسیت یا گرایش های جنسی

– عضویت در برخی گروههای خاص اجتماعی

درصورتی که از بازگو کردن برخی حقایق در مورد علل اصلی پناهندگی خود خودداری کنید، اداره مهاجرت می تواند شما را  به دلیل اخلال در  روند پرونده و  تظاهر به  نیازمندی به پرداخت جریمه نقدی یا در موارد جدی تر به حبس حداکثر بمدت شش ماه محکوم نماید.همچنین درصورتی که اداره مهاجرت تشخیص دهد که نیاز به داشتن وکیل تسخیری دارید(امکان اخراج شما از سوئد برود)، شما می توانید با کمک وکیل تسخیری که خدمات وی بصورت رایگان در اختیار  شما قرار می گیرد از حقوق ازدست رفته خود دفاع نمایید.

پس از تسلیم درخواست پناهندگی شما چه اتفاقی می افتد؟

۱- انگشت نگاری

زمانی که در سوئد درخواست پناهندگی می کنید و درصورتی که بالای ۱۴ سال داشته باشید، از شما انگشت نگاری می شود. علت انگشت نگاری این است که اداره مهاجرت سوئد می خواهد بداند که آیا شما قبلا در سوئد و یا در کشور دیگری درخواست پناهندگی کرده اید یا نه! اداره مهاجرت سوئد برای حصول اطمینان از این وضعیت، از سیستم اطلاعاتی یکپارچه کشورهای عضو شنگن یا همان SIS بهره می برد و نام شما را در سیستم جستجو می کند.اگر در گذشته مرتکب جرمهای سنگین شده باشید(در Blacklist باشید) یا قبلا از حوزه اروپا سابقه اخراج شدن داشته باشید، نام شما  حتما در سیستم SIS ثبت شده است.

۲- مصاحبه

جهت تصمیم‌گیری بر روی پروندهٔ شما، مصاحبه‌ای با شما توسط آفیسر اداره مهاجرت صورت می‌گیرد.شفافیت شما در مصاحبه بسیار در روند پروندهٔ شما موثر است.

۳- کارت LMA

پس از تسلیم درخواست پناهندگی، یک قبض رسید پناهندگی به شما داده می شود و چند روز بعد یک کارت به نام کارت “ال.ام.آ ” LMA که جایگزین قبض رسید قبلی است به شما داده می شود. این کارت را تا زمان دریافت پاسخ درخواست پناهندگی تان همیشه باید همراه خود داشته باشید چون نشان می دهد که پناهجوی سوئد هستید و حق دارید طی مدت رسیدگی به پرونده تان در سوئد باشید.درصورت موافقت یا عدم موافقت با درخواست پناهندگی شما، بایستی این کارت را مجددا تحویل اداره مهاجرت سوئد دهید.

۴- تست رایگان زبان و سلامتی‌ بدن

تست رایگان زبان در صورت لزوم از سوی اداره مهاجرت جهت اطمینان از ملیت یا گروه نژادی شما انجام می‌‌شود. همچنین، یک تست چک آپ سلامتی‌ به صورت رایگان بر روی شما انجام خواهد شد.

۵- مسکن و کمک هزینه روزانه موقت

وقتی درخواست پناهندگی می کنید، اداره مهاجرت سوئد یک مسکن موقتی را در شهری به انتخاب خود در اختیار شما قرار می دهد.سکونت شما از نوع سکونت قرارگاهی است و شما در صورت انتخاب این نوع سکونت باید به شهری که قرارگاه در آنجاست نقل مکان کنید.درصورتی که پول نداشته باشید،سکونت قرارگاهی رایگان خواهد بود.

اگر مسکن را بخواهید خودتان تهیه کنید (بطور مثال به خانه اقوام و آشنایان خود در سوئد بروید)، اداره مهاجرت هزینه ای برای مسکن پرداخت نخواهد کرد.همچنین اگر برای امرار معاش روزانه خود پول ندارید می توانید کمک هزینه روزانه درخواست کنید و اگر با درخواست شما موافقت شود،اداره مهاجرت یک کارت بانک برای شما صادر می کند و به حساب آن کارت پول را واریز خواهد کرد.کمک هزینه روزانه روزی ۷۱ کرون برای افراد بزرگسال مجرد،روزی ۶۱ کرون برای افراد بزرگسال در یک خانوار،روزی ۳۷ کرون برای کودکان تا سن سه سالگی،روزی ۴۳ کرون برای کودکان ۴ تا ۱۰ سالگی و روزی ۵۰ کرون برای

کودکان ۱۱ تا ۱۷ سالگی است.

درصورتی که در طول مدت رسیدگی به پرونده تان در سوئد کار پیدا کنید، می توانید کمک هزینه مسکن نیز درخواست کنید.اداره مهاجرت سوئد در صورتی که مدت استخدام شما بیش از سه ماه باشد و شما مجبور باشید که به شهری نقل مکان کنید که اداره مهاجرت در آنجا مسکن نداشته باشد، کمک هزینه مسکن پرداخت می کند.مبلغ این کمک هزینه برای افراد مجرد ماهیانه ۳۵۰ کرون و برای خانواده ها ماهیانه ۸۵۰ کرون می باشد.

۶- خدمات بهداشتی و درمانی موقت

شما از حق درمان پزشکی و دندان پزشکی اضطراری و همچنین درمان اورژانسی برخوردار هستید.مواردی که شامل این درمانها می شوند توسط اداره بهداری حوزه زندگی شما تعیین می شود.کودکان زیر ۱۸ سال از حق درمان کاملا مشابه کودکان و نوجوانان سوئدی برخوردار هستند.

برای هر مراجعه به مرکز درمانی یا بیمارستان، پناهجو تنها ۵۰ کرون برای ویزیت یا انجام آزمایش می‌پردازد.همچنین،در صورتی که پناهجو برای حمل و نقل‌های بیمارستانی  حداکثر تا سقف ۴۰۰ کرون ظرف شش ماه پرداخت کند، اداره مهاجرت هزینه‌های بالاتر از آن را جبران می‌کند.

مدت زمان لازم برای پاسخ گویی نهایی به درخواست پناهندگی

این زمان بسته به نوع پرونده شما و مدارک موجود در پرونده شما بسیار متغیر می‌‌تواند باشد.

ترک سوئد در صورت عدم موافقت اداره مهاجرت با درخواست پناهندگی

درصورتی که اداره مهاجرت سوئد پس از بررسی پرونده شما تشخیص دهد که شما فاقد دلایل کافی و لازم برای ماندن در سوئد هستید،اداره مهاجرت سوئد دستور اخراج بلادرنگ شما را صادر می کند و شما باید ظرف چهارهفته خاک سوئد را ترک کنید.اعتراض به تصمیم گرفته شده میسر است ولی شما حق ندارید در سوئد بمانید و منتظر دریافت پاسخ اعتراض تان باشید.شما باید اعتراض خود را بصورت کتبی بنویسید و حداکثر تا سه هفته پس از تاریخ ابلاغ حکم اخراج تان آن را تسلیم اداره مهاجرت کنید.رسیدگی به اعتراض شما  نسبت به حکم صادرشده یکبار دیگر توسط اداره مهاجرت مورد بررسی قرار می گیرد و اگر اداره مهاجرت تصمیم خود را تغییر ندهد،اعتراض شما را به دادگاه مهاجرت در یکی از سه شهر استکهلم،گوتنبرگ یا مالمو (بسته به واحد پناهندگی شما) ارجاع می شود.دادگاه مهاجرت رای نهایی را در نهایت صادر می کند.تصمیم رد درخواست یا اخراج شما تا چهارسال اعتبار دارد و اگر در این مدت مجددا به سوئد بازگردید،شما در اداره مهاجرت دیگر ثبت نام نخواهید شد و مشمول قانون پذیرش پناهندگان قرار نخواهید گرفت.

هزینه سفر و مسئولیت ترک کشور مستقیما با شماست ولی درصورتی که برای بازگشت همکاری لازم را با اداره مهاجرت داشته باشید،اداره مهاجرت سوئد شما را در سهولت مسافرت و بازگشت به کشور متبوعتان کمک می کند.درصورتی که پس از ابلاغ حکم اخراج تان اداره مهاجرت تشخیص دهد که برای بازگشت همکاری نمی کنید،اداره مهاجرت مجاز است کمک هزینه روزانه احتمالی شما را کاهش دهد و همچنین درصورت مخفی شدن شما مجاز است دستور بازداشت شما را صادر نماید. پلیس سوئد موظف خواهد بود شما را جهت دستگیری تحت نظر قرار دهد و پس از بازداشت شما را به بازگشت به کشور متبوع تان وادار نماید.کودکان در موارد استثنایی بازداشت خواهند شد.

ممکن است اداره مهاجرت سوئد با درخواست پناهندگی شما مخالفت کند ولی لزوما دستور اخراج بلادرنگ شما را صادر نکند.در این حالت، باید ظرف دو هفته سوئد را ترک کنید.

نمودار نمایش روند درخواست های پناهندگی سوئد تا سال ۲۰۰۸ میلادی

کار در سوئد در دوران پناهجویی

طبق قوانین موجود اداره مهاجرت سوئد، شما مجاز هستید از زمان تسلیم درخواست پناهندگی خود بدون نیاز به داشتن ویزای کار در سوئد کار کنید.اگر بتوانید در دورانی که در انتظار پاسخ اداره مهاجرت سوئد به درخواست پناهندگی خود هستید کاری پیدا کنید، در صورت رد درخواست شما از سوی اداره مهاجرت، می توانید درصورتی که شش ماه کار کرده باشید تحت شرایطی خاص اجازه اقامت دریافت کنید.یکی از شروط دریافت اجازه اقامت این است که قبلا هویت خود را با ارائه مدرک شناسایی معتبر اثبات کرده باشید.شرط دیگر این است که اداره مهاجرت تشخیص دهد که مدت زمان رسیدگی به پرونده شما از چهار ماه فراتر خواهد رفت.

برای اطلاعات بیشتر از شرایط کاردر سوئد به بخش “کار در سوئد” در همین وبلاگ مراجعه نمایید.

صدور اجازه اقامت در صورت موافقت اداره مهاجرت با درخواست پناهندگی

اگر با درخواست پناهندگی شما موافق شود،معمولا به شما یک  اجازه اقامت دائمی یا در موارد استثنایی اجازه اقامت با محدودیت زمانی حداقل سه سال داده می شود ولی اجازه اقامت هرگز از یکسال کمتر نخواهد بود.درصورتی که اقامت دائمی دریافت کرده باشید، دیگر پناهجو نیستید و می توانید همانند یک سوئدی در کشور کار و زندگی کنید.درصورتی که برای دریافت اقامت سوئد، هویت جعلی ارائه کرده باشید یا اعمال بزهکارانه کرده باشید و یا آگاهانه اطلاعات موردنیازی که می توانسته در صدور اجازه اقامت شما اهمیت داشته باشد را ارائه نکرده باشید، اجازه اقامت دائمی شما می تواند لغو شود.

چه زمانی پس از دریافت اقامت دائمی می توان برای سیتیزن شیپ سوئد اقدام کرد؟

شما بعنوان “پناهنده” می توانید پس از دریافت اجازه اقامت دائمی خود در صورتی که  حداقل چهارسال از زمان زندگی شما در سوئد بگذرد، درخواست سیتیزن شیپی سوئد کنید.مدت زمان چهارسال از تاریخی محسوب می شود که شما وارد خاک سوئد شده اید.اگر در طول این مدت سفرهای کوتاه به کشور زادگاهتان داشته اید مشکلی نیست ولی اگر پس از دریافت اقامت دائمی سوئد مدت زمان زیادی را در خارج از سوئد بوده اید، مدت زمان چهارسال شما دچار وقفه می شود و اولین تاریخ ورودتان به سوئد پس از اقامت بلندمدت تان در کشور زادگاهتان بعنوان تاریخ جدید محسوب می شود.

اما اگر پناهنده نیستید و بعنوان “اتباع خارجی”  Foreign citizen به منظورهای دیگری (از جمله کار در سوئد)  به سوئد آمده اید می توانید پس از حداقل چهارسال کار در سوئد برای اقامت دائمی سوئد و پس از حداقل پنج سال برای دریافت سیتیزن شیپ اقدام کنید.

توجه: دانشجویان میهمان یا کسانی که به منظور تحصیل به سوئد می آیند (حتی در صورت پذیرش در مقطع دکترا) شامل قوانین مربوط به درخواست اقامت دائمی یا سیتیزن شیپ سوئد نمی شوند.دانشجویان برای دریافت اقامت دائمی سوئد ابتدا باید کار مناسبی پیدا کنند تا بتوانند بر اساس آن برای ویزای کاری اقدام کنند.

تفاوت بین دریافت اجازه اقامت دائمی با دریافت سیتیزن شیپ در چیست؟

درصورتی که شهروند سوئد باشید و یا سیتیزن شیپ یا حق شهروندی سوئد را داشته باشید، شامل مزایای زیر خواهید شد:

– حق رای در پارلمان سوئد

– حق برگزیده شدن در انتخابات پارلمانی و ورود به پارلمان سوئد بعنوان شهروند سوئدی

– حق استخدام در اداره پلیس یا ارتش

– حق کار در یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا

آیا با تولد فرزند در خاک سوئد، امتیاز شهروندی به والدین او تعلق می گیرد؟

در سوئد،وضعیت سیتیزن شیپی کودک شما تابع قانون نوع سیتیزن شیپی پدر و مادر کودک است نه محلی که کودک در آن متولد می شود. این یعنی آنکه وضعیت شهروندی پدر و مادر وضعیت شهروندی کودک را تعیین می کند.

اطلاعات تکمیلی و مفصل تر را در ادامه بخوانید

براساس قانون دوبلین، شخصی که به اروپا پناه می‌آورد بایستی در اولین کشور امنی که وارد می‌شود تقاضای حمایت و پناهندگی نماید.

هنگامی‌که شما در سوئد تقاضای پناهندگی می‌نمایید، اداره مهاجرت برای شروع این موضوع را مورد بررسی قرار می‌دهد که مسئولیت بررسی تقاضای پناهندگی شما را بایستی سوئد یا یک کشور دیگر عضو اتحادیه‌اروپا بپذیرد. اگر شما در راه رسیدن به سوئد از یک کشورعضو اتحادیه اروپا ویزا یا نوعی از اقامت دریافت نموده و یا در آن‌جا تقاضای پناهندگی نموده‌اید، ممکن است مجبور شوید به آن‌جا برگردید. این مقررات در قانون دوبلین گنجانده‌ شده‌اند.

مقررات مربوط به اینکه چه کسی حق گرفتن پناهندگی در سوئد را دارد، در معاهدهٔ پناهندگی سازمان ملل متحد و قانون سوئد نوشته شده است. این ادارهٔ کل امور مهاجرت است که به درخواست پناهندگی شما رسیدگی میکند.

اگر قراربراین شد که درخواست شما در سوئد رسیدگی شود، درخِلال رسیدگی به درخواستتان از طرف ادارهٔ امور مهاجرت، حق ماندن در سوئد را دارید.

شما به چندین ملاقات درادارهٔ مهاجرت احضار میشوید. در مصاحبهٔ پناهندگی شما باید دلايل درخواست پناهندگیتان را توضیح دهید، به این معنی که چرا در سوئد درخواست پناهندگی میکنید. حضور در این نشستها برای شما بسیار مهم می باشد.

از شما درخواست به شرکت در یک جلسه اطلاعاتی گروهی میشود. در این جلسه ادارهٔ مهاجرت آنچه را که یک پناهنده مهم است بداند، را توضیح میدهند. بطور مثال اطلاعات میتواند در مورد مسکن، مالی و یا بهداشت و درمان باشد. شما همچنین اطلاعاتی پیرامون چگونگی رَوَند کاری پناهندگی در سوئد دریافت میکنید. درمورد قوانین، اداره های دیگر و سازمانهائی که جهت کمک به پناهندگان فعّال هستند، اطلاعاتی دریافت میکنید. این اطلاعات بسیار مهم و در مدتی که در انتظار جواب هستید برای شما قابل استفاده است.

شما بايد هويت خود را اثبات کنيد

فردی که درخواست پناهندگی می کند بايد هويت خودرا برای اداره مهاجرت بازگو کند. اثبات هويت تان برعهده شماست. مفهوم اين امر آنست که شما بايد مدارکی ارائه کنيد که نام، تاريخ تولد و تابعيت شما را اثبات کند. مدرک مزکوز بايد عکسدار بوده و توسط مقامات مربوطه صادر شده باشد.

اگر هنگام درخواست پناهندگی نمی توانيد چنين مدرکی را ارائه کنيد موظف هستيد اينگونه مدارک را در اسرع وقت تهيه کنيد. از اينرو طی مدت انتظار بشما مأموريت داده خواهد شد که مدارک هويت خودرا تهيه کنيد. مفهوم اين امر آنست که شما بايد فعالانه در تشخيص هويت خود اقدام کنيد تا هويت شما اثبات گردد. هميشه می توانيد با کارکنان اداره مهاجرت تماس بگيريد، و آنها به شما در انجام مأموريت تان شما را راهنمائی خواهند کرد.

چرا اين امر اهميت دارد؟

مواردی مشاهده شده که پناهجويان تصور می کنند اثبات هويت آنها عواقب منفی بدنبال خواهد داشت. اداره مهاجرت مايل است به اطلاع شما برساند که اثبات هويت تان به دلايل زير حائز اهميت است:

  • اگر نتوانيد ثابت کنيد که نام شما چيست و اهل کدام کشور هستيد، ممکن است تشخيص اينکه آيا شما از حق دريافت پناهندگی برخوردار هستيد يا نه برای اداره مهاجرت دشوار گردد
  • اگر هويت شما مشخص شده باشد تصميم در پرونده پناهندگی تان سريع تر اتخاذ خواهد شد
  • اگر شما در سوئد دچار بيماری شديد يا حادثه ای بشويد، اداره مهاجرت بايد از هويت واقعی شما اطلاع داشته باشد تا بتواند با خويشاوندان شما تماس بگيرد.
  • شما میتوانید طی زمانی‌ که منتظر تصمیم گیری در پرونده پناهندگی خود هستید کار کنید. شما در این صورت  می توانید معافیت از شرط گرفتن اجازه کار  (AT-UND) را داشته باشد.

در ملاقات با کارکنان اداره مهاجرت در مورد اقدامات خود جهت اثبات هويت تان را شرح خواهيد داد.

اگر از طريق عدم همکاری در تشخيص هويت تان رسيدگی به پرونده پناهندگی خود را دشوار کنيد، اداره مهاجرت می تواند کمک هزينه روزانه شما را بعضاً يا کاملاً کاهش دهد.

اگر اجازه اقامت دريافت کنيد

اگر اجازه اقامت دريافت کنيد، اثبات هويت تان به دلايل زير حائز اهميت است:

  • شما بايد بتوانيد مدارک هويت سوئدی دريافت کنيد
  • شما بايد بتوانید یک حساب بانکی باز کنید
  • ديگر لزومی نخواهد داشت که در پاسپورت اتباع بيگانه يا مدرک سفر احتمالی شما درج شود که هويت شما نامشخص است
  • از لغو اجازه اقامت شما به اين دليل که آنرا براساس اطلاعات نادرست در مورد هويت خود دريافت کرده ايد جلوگيری خواهد شد
  • اگر هويت جعلی ارائه کرده باشيد و خويشاوندان شما نتوانند قرابت خانوادگی با شما را اثبات کنند برای آنها پيوستن بشما ميتواند دشوار شود
  • برای شما دريافت تابعيت سوئدی دشوارتر خواهد شد (اين امر درصورت نامشخص بودن هويت دشوار خواهد شد).

دربارهٔ خودتان توضیح دهید

ادارهٔ مهاجرت سؤالاتی پیرامون هویّت میکند. برای اینکه اداره مهاجرت تصمیم درستی بگیرد، مهم است که شما هویت خود را نشان دهید. پاسپورت ویا دیگر مدارک هویتی را با خود به ادارهٔ مهاجرت ببرید. این مدارک باید نشانگر اسم ، تاریخ تولد و تابعیت کشورتان باشد. اگر نمیتوانید اسنادهویتی خود را تحویل دهید، باید از طریق دیگر هویت خود را ثابت کنید. مثلاً میتوانید از طریق شناسنامه، دفترچه خانوادگی، دفترچه خدمت و یا عقدنامه ثابت کنید.

سؤالات بیشتری پیرامون خانواده و پیشینهٔ شما میشود. هنگامیکه درخواست پناهندگی میکنید، توجه داشته باشید که همه چیز را در مورد خانواده تان توضیح دهید. چرا که اگر اقامت دریافت کنید برای پیوستن مجدد به خانواده تان در سوئد مهم است.

دلائل شما

هیچکس غیر از شما نمیداند که چرا شما کشورتان را ترک کرده اید. بخاطر همین بسیار مهم است که توضیح دهید که چه اتفاقی برای شما در کشورتان رُخ داده است و اگر مجبور به باگشت شوید چه اتفاقی برایتان خواهد افتاد. همچنین باید توضیح دهید که برای خود شما چه اتفاقی افتاده، نه اینکه اوضاع عمومی کشورتان چگونه است. اگر آنچه را که مهم است تعریف کنید، در آنصورت ادارهٔ مهاجرت میتواند از دلائل شما برداشت درستی داشته باشد. مسئول با سؤالاتی که مطرح میکند، به شما کمک میکند آنچه  که برای درخواست شما مهم است را بداند.

چیزهائی که صحبت  کردن درباره اش مشکل است

بعضی چیزها صحبت کردن در باره اش مشکل است، ولی امکان دارد که خیلی مهم باشد درباره اش صحبت کنید. مسئول ، وظیفهٔ حفظ اسرار دارد و فقط با کسانی که روی پرونده تان کار میکنند حقّ صحبت دارد. مترجم هم همان وظیفه حفظ اسرار را دارد که مسئول پرونده دارد. اگر مایل به داشتن مسئول زن یا مسئول مرد هستید، قبل از شروع رسیدگی به پرونده تان مطرح کنید. هنگام مصاحبه اگر احتیاج به استراحت داشتید، بگوئید. مدارک یا اسنادی واطلاعاتی دربارهٔ کشورتان که دال بر صحّت گفته های شما را دارد، باخود همراه ببرید. ادارهٔ کل امور مهاجرت درصورت لزوم مدارک را ترجمه میکند.

میتوانید تأثیر بگذارید

با حضور در وقتهائی که ادارهٔ مهاجرت برای شما رزرو کرده است، جواب درخواستتان را سریعتر میگیرید.

آدرس و شماره تلفن خود را به اداره مهاجرت بدهید که ما بتوانیم با شما تماس بگیریم. پست خودرا مرتباً بخوانید که اطلاعاتی را از طرف ما از دست ندهید. فراموش نکنید که تغئیرآدرس خود را به ما اطلاع بدهید.

ازطریق تأئید هویّت خود میتوان در جواب گرفتن به درخواستتان سرعت عمل داد. به این مفهوم که ثابت کنید شما کی هستید. مثلاً پاسپورت و یا دیگراسناد شناسائی خود را به اداره مهاجرت تحویل دهید. اگر در تأئید شناسائی خود همکاری کنید، درمدت انتظار جواب اجازهٔ کار کردن دارید.

در طول زمان انتظار

کمک های حقوقی

بیشترکسانی که درخواست پناهندگی میکنند، حق استفاده از وکیل را دارند.اکثراً یک حقوقدان تحصیل کرده که منافع شما را درنظر دارد و در طول مدتی که ادارهٔ مهاجرت به درخواست شما رسیدگی میکند به شما مشاوره حقوقی میدهد.

اداره مهاجرت وکیل را انتخاب و هزینه آن را پرداخت نموده، وکیل دررابطه با اداره مهاجرت و دیگراداره ها بطور مستقل کار میکند. شما میتوانید شخصی را که به وی اعتماد داشته پیشنهاد داده و هم اینکه وکیل زن یا مرد درخواست نمائید. حتی اگر حق استفاده از وکیل مجانی اداره مهاجرت را نداشه باشید، میتوانید وکیلی با هزینه شخصی خود استخدام نمائید.

نقش و کار مترجم

در خیلی از جلسات با اداره مهاجرت یک مترجم شرکت میکند که وی آنچه را که گفته میشود ترجمه کند. مترجم گاهی اوقات حضوری و گاهی تلفنی و یا از طریق تصویری ترجمه میکند. هنگام صحبت در نظر داشه باشید که مَکث کنید تا مترجم فرصت ترجمه حرفهای شما را داشته باشد. قبل ازشر وع مجدد به حرف زدن، فرصت دهید که مترجم ترجمه اش تمام شود.

مترجم باید ازمقررات خاصی پیروی کند. قبل از ترجمه مترجم موظف است نقش خود  در مورد وظیفه حفظ اسرار و ترجمه آنچه که در اطاق گفته می شود را به اطلاع طرفین برساند. مترجم بدون کم یا زیاد آنچه را که گفته میشود ترجمه میکند. مترجم بصورت شخص اول ترجمه میکند. مترجم به عنوان بیطرف بدین معنی که در مورد سیاست، مذهب ویا چیز دیگری نبایدعقیدهٔ خود را ابراز دارد. مترجم باید بیطرف باشد. بدین معنی که مترجم نباید دخالت و سعی به کمک کرده و نباید نشان دهد که هم نظر یکی از طرفین مکالمه است.

اگر زبان مترجم را نمیفهمید و یا به دلائل دیگر احساس راحتی نسبت به مترجم نمیکنید، بسیار مهم است که مطرح کنید. شما میتوانید درخواست قطع جلسه کرده و خواهان مترجم دیگری باشید. اگر مایلید که مترجم مرد یا زن داشته باشید، حتماً از قبل اطلاع دهید. بسته به آنچه که مطرح میکنید، اگر مترجم همجنس شما و یا متضاد جنس شما باشد، گاهی اوقات ممکن است احساس بهتری شود

 

 

سوئد

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s