گفته های نخست وزیر کانادا در مورد پناهجویان امریکا باعث شده پناهجویان و مهاجرین بیشتری به سمت مرز های کانادا بروند

آیا شما یکی از میلیون ها مهاجر غیرقانونی به آمریکا می باشید، که نگرانید اخراج شوید؟ به کانادا بیایید! هر پناهجویی که نگران (پذیرش) ادعای خود در آمریکا است، در کانادا با خوشوقتی پذیرفته می شود! آیا در مکزیکو حقوق ناچیزی می گیرید؟، به سمت کانادا بیایید!

این سخنان دلگرم کننده از اواخر ژانویه از دهان نخست وزیر ترودو و در (واکنش) به فرمان منع سفر دانلد ترامپ به گوش رسیدند. کمااینکه روز بیست و هشتم ژانویه در صفحه توئیتر خود و بالای تصویری که او را در حال استقبال از یک خانواده پناهنده نشان می داد، نوشت: کسانی که از سرکوب، وحشت و جنگ می گریزید، کانادا صرفنظر از اینکه دینتان چیست، به شما خوشامد می گوید. گوناگونی (نقطه) قوت ماست.

در پای دو پیام توئیتری وی بیش از یک میلون نفر کلمه پسندیدم/ like را علامت زدند. این دو صفحه سبب ایجاد نیم میلیون پیام توئیتری دیگر هم شد که این برداشت نادرست را به وجود آوردند، که کانادا پناهگاه امن همه کسانی است که از خانه و کاشانه خود آواره شده اند. هر کسی با کمترین اطلاعاتی در مورد روند مهاجرت می داند، که هرگز درهای کانادا کاملا باز نبوده اند. بنابراین آقای ترودو با فرستادن آن پیام نه تنها آگاهانه امید واهی ایجاد کرد، بلکه در واقع مردم را وسوسه نمود از محل زندگی شان خارج شوند، و به سیستم به خودی خود پر هرج و مرج مهاجرت، ضربه دیگری زد. چراکه مثلا پناهجویان با این برداشت نادرست (از سخنان وی) که کانادا قطعا به آنها اجازه اقامت خواهد داد، تمامی اندوخته خود را قمار می کنند، و زندگی شان را به خطر می اندازند، تا سفری پرمخاطره به کانادا را در پیش بگیرند. کمااینکه به عینه دیده ایم در صورتی که افراد باور کنند شانس ماندگاری شان در این کشور وجود دارد، سیل مهاجران بالقوه با سرعت زیادی به سوی مرزها حرکت می کند. مثلا حذف شرط دریافت روادید ورود (ویزای) کانادا برای مردم مکزیک در اواخر سال گذشته، از جمله سبب شد درخواست پناهندگی مکزیکی ها افزایش 1000 درصدی پیدا کند.

همچنین بدیهیست که بیانات ترودو سبب می شود پناهجویانی که اینک در آمریکا و در پی ورود به کانادا می باشند، این سخنان را بهانه ای برای اقدام خود بدانند. کمااینکه پلیس کانادا در دو ماه نخست سال 2017 راه را بر هزار و 134 پناهجو سد کرد، که به شکل غیرقانونی از مرز عبور می نمودند. این میزان نصف تعداد کل سال گذشته است. خوب اگر ما در سرمای شدید زمستان و آن هم در حالی که تازه عمل به فرمان ترامپ آغاز شده شاهد چنین موجی باشیم، حتما به موازات گرم تر شدن هوا شمار اینگونه افراد حتی بیشتر هم خواهد شد. به ویژه اینکه ترودو نیز همچنان به سخنان خود در مورد اینکه پناهجویان می توانند در کانادا مأمنی بیابند، ادامه داد.

اما البته که بسیاری از آنان در کانادا مأمنی نخواهند یافت. حتی اگر به آنها شانس پناهندگی موقت داده شود. کمااینکه براساس اطلاعات هیئت مهاجرت و پناهجویی کانادا از بین 15 هزار و 196 تقاضای پناهندگی از داخل کشور که در سال 2015 مورد بررسی قرار گرفتند، به دلایل مختلف با 4 هزار و 70 مورد از آنها مخالفت شد.

دولت می گوید امسال از بین مجموع 300 هزار نومهاجری که پذیرفته می شوند، 40 هزار تن پناهجو خواهند بود. البته چنین اعداد و ارقامی بالا به نظر می رسند. اما واقعیت این می باشد که روند پذیرش بر مبنای سیستم امتیازدهی است، که به سختی با اظهارات درهای کاملا باز آقای ترودو همخوانی دارد.

از دیگر سو سخنان نخست وزیر فزون بر تشویق غیرمسئولانه شمار گسترده ای از مردم که شانس خود برای اقامت در کانادا را امتحان می کنند، موجب تشویش خود مردم کشور هم می شوند، که از پیشتر نیز در مورد شمار بیش از اندازه تازه واردان مضطرب بوده اند. کمااینکه نظرسنجی اخیر در این مورد نشان داد، که تنها 36 درصد کانادایی ها بر این باورند که کسانی که غیرقانونی از مرزها عبور می کنند و وارد خاک کشور می شوند، در کانادا باقی بمانند.

بنابراین امکان دارد این برداشت که کانادا در قبال تازه واردان بیش از اندازه سخاوتمند است، سبب ایجاد خشم شود. همچنین ممکن است کانادا واکنش بومی گرایانه ای از نوع خروج انگلستان از اتحادیه اروپا و یا ترامپ را، تجربه کند. بنابراین نخست وزیر باید اینگونه اضطراب ها را کاهش دهد، نه اینکه سبب افزایش شان بشود.

البته که استقبال و پشتیبانی از تازه واردان از سنت های ارزشمند کانادا است. اما این واقعیت را هم نباید از نظر دور داشت که ما همه ساله برای پذیرش مهاجر و پناهجو، قوانین، مقررات و شرایطی را هم، در نظر می گیریم.  

نتیجه اینکه احتمالا ترودو باید از تکرار گفته هایش خطاب به پناهجویان درمانده مبنی بر اینکه در کانادا از همه استقبال می شود، دست بردارد. زیرا هر کسی با کمترین اطلاعاتی در مورد روند مهاجرت می داند، که چنین چیزی حقیقت ندارد. کمااینکه صرف رسیدن به کانادا، سبب تضمین اقامت در این کشور نیست

کانادا

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s