کمک به مهاجران برای پیدا کردن کار در استرالیا

مهاجران و پناهندگان اغلب برای پیدا کردن کار در استرالیا با دشواری هایی روبرو هستند.

پایین بودن مهارت های زبانی و نداشتن تجربه کاری در استرالیا و سوء تفاهمات بینافرهنگی می توانند موانع بیشتری را ایجاد کنند.

ورود به بازار کار استرالیا می تواند بسیار چالش برانگیز باشد، به ویژه برای مهاجران یا پناهندگان.

تحقیق آژانس اسکان مهاجران و پناهندگان استرالیا AMES نشان می دهد که مهاجران برای ورود به بازار کار با سختی مواجه اند ولی می توانند با کمکی که در ابتدای این مسیر دریافت می کنند، کار پیدا کنند.

 نویسنده ی ارشد این تحقیق، مونیکا اُدوایر، می گوید کسانی که که کار پیدا کردند، اغلب با کار ساعتی شروع کرده اند.

 او می گوید: «برای بسیاری از مهاجران تازه وارد، به خصوص در تحقیق ما که اغلب شان زنان بودند، پس از مهاجرت به استرالیا با موانع بسیاری مواجه هستند. به ویژه این می تواند یک شکاف طولانی حرفه ای باشد با توجه به ذات مهاجرت، نیاز به یادگیری زبان انگلیسی و گاهی کمک به اسکان خانواده شان.

واقعا دشوار است که در این شرایط، کار سابق خود را انتخاب کنید. و همچنین روابط تان را گسترش دهید چیزی که در بسیاری از مشاغل حرفه ای  در استرالیا مهم است.»

خانم ادوایر بر تعداد بسیار زیاد مهاجرانی که در مشاغلی پایین تر از سطح مدارک تحصیلی یا سابقه کارشان، استخدام شده اند، تاکید می کند.

مارگارت دیویس برنامه ای را در AMES اجرا می کند که به مهاجران در درک آنچه که برای پیدا کردن کار در استرالیا طول می کشد، کمک می کند.

 او می گوید: «من فکر می کنم که تقلای واقعی تلاش برای گنجاندن خود در بازار کار استرالیاست. بسیاری با روزمه می آیند اما ممکن است رزومه شان مناسب نباشد. و همچنین تمایلی به نگاه کردن به آگهی های استخدام  ندارند و یا آنها را با دقت نمی خوانند. و همچنین افراد مایلند برای کار اقدام کنند بی آن که به معیارهای ضروری توجه کنند.»

او می گوید داشتن یک رزومه خوب یک بخش مهم جستجوی کار است.

 او نکات زیر را برای درخواست کار مهم می شمارد: «یادگرفتن این که درخواستنامه شغلی را با یک شغل خاص منتطبق کنیم، استفاده از واژه ها و اصطلاحات کلیدی به کار رفته در آگهی کار، چیزی که درک آن ها و مناسب بودن شان برای آن شغل را واقعا نشان می دهد.

 داشتن یک رزومه کوتاه و مرتبط با شرایط محلی بسیار دشوار است. دستاوردهای قابل سنجش بسیار مهم اند. آماده کردن یک نامه مرتبط و در صورت امکان پیدا کردن نام گیرنده. درخواست از کسی برای بررسی املا، دستور زبان و ربط رزومه به آن کار.»

باب 30 ساله یک کارگر ساختمانی اهل تانزانیاست که چهار سال پیش به استرالیا آمد.

 او می گوید دلایل متعددی وجود دارد که پیدا کردن کار را برای مهاجران تازه وارد مثل او دشوار کرده است.

او به زبان اشاره می کند و لهجه و نحوه ی برقراری ارتباط. و همچنین از فرهنگ به عنوان یکی از موانع پیدا کردن کار نام می برد، و می گوید که حتا اگر قبلاً انگلیسی حرف می زدید هم لهجه مساله ساز است و این که شکل درخواست کار در این جا با کشور قبلیتان فرق می کند و تفاوت فرهنگی هم مشکل را دو چندان می کند.

باب بعد از چندین بار رد شدن درخواست کارش از سوی کارفرماهای مختلف، بالاخره  تصمیم گرفت برای پیدا کردن کار از یک آژانس کاریابی کمک بگیرد.

 الکساندرو میتچیکاه که اهل ایتالیا و معلم دوره متوسطه است هم تجربه ای مشابه تجربه ی باب دارد وقتی پنج سال پیش برای اولین بار اقدام به یافتن کار کرد.

 او هم پیدا کردن شغل برای اولین بار را بسیار چالش برانگیز می داند و می گوید که پیدا کردن کار در استرالیا با کشور خودش بسیار متفاوت است. برای او نوشتن رزومه مناسب یکی از سخت ترین بخش های یافتن کار بوده است.

 مارگارت دیویس می گوید این که جوینده ی کار به محض دریافت تماس تلفنی از کارفرما خود را برای مصاحبه رو در رو آماده کند حائز اهمیت است.

 او می گوید که باید پیش از مصاحبه تحقیق کنید تا بدانید که در مصاحبه چه سوالاتی پرسیده می شود. پاسخ سوالات احتمالی را تمرین کنید و تلاش کنید که جملات را ننویسید بلکه نکات مهم را یادداشت کنید تا بتوانید طبیعی صحبت کنید.

 طرح اصلی دولت فدرال «Jobactive» است که بین جویندگان کار و کارفرمایان ارتباط برقرار می کند.

 مدیر ایالت ویکتوریا آدریان جنکینز در مورد این برنامه توضیح می دهد:

 «به طور کلی جویندگان کار از طریق سیستم سنترلینک به ما مراجعه می کنند، بنابراین بسیاری از آن ها از نوعی پشتیبانی مالی برخوردارند. و سطح خدمات بستگی به شرایط فردی دارد. به طور کلی وقتی یک جوینده کار به ما مراجعه می کند، با یکی از مشاوران ما برای برنامه ریزی شغلی مشاوره می کند. و ما برای کمک به آن ها طیف وسیعی از امکانات را بررسی می کنیم. در برخی موارد ممکن است به سادگی بررسی رزومه شان باشد، همچنین آموزش افراد در مورد شکل کار بازار کار فعلی.»

جویندگان کار نه تنها می توانند برای پیدا کردن کار درخواست کمک کنند، بلکه می توانند از آموزش های هدفمند شامل نوشتن رزومه نویسی و آماده شدن برای مصاحبه نیز بهره ببرند.

 سپس پیشنهادات شغلی بالقوه به طور مستقیم به جویندگان کار منتقل خواهد شد.

 این مساله نیز مهم است که حمایت های ارائه شده در این برنامه، به برآوردن انتظارات از سوی جویندگان کار و تعهدات دوجانبه نیز بستگی دارد.

 جنکینز در تشریح تحولات اخیر بازار کار می گوید:

 » در حال حاضر بازار کار وضعیت دشواری دارد. تعداد  مشاغل پاره وقت و موقت رو به افزایش است. نیروی کار همچنان ‹موقتی› می شود،  اگر بتوانیم این عنوان را به کار ببریم. و تعداد مشاغل تمام وقت در حال کاهش است. برخی از صنایع رو به نزول هستند، مثل بخش تولید… اما با این حال فرصت هایی وجود دارند و برخی از صنایع نیز در حال رشدند. به عنوان مثال فرآوری مواد غذایی یکی از حیطه هایی است که اشتغال در آن رو به رشد است. خدمات درمانی و خدمات کامیونیتی هم آشکارا رو به رشد هستند و تسهیلات خدمات سالمندی، باغداری، و خدمات تعمیری.  بنابراین فرصت هایی هم وجود دارد.»

او می گوید چیزی که اغلب جویندگان کار آن را در نظر نمی گیرند اهمیت داشتن شبکه گسترده ارتباطی در زمینه فرصت های شغلی است.

 او در ادامه به فرصت های شغلی بسیاری که آگهی نمی شوند اشاره می کند. بنابراین درک اهمیت شبکه ی ارتباطی بسیار مهم است. اغلب دوست دوست دوست یک نفر کسی است که یک نفر را برای یک فرصت شغلی که آگهی نشده پیشنهاد می کند. هر چه از بیکاری شما زمان بیشتری بگذرد، شبکه ارتباطی شما کوچک تر می شود.

هر قدر که بازار استخدام برای تازه واردان دشوار می شود، اما باب مهاجر تانزانیایی از رویای استرالیایی خود دست نمی کشد.

 او عهد کرده که زمان بیشتری برای به روز کردن مدارک تحصیلی اش صرف کند تا در نهایت با یافتن شغل مورد انتظارش مزد تلاش هایش را بگیرد.

 او می گوید: «بستگی به خود شما دارد. شما باید کاری کنید که کارفرما را متقاعد کند که شغل مورد علاقه تان را به شما بدهد. این بدان معناست که شما باید شروع به مطالعه کنید و بیشتر بخوانید. زمانش فرا می رسد و شما کاری را که نیاز دارید می گیرید. بنابراین من تسلیم نمی شوم و به چیز بهتری خواهم رسید.

چگونه یک رزومه بنویسیم؟

چند توصیه برای کمک به پیدا کردن کار:

درک شرایط محیط کار در استرالیا ممکن است برای مهاجران تازه وارد دشوار باشد. بسیاری از کسانی که به استرالیا می آیند روزمه دارند اما ممکن است رزومه شان مناسب استانداردهای محلی نباشد.

داشتن خلاصه درستی از مهارت ها، توانایی ها و موفقیت یک بخش ضروری جستجوی کار است.

 در زیر توصیه هایی برای شروع آمده است:

 رزومه تان را کوتاه بنویسید و به مطالب اصلی بپردازید

 گاهی حجم کمتر موثرتر است! هنگام روزمه نویسی مرتبط ترین اطلاعات را اول قرار دهید و همیشه آن را متناسب با کار مورد نظر، از نو تنطیم کنید. توصیه می شود که حتی پس از گرفتن کار هم رزومه تان را به روز نگه دارید.

فهرستی از دستاوردها یتان تهیه کنید

 برجسته کردن و توضیح موفقیت هایتان در شغل قبلی حائز اهمیت است. این کار کمک می کند که به جای آن که توضیح واضحاتی از کار قبلی تان ارائه دهید، ویژگی های شخصی تان را نمایان کنید.

 از زبان مثبت استفاده کنید

 هرگز در رزومه تان از چیزی بدگویی نکنید و یا  از کارفرمای قبلی تان، به بدی یاد نکنید. به عنوان مثال، ننویسید «مدیر من آدم خیلی بی انصافی بود بنابراین من مجبور شدم که استعفا بدهم.»

یاد بگیرید که روزمه تان را با یک شغل خاص منطبق کنید

 این که یک رزومه داشته باشید و آن را برای هرجایی بفرستید، به کارتان نمی آید.

 همیشه از کلمات و اصطلاحات کلیدی به کار رفته در آگهی کار که به جلب توجه کارفرما کمک می کند، استفاده کنید.

یک نامۀ درخواست مرتبط آماده کنید

یک نامه قوی فرصتی برای نشان دادن توجه تان به جزئیات است. در صورت امکان، سعی کنید نام و سمت شغلی فردی که مخاطب نامه شما است را پیدا کنید. به محض کامل کردن نامه و درخواست نامه شغلی، اشتباهات دستور زبانی و غلط های املایی را بررسی کنید. خوب است که کس دیگری هم در بازبینی کمکتان کند، بنابراین از یک دوست بخواهید پیش  از آن که درخواست تان را ارسال کنید آن را بررسی کند.

منابع رایگانی که می توانند به شما کمک کنند:

 دولتی:

 سایت دولتی  ‹Jobactive› اطلاعات و ویدیویی هایی را در مورد این که چه طور رزومه بنویسید و یا به دنبال کار بگردید، در اختیار عموم می گذارد.

کامیونتی:

 همچنین می توانید به مرکز مهاجران کامیونیتی (Community Migrant Resource Centre) در ایالت خودتان مراجعه کنید. این مراکز کارگاه های آمادگی کار برای تازه واردان برگزار می کنند تا به آن ها کمک کنند که درک بهتری از محیط کار استرالیا به دست آورند.

در این کارگاه های رایگان، مهارت های مصاحبه، رزومه نویسی، و راهکارهای موثر در مورد درخواست کار آموزش داده می شود.

آنلاین:

 خدمات کمک به نوشتن رزومۀ حرفه ای به شکل آنلاین در دسترس است.

همچنین تعداد بسیاری از قالب های رایگان رزومه و درخواست نامه در اینترنت موجود است که فهرست زیر تنها چند نمونه از آن هاست:

 وبسایت های آموزشی مثل  Open Colleges

 آژانس های کاریابی مثل  Hudson and Kelly Services 

 سایت های رموز زندگی مثل Lifehacker.com

 سایت های تجارت و امور مالی مثل Business Insider

 سایت های کاریابی مثل  Seek و  CareerOne

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد Jobactive و این که چه طور می توانید از کمک های آن ها برای رزومه و کاریابی تان استفاده کنید، به سایت دولتی  ‹Jobactive› سر بزنید.

au

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s