انگلیس شبانه پناهجویان رد شده به زور اخراج میکند: 17 کنشگر با گره کردن خود مانع پرواز حامل پناهجویان شدن ابتدای سال ۲۰۱۵ تا کنون ۱۲۰۵۶ پناه‌جو به زور از انگلیس به کشورهای خود بازگردانده شده‌اند

کنشگران انگلیسی خود را به هواپیما «گره زدند» تا از بازگردادن اجباری پناهجویان جلوگیری کنند

شما برای اینکه از بلند شدن یک هواپیمای مسافربری جلوگیری کنید چه کار خواهید کرد؟ این چالشی بود که کنشگران انگلیسی روز ۲۸ مارس برای جلوگیری کردن از «دیپورت کردن»پناه‌جویان و مهاجران از انگلیس با آن رو به رو بودند. ۱۷ کنشگر به دو گروه تقسیم شدند، یک گروه خود را به چرخ‌های هواپیما زنجیر کردند و گروه دیگر نیز خود را مقابل هواپیما قرار دادند تا نسبت به «دیپورت»دست جمعی پناه‌جویان اعتراض کنند و جلوی آن را بگیرند.

کنشگران از سه سازمان مختلف «پلین استیوپد»، «به دیپورت پایان دهید»و «لزبین‌ها و گی‌ها از مهاجران حمایت می‌کنند»در ساعت ده شب وارد محدوده فرودگاه «استنستد»شدند. در پی این اقدام آنها نه تنها هواپیمای «دیپورت»به مقصد غنا و نیجریه لغو شد بلکه هواپیماهای ورودی به این فرودگاه نیز لغو شد. این فرودگاه سومین فرودگاه پرترافیک لندن و چهارمین در کل انگلیس است. این برای اولین بار است که کنشگران موفق به لغو پرواز «دیپورت»دفتر مهاجرت انگلیس می‌شوند. به گفته کنشگران حدود ۷۰ نفر قرار بود به وسیله این پرواز به کشورهای خود بازگردانده شوند.
تمامی ۱۷ کنشگر توسط پلیس بازداشت شدند. اما هجس یکی از این کنشگران است که با «ناظران»درباره این اعتراض ۱۰ ساعته با ناظران گفتگو کرد:

«هدف ما برهم زدن نظم فرودگاه نبود»

پیرامون ساعت ده شب ما وارد فرودگاه شدیم و موفق شدیم به باند برسیم. ما باید بسیار سریع به هواپیما می‌رسیدیم چرا که نیروهای امنیتی به دنبال ما بودند.
ما دو گروه بودیم و هر گروه سریع به محل خود رفت یکی خود را به چرخ‌ها بست و گروه دیگر مقابل هواپیما قرار گرفت.

دو کنشگر به وسیله لوله‌ دست‌هایشان را به هم گره زده‌اند

ما موفق شدیم از حرکت هواپیما جلوگیری کنیم و برای ده ساعت این ماجرا طول کشید. اعتصاب به این شکل به این مدت بسیار دردناک است، دستان شما بالای سرتان آویزان است و روی زمین سرد خوابیده‌اید، باید ثابت و بی‌حرکت بود، من در ساعت‌های انتهایی واقعاً حالم خوب نبود
پیرامون ساعت سه صبح دیگر واضح شده بود دیگر پروازی در کار نخواهد بود. زمانی که ما دیدیم مسئولان پرواز و همچنین مقامات زندان که همراه پناه‌جویان بودند رفتند ما بسیار خوشحال بودیم.
ساعت‌ها طول کشید تا پلیس بتواند یک به یک ما را از هم و از زنجیرها جدا کند که البته روند خیلی خوشایندی نبود. پلیس دوستانه برخورد نمی‌کرد. زمانی که ما را جدا کردند ما را به یک مرکز پلیس بردند و برای ۲۴ ساعت بازداشت شدم. این وقفه اتفاق مثبتی بود چرا که به این شکل برخی از این پرونده‌ها وقت بیشتری برای بررسی خواهند داشت.

هدف ما برهم زدن نظم فرودگاه نبود. ما در بخش تجاری فرودگاه نبودیم و گمان نمی‌کردیم که پروازهای تجاری متوقف خواهند شد. این هدف ما نبود. اما این که این افراد در بازگشت به کشورشان کشته خواهند شد و یا تحت تعقیب قضایی قرار می‌گیرند برای من مهم بود و انگیزه‌ای شد برای انجام این کار.
هواپیماهای دربست برای بازگرداندن پناه‌جویان نهایت ظلمی است که می‌تواند یک سیستم انجام دهد. پس از ممنوعیت‌هایی که ترامپ در امریکا وضع کرد، اعتراض‌های زیادی صورت گرفت اما کسی درباره انگلیس حرف نمی‌زند ما می‌خواستیم توجه‌ها را به این موضوع جلب کنیم.
دفتر مهاجرتی انگلیس نمی‌خواهد شفاف عمل کند. آنها تلاش می‌کنند با پروازهای مخفی در نیمه شب توجه کسی را جلب نکنند تا مورد بازخواست و سؤال قرار نگیرند.

دفتر مهاجرتی انگلیس از پاسخ به سؤالات ناظران خودداری کرد. به گزارش رسانه‌ها از ابتدای سال ۲۰۱۵ تا کنون ۱۲۰۵۶ پناه‌جو به زور از انگلیس به کشورهای خود بازگردانده شده‌اند.

انگلیس

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: