تازه ترین تنش ها بین ترکیه و اروپا : ترکیه اروپا را به لغو قسمی توافقنامه مهاجران تهدید کرد

ترکیه اتحادیه اروپا را به لغو قسمی توافقنامه مهاجران تهدید کرد

یک وزیر کابینه حکومت ترکیه در پیوند به کشیدگی سیاسی کنونی با برخی کشورهای اروپایی، به تعلیق قسمی توافقنامه مهاجران با اتحادیه اروپا تهدید کرده است. مقام‌های ترکیه چندین بار به لغو این توافقنامه تهدید کرده اند.

عمر چلیک، وزیر حکومت ترکیه در امور اروپا روز دوشنبه اتحادیه اروپا را به تعلیق بخش‌هایی از توافقنامه مهاجرت تهدید کرد. او روز دوشنبه به خبرگزاری انادولو گفت که ترکیه ‌باید مسدود بودن راه‌های زمینی به جانب یونان و بلغاریا را مورد بررسی قرار دهد.

او در عین زمان گفت که مسدود بودن مسیر آبی از طریق آژه به حالت خود باقی می‌ماند، چونکه این مسیر برای مهاجران بسیار پرخطر است.

توافقنامه‌ای که در ماه مارچ سال گذشته میان اتحادیه اروپا و ترکیه امضا شد، حاکی است که انقره همه مهاجران رسیده به جزیره‌های یونان را پس می‌گیرد. در بدل هر پناهجویی که ترکیه از جزایر یونان پس می‌گیرد، یک مهاجر سوریایی از ترکیه به اتحادیه اروپا انتقال داده می‌شود.

علاوه بر این، اتحادیه اروپا کمک چند میلیارد یورویی به ترکیه وعده داده است تا از مهاجران سوریه مراقبت کند. همچنین یک پاراگران این توافقنامه ترکیه را مکلف می‌کند که از ایجاد «مسیرهای جدید مهاجرت» از طریق بحر و خشکه جلوگیری کند. از نافذ شدن این توافقنامه به بعد، موج مهاجرت از طریق ترکیه به جانب اتحادیه اروپا کاهش چشمگیر یافته است.

در چند روز گذشته چندین سخنرانی سیاستمداران ارشد ترکیه در کشورهای آلمان، سویس، اتریش و هالند به دلایل امنیتی لغو ساخته شده است. حکومت هالند حتی مانع ورود وزیر خارجه ترکیه شده و وزیر خانواده ترکیه را نیز از کشور اخراج کرد. هر دو وزیر کابینه ترکیه می‌خواستند در روتردام سخنرانی کنند و برای همه پرسی تغییر قانون اساسی ترکیه تبلیغ نمایند.

پس از آن، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اتهام‌های «نازیسم‌» و «فاشیسم» را بر هالند وارد کرد؛ اتهامی که قبلاَ بر آلمان نیز وارد کرده بود.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی و یوهانس هان کمیسار توسعه اتحادیه اروپا گفتند که ضرور است «راه‌هایی برای آرامش وضعیت پیدا شود.» آن‌ها گفتند که اتحادیه اروپا راجع به مبارزات انتخاباتی ترکیه در این اتحادیه تصمیم نمی‌گیرد، بلکه اجازه دادن به این همایش‌ها مربوط به کشورهای عضو می‌شود.

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s