وزیر دفاع اتریش: مسیر بالکان کاملاَ مسدود نیست. در پنج هفته اول امسال ۳۰۰۰ مهاجر به این کشور وارد شده و ۲۰۰۰ تن درخواست پناهندگی داده اند که ۷۵ درصدشان از مسیر بالکان وارد این کشور گردیده اند.

یک سال پس از مسدود شدن مسیر موسوم به بالکان به روی مهاجران، وزیر دفاع اتریش هشدار داده است که نباید غفلت شود. او گفته است که شمار متقاضیان پناهندگی هنوز هم زیاد است و باید یک برنامه عملی داشت.

در نهم و دهم ماه مارچ سال ۲۰۱۶ مسیر موسوم به بالکان به روی مهاجران در مرز یونان و مقدونیه مسدود گردید. سپس شمار مهاجران در مسیر بالقان و اروپای مرکزی به وضوح پایین آمد.

هنس پیتر دوسکوزیل، وزیر دفاع اتریش با یادآوری از این رویداد دراماتیک بازهم به این جلب توجه کرد که با آنهم بسیاری از پناهجویان توانسته اند از مرزهای این مسیر عبور کنند.

دوسکوزیل به روزنامه آلمانی «بلید» گفت: «مسیر بالقان بسته نیست». این وزیر اتریشی گفت که هنوز هم برای جلوگیری از موج مهاجران کار زیادی صورت نگرفته، اما افزود: «اگر شمار مهاجران را با تعدادی که در سال ۲۰۱۵ می آمدند مقایسه کنیم، این یک موفقیت است که فشار این موج کم شده است».

این سیاستمدار حزب سوسیال دموکرات اتریش از این هشدار داد که موفقیت کنترول مرزهای اتحادیه اروپا و سیاست پناهندگی این اتحادیه فقط نسبت به دوران بحران مهاجرت سنجش شود: «ما نمی توانیم فاجعه سال ۲۰۱۵ را به عنوان یک معیار قرار داده و بگوییم که همه چیز پس از آن موفقیت است». دوسکوزیل افزود: «به وضاحت باید بگویم که ما باید به یک سال قبلش نگاه کنیم که هنوز هم به وضاحت آمار و اعداد در مقایسه با آن دو برابر است».

دوسکوزیل گفت اتریش همه ساله «بین سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳ سالانه به صورت متوسط۱۴۴۰۰ درخواست پناهندگی» را شمارش کرده است. اما شمار این درخواست ها پس از آن به وضاحت بیشتر بوده است. با اینکه در مارچ سال ۲۰۱۶ مسیر بالکان مسدود شد، اما پس از آن در سال گذشته ۴۲۰۰۰ مهاجر به اتریش رسیده و ۳۶۰۰۰ درخواست پناهندگی به این کشور داده شده است.

تنها در پنج هفته اول امسال نیز ۳۰۰۰ مهاجر به این کشور وارد شده و ۲۰۰۰ تن درخواست پناهندگی داده اند که ۷۵ درصدشان از مسیر بالقان وارد این کشور گردیده اند.

کار روی برنامه عمل

دوسکوزیل پیشنهاد کرد که با دولت های اروپای مرکزی مثل هلند، بلغاریا، المان، جمهوری چک و همچنان دولت های مسیر بالکان حفاظت مرزی گسترش داده شود. وی گفت برای این امر باید تا ماه اپریل بالای یک برنامه عمل کار شود. او گفت : «هنوز هم از ترکیه تقریبا بدون مانع (مهاجران) سرازیر می شوند».

آغاز این هفته هنگری سرفصل را آغاز کرد. پارلمان این کشور قانونی را تصویب کرد که آن مهاجرانی که هنوز در مورد درخواست پناهندگی شان در این کشور تصمیم گرفته نشده، باید در کمپ های محصور در نزدیکی مرز نگهداری شوند.

تردید سلوانیای

در این میان، حکومت سلوانیا نیز از افزایش جدید شمار مهاجران در مسیر بالقان هشدار داده است. بوشتیان شفیس، معاون وزیر داخله و مسئول حفاظت مرزها و امور مهاجران در سلوانیا گفت: «در مسیر بالکان بازهم فشار بسیار زیادی وجود دارد». وی اضافه کرد: «طبعاً نمی توان گفت که تمام مسیر بسته است. هنوز هم آنجا بسیاری انسان ها در مسیر راه هستند».

وی افزود که «بسیاری از کشورهای مسیر بالقان هنوز هم بسیار بر مهاجران تمرکز دارند. تنها در یونان ۶۰ هزار مهاجر وجود دارند. در ترکیه حدود ۲،۵ میلیون مهاجر به سر می برند و تقریبا همه شان می خواهند به اتحادیه اروپا بروند».

به گفته وی در صورتی که «مشکلی در پیاده سازی توافقنامه اتحادیه اروپا با ترکیه» به میان آید، این اتحادیه با «چالش عظیمی روبرو می شود». همچنان در کشورهای صربستان و بلغارستان نیز شمار زیادی مهاجران منتظرند.

به گفته معاون وزیر ، تغییرات آب و هوایی در حال حاضر زمینه را مساعد می کند که انسان های مهاجر راه شان را ادامه دهند. به گفته وی همزمان با بهتر شدن آب و هوا در بهار وضعیت مهاجرت نیز تغییر می کند.

http://www.dw.com/fa-af/%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%D8%AF%D9%81%D8%A7%D8%B9-%D8%A7%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D8%B4-%D9%85%D8%B3%DB%8C%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D9%82%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%84%D8%A7%D9%8E-%D9%85%D8%B3%D8%AF%D9%88%D8%AF-%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA/a-37888339

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s