قابل توجه پناهجویان متاهل این نوشتار به وضعیت پناهجویانی می پردازد که همسر (یا پارتنرشان) شهروند استرالیا است یا دارای اقامت این کشور است.

قابل توجه پناهجویان متاهل

این نوشتار به وضعیت پناهجویانی می پردازد که همسر (یا پارتنرشان) شهروند استرالیا است یا دارای اقامت این کشور است.
تعداد زیادی از پناهجویانی که بدون ویزای معتبر (از طریق آب یا هوایی)‌ به استرالیا آمده اند با افرادی که اقامت دائم استرالیا را دارند یا سیتیزن استرالیا هستند ازدواج کرده یا در رابطه دفکتو (رابطه بدون ثبت ازدواج) هستند. بارها این سوال را از این دوستان شنیده ام که در چه صورت می توانند برای ویزای همسر اقدام کنند؟

تحت بند 46A قانون مهاجرت، پناهجویانی که بدون ویزای معتبر وارد استرالیا شده اند امکان درخواست هیچ گونه ویزایی را ندارند. البته طبق همین بند وزیر این اختیار را دارد که بطور کتبی به پناهجو اعلام کند که می تواند برای یک نوع خاص ویزا درخواست کند، اگر وزیر بر این باور باشد که انجام این کار در جهت منافع ملی استرالیا است. بنابراین مادامی که وزیر اجازه چنین کاری را ندهد، پناهجو امکان درخواست هیچگونه ویزایی را از داخل خاک استرالیا ندارد. آنچه واضح است وزیر فقط از اختیار قانونی خود برای رفع منع بند 46A به منظور درخواست برای ویزاهای پناهندگی موقت سه و پنج ساله استفاده می کند،‌ نه برای هیچ نوع ویزای دیگری از قبیل ویزای همسر.

اگر موفق به احراز شرایط پناهندگی و اخذ ویزای پنج ساله SHEV شوید در آینده این امکان را خواهید داشت که برای ویزاهای دیگر از قبیل ویزای همسر، در صورتی که شرایط آن ویزا را داشته باشید، درخواست کنید. البته برای رسیدن به چنین هدفی باید شرایط مبدل وضعیت ویزای SHEV را تامین کنید، که شامل کار یا تحصیل تمام وقت به مدت ۳.۵ سال در مناطق دورافتاده استرالیا و عدم بهرمندی از پرداختهای اصلی سنترلینک است. با تامین این شرایط،‌ دیگر منعی برای درخواست ویزاهای دیگر نخواهید داشت.

اگر ادعای پناهندگی قابل استماعی ندارید یا درخواست پناهندگی تان توسط اداره مهاجرت یا محکمه بازبینی رد شده است کماکان این امکان را دارید که بعد از خروج از استرالیا برای ویزای همسر اقدام کنید. با این حال دوستان نگرانی هایی در این باره دارند که عمدتا بر مبنای ترس است تا واقعیت.

در صورت بازگشت به ایران تا چه مدت نمی توانم برای ویزای پارتنر درخواست دهم؟

در صورتی که یکی از موارد زیر در مورد شما صدق کند برای بازگشت به استرالیا محدودیت خواهید داشت:

– اگر به اداره مهاجرت یا ترایبیونال مدرک جعلی یا اطلاعات نادرست و گمراه کننده داده باشید و به این دلیل تقاضای ویزای شما رد شده باشد، به مدت 3 سال از تاریخ رد تقاضای ویزای تان نمی توانید درخواست ویزای جدید بکنید.

– اگر به خاطر ناتوانی از اثبات هویت تان به اداره مهاجرت، درخواست ویزای شما رد شده باشد، به مدت 10 سال از تاریخ رد تقاضای ویزای تان نمی توانید درخواست ویزای جدید بکنید. این بیشتر در مورد کسانی صدق می کند که ادعا کرده اند بی ملیت هستند ولی نتوانسته اند این ادعا را ثابت کنند.
– اگر به خاطر ارتکاب جرم از استرالیا دیپورت شده باشید، مشمول منع مادام العمر برای درخواست ویزای جدید خواهید شد.
– اگر به خاطر ارتکاب جرم و متعاقبا عدم تامین شرط شخصیت ویزای شما لغو شده باشد، مشمول منع مادام العمر برای درخواست ویزای جدید خواهید شد.
– اگر به دلایلی از قبیل غیرقانونی بودن از استرالیا اخراج شده باشید (توجه داشته باشید اخراج با دیپورت متفاوت است)، مشمول یک سال منع درخواست ویزای جدید از تاریخ اخراج از استرالیا خواهید بود. این در مورد کسانی صدق می کند که به دلیل حضور غیرقانونی در استرالیا دستگیر و به بازداشتگاه پناهندگان منتقل شده اند و در نهایت چه به میل خود (در مورد ایرانیان) و یا به زور (در مورد شهروندان افغانستان) از استرالیا اخراج و به کشور مبدا برگردانده می شوند. به این افراد توصیه می شود که اگر در رابطه ازدواج یا دفکتو هستند قبل از اینکه دستگیر و به بازداشتگاه منتقل شوند به طور داوطلبانه از استرالیا خارج شوند چون در این صورت منع 1 ساله شامل حال شان نخواهد شد.

لازم به ذکر است که فقط عمده موارد در بالا توضیح داده شد. موارد دیگری هم وجود دارد که از حوصله این بحث خارج است. علاوه بر این تقریبا همیشه استثناهایی برای حذف منع های فوق الذکر وجود دارند که البته استفاده از آنها گاهی بسیار مشکل خواهد بود.

اگر شامل منع درخواست ویزای جدید نشوید این امکان را دارید که بعد از خروج از استرالیا درخواست ویزای همسر بدهید. خوشبختانه مدت زمان بررسی ویزای همسر در سفارت استرالیا در تهران (درخواست ویزا به صورت آنلاین انجام می شود ولی بررسی ویزا در سفارت استرالیا کشوری انجام خواهد شد که در آن ساکن هستید) تقریبا نسبت به سفارت استرالیا در دیگر کشورها بسیار سریعتر و معمولا ظرف مدت 2 تا 3 ماه انجام می شود.

احمد غفاری

وکیل دادگستری

کارشناس حقوق مهاجرت

 

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s