نفرت علیه پناهجویان با خبرهای دروغین در فضای مجازی

36683231_401

«افزایش قابل توجه جرایم خارجی ها»؛ این عنوان در شبکه های اجتماعی به ویژه از  سال ۲۰۱۵ وقتی که شمار زیادی از پناهجویان به آلمان وارد شدند، به چشم می خورد. همزمان اخبار نادرست از جرایم پناهجویان در اینترنت می چرخد.

این که چه افسانه هایی در ارتباط با پناهنده ها بافته شده اند، وبسایت (hoaxmap.org) نشان می دهد. در این وبسایت گزارش ها و اخبار نادرست جمع آوری شده و صحت آنان مورد بررسی قرار می گیرد و در برخی موارد درستی گزارش ها اثابت می شود. این وبسایت در برابر نفرت از پناهجویان اقدام می کند.

مثال «نقشه پرونده انفرادی»

روی نقشه ای با عنوان «نقشه پرونده های انفرادی» که بر اساس مختصات جغرافیایی تنظیم شده، ده ها واقعه جنایی نشان گذاری شده است که گویا توسط دادگاه اثبات شده یا از سوی مقامات اعلام گردیده اند. اگر در ماشین جستجوی «گوگل» این عنوان را به آلمانی (Einzelfall-Map) بنویسید، وبسایت های مشابه دیگری نیز پیدا می شوند که درباره تعرض جنسی جمعی در شب سال نو ۲۰۱۶ گزارش داده اند. این که چه کسانی از خارج پشت این وبسایت ها هستند، نامعلوم است.

ماتس شوناور، خبرنگار و نویسنده وبسایت (uebermedien.de) از روش «نقشه پروندههای انفرادی» انتقاد می کند. او می گوید که چنین کاری هیچ پایه جدی ندارد. از ۱۰ هزار موردی که در «نقشه دوسیه های انفرادی» درج شده، او و تیمش ۶۰۰ مورد را به صورت گزینش اتفاقی بررسی کرده اند.

شوناور می گوید از دیگر مسائل که بگذریم، سازندگان «نقشه پرونده های انفرادی» بسیار خودسرانه و گزینشی در کار خود عمل می کنند، به طوری که آنان جرایم رخ داده توسط شهروندان کشورهای اروپای مرکزی مانند هلند کرواسی، چک را در نظر نمی گیرند. حتا شهروندان روسیه، اوکرایین، بلغاریا نیز در این نقشه گنجانده نشده اند. در عوض، آنان به جرایم رخ داده توسط عرب ها، ترک ها و آلبانیایی ها پرداخته اند. اتباع گرجستان، صربستان و رومانی نیز به عنوان مرتکبان جرایم در نظر گرفته شده اند. با این حال، در ۷۰ درصد موارد ریشه و تبار خارجی فرد مرتکب قابل اثبات نیست.

حتا این «نقشه» به گزارش های رسمی پلیس نیز اتکا می کند. مثلا وقتی پلیس علنا اعلام می کند که فرد مرتکب ۲۰ ساله است، حدود ۱۹۰ سانتی متر قد دارد، موی سیاه دارد و مانند اتباع «کشورهای جنوب» به نظر می رسد، آنان این را در نقشه خود درج می کنند. در حالی که فردی با چنین ویژگی هایی می تواند آلمانی باشد.

با این حال به نظر می رسد که «نقشه پرونده های انفرادی» به خاطر «مستند سازی» ظاهری مورد توجه شبکه های اجتماعی قرار گرفته است؛ حتا مورد توجه رسانه های روسی که در (Sputnik)زمینه آلمان فعال هستند مانند و بسایت.

«پرونده دختری به نام لیزا»

تنها ماجرای این نقشه در شبکه های اجتماعی نیست، بلکه توجه زیاد به نفرت از پناهجویان در اوایل سال 2016 هنگامی زیاد شد که دوسیه دختر ۱۳ ساله روس تبار به نام لیزا به سر زبان ها افتاد. بر اساس گزارش رسانه ها، این دختر توسط پناهجویان عرب  مورد تجاوز قرار گرفته بود.

برخی از رسانه های روسی از همین پرونده برای نفرت پراگنی علیه پناهجویان استفاده کرده اند. به گفته رسانه های روسی، به خاطر خطای ادارات آلمانی این مسئله سری نگهداشته نشد و افشا گردید. بر همین اساس، آلمانی های روس تبار زیر حمایت راستگرایان افراطی و بخشی از حزب «بدیل برای آلمان» مقابل دفتر صدارت دست به تظاهرات زدند و شعار دادند: «مرکل باید برود».

اندکی بعد لیزا دوباره به حرف آمد و کل ماجرا را توضیح داد. او گفت که با مدرسه و والدینش مشکل داشته است. بنابراین همان شبی که گفته شد ربوده شده، پیش یک دوست مدرسه ای خود بوده است. بعدا مشخص شد که دوست مدرسه ای  او یک جوان بالای هجده بوده است.

برخی از معترضان این گزارش پلیس را باور نکردند، حتا در روسیه، وزیر خارجه این کشور سرگئی لاوروف در این باره ابراز تردید کرد. او گفت: «روشن است که این دختر ۳۰ ساعت نمی تواند داوطلبانه ناپدید شده باشد». لاوروف بعدا گفت که مقامات آلمانی تلاش می کنند تا این پرونده را به دلایل سیاسی کتمان کنند.

ماجرای عکس سلفی

حتا پناهجوی سوری ای، انس معضمانی قربانی نفرت پراگنی بوده است. این جوان سوریایی هنگامی مشهور شد که در تابستان سال ۲۰۱۵ با انگلا مرکل، صدراعظم آلمان عکس سلفی گرفت. توجه به او سبب شد تا برخی از کاربران شبکه های اجتماعی از آن برای نفرت پراگنی استفاده کنند. به عنوان مثال گفته شد که او عضو یک گروه از جوانان است که در دسمبر سال ۲۰۱۶ کوشش کردند تا یک بی خانمان را آتش بزنند. شش تن از این افراد سوریایی و یکی از آنها لیبیایی بود.

بر همین اساس، یک عکس دستکاری شده از او در اینترنت منتشر گشت که او را در حال جنگ و دعوا نشان می داد. به همین خاطر انس معضمانی وکیل گرفت. او از فیسبوک خواست تا این عکس را که صدها بار بازنشر شده بود، پاک کند اما شبکه فیسبوک از این کار خودداری کرد و گفت که عکس خلاف معیارهای این شرکت نیست. به هرحال، این جوان در فیسبوک مورد حملات لفظی و اتهام قرار گرفت.

او همچنان قربانی نفرت افکنی بیشتر شد. در صفحات اینترنتی گفته شد که معضمانی عضو یک گروه تروریستی است که در ماه مارچ سال ۲۰۱۶ به میدان هوایی بروکسل حمله کرد. در فیسبوک، گروه راستگای (Anonymus.Kollektiv) عکس سلفی معضمانی با مرکل را کنار یک مهاجم حمله بروکسل، نجم الاشراوی، قرار داد.

در واقعه دیگری نیز، یک گزارش اشتباهی سهوی از سوی یکی از رسانه های آلمان نشر گردید. در ماه فبروری ۲۰۱۷، روزنامه پرتیراژ «بیلد» گزارش داد که در فرانکفورت گروهی از مردانی که شبیه عرب ها و یا مردمان شمال افریقا بودند، در شب سال نو زنان را در یک رستوران مورد آزار و اذیت قرار دادند. این واقعه با اتفاق مشابه سال گذشته در شهر کلن مقایسه شد. این روزنامه گزارش خود را به نقل از یک زن جوان نوشته بود که ادعا کرده بود مورد آزار قرار گرفته است. همچنان صاحب رستوران و دو کارگر او نیز به عنوان شاهد این واقعه را تایید کرده بودند.

اما بعدا مشخص شد که این گزارش اشتباه بوده است. پلیس چنین واقعه ای را تایید نکرد. پس از آن روزنامه «بیلد» به خاطر نشر این گزارش عذرخواهی کرد.

به هرحال، چه چنین گزارش هایی درست باشد یا اشتباه، گروه نفرت پراگن در شبکه های اجتماعی کار خود را می کند. به نظر می رسد آنها هر کاری انجام می دهند تا نفرت علیه

پناهجویان گسترش یابد.

 dw:منبع

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s