دستاوردهای سفر مرکل به آفریقای شمالی برای حل بحران پناهجویی

retertery

دو روز است که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در تلاش برای کاهش شمار پناهجویان شمال آفریقا در آلمان به مصر و تونس سفر کرده است. کارشناسان نتایج این سفر را که با انتقاد شدید اپوزیسیون همراه بود، مثبت ارزیابی می‌کنند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در دومین روز سفر خود به شمال آفریقا، پس از دیدار با محمد باجی قائد سبسی، رئیس جمهور تونس، در کنفرانسی رسانه‌ای اعلام

کرد که دو کشور آلمان و تونس بر سر نکات مهم «برنامه‌ کمک به پناهجویان» به توافق رسیدند.

صدراعظم آلمان، در این نشست ضمن برشمردن نکات برنامه، از جمله در رابطه با تعیین هویت پناهجویان تونسی فاقد مدارک معتبر در آلمان گفت که قرار است، مقامات تونسی در آینده ظرف ۳۰ روز به پرسش‌های ادارات آلمانی در این زمینه پاسخ دهند.

به گفته‌ او مقامات تونسی متعهد شده‌اند که پس از ایجاد «یک سیستم تشخیص هویت موثر» با همکاری کارشناسان آلمانی، ظرف یک هفته المثنی یا برگه‌ هویت جدید

برای پناهجویان فاقد کارت شناسایی صادر کنند. طبق قانون آلمان، پناهجویان فاقد مدرک شناسایی که تقاضای پناهندگی‌شان رد شده، اخراج نمی‌شوند.

انیس عامری، شهروند تونسی‌ که روز ۱۹ دسامبر با یک کامیون به مردم حاضر در بازارچه‌‌ کریسمس برلین حمله برد، از جمله‌ این پناهجویان بود. در این حادثه ۱۲ تن کشته و ۵۰ نفر زخمی شدند.

مرکز مشاوره کاریابی

صدراعظم آلمان هم‌چنین گفت که وزارت «همکاری و توسعه‌ اقتصادی آلمان» از پناهجویانی که داوطلبانه به تونس باز می‌گردند، حمایت مالی خواهد کرد. گرد مولر، مسئول این وزارت‌خانه، که در مراسم گشایش نخستین «مرکز مشاوره‌ پناهجویان» در شهر تونس شرکت داشت، در این رابطه گفت: «هیچ پناهجویی نباید به عنوان بازنده به زادگاه خود بازگردد.»

کارکنان  «مرکز مشاوره‌ پناهجویان» که با کمک وزارت کار این کشور دایر شده، قرار است به بازگشتگان تونسی در جهت یافتن کار و دوره‌‌های آموزشی یا سرمایه‌گذاری در رشته‌های گوناگون یاری دهند. به گفته‌ مولر، بیش از ۲ هزار شهروند تونسی در سال جاری میلادی به بازار کار و آموزش این کشور هدایت خواهند شد.

یکی دیگر از وظایف مرکز مشاوره، کمک به «پناهجویان بالقوه» عنوان شده که با به‌خطر انداختن جان خود در جستجوی کار و آینده‌ی بهتر راهی اروپا می‌شوند.

قرار است مشاوران مرکز، اطلاعات لازم درباره‌ی «خطرات و زیان‌های مهاجرت غیرقانونی» به اروپا در اختیار آنان بگذارند و داوطلبان را با راه‌های قانونی

مهاجرت و کاریابی در این قاره آشنا سازند.

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s