توافق آلمان با تونس در قبال بازگشت پناهجویان

37545474_303

تونس برای سیاست پناهندگی صدراعظم آلمان مهم است. مرکل خواستار اخراج سریع تر پناهجویان رد شده و ایجاد ثبات در منطقه است. به این منظور او در برلین با یوسف الشاهد، نخست وزیر تونس مذاکره کرد.

صدراعظم آلمان روی اقدام داوطلبانه تونس حساب می کند. این امر موضوع مرکزی «پیمان جدید پناهجویان» با تونس است که انگلا مرکل از آن حمایت می کند. انگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز سه شنبه بعد از نشست اش با یوسف الشاهد، نخست وزیر تونس در برلین گفت که تونسی های که بازگشت شان حتمی است، باید هرچه سریع تر به این کشور شمال افریقا بازگشت داده شوند. به قول مرکل در بهترین حالت، این کار بدون اخراج اجباری می تواند صورت گیرد. او در ادامه گفت که «با این حال، ما باید این امر را روشن سازیم که کسانی که نمی خواهند داوطلبانه بازگردند، برای آنها باید بگوییم که پس ما آنها را به اجبار بازگشت می دهیم.»

مرکز مشاوره در تونس

علاوه بر این حکومت فدرال آلمان می خواهد به این منظور یک مرکز مشاوره را در تونس برای ارائه فرصت های آموزشی و راه اندازی کمک برای عودت کنندگان از نظر اقتصادی تمویل کند. بر اساس اظهارات انگلا مرکل در سال گذشته، ۱۱۶ تونسی آلمان را ترک گفتند و حدود ۱۵۰۰ تونسی در حال حاضر هنوز انتظار اخراج شان را می کشند. صدراعظم آلمان گفته است که «ما باید حتی سریع تر عمل کنیم به خصوص که مساله «افراد خطرناک» مطرح باشد.»

اینکه انیس عامری، فردی که مسئول حمله برلین در روز های جشن کریسمس بود، به یک مسئله سیاسی تبدیل شده است. این مهاجر تونسی باید از آلمان اخراج می گردید اما به دلیل نداشتن اسناد معتبر، بازگشت او به تعلیق افتاده بود. در یکی از زندان های هسن یک فرد دیگر «خطرناک» از تونس زندانی است. در هر دو مورد، مقامات آلمانی شکایت دارند که مقامات تونس در همکاری اش به کندی عمل می کنند.

«تونس کشوری نیست که مهاجران را به آن صادر کرد»

الشاهد تاکید کرده است که مقامات تونس علاقه مند بهترین همکاری با آلمان است. اما او ادامه اخراج جمعی را هنوز هم رد کرده است. او روشن ساخت که قوانین ضد ترور کشورش این امر را دشوار ساخته است که تونسی های که اقامت در کشورهای بحرانی مانند سوریه داشته اند، بدون بررسی هویت شان دوباره به کشور برگردند. الشاهد گفته است که اما به هر حال «تونس یک کشور صادراتی برای مهاجران نیست.» به قول او تنها حدود یک درصد از پناهجویانی که سال گذشته به اروپا آمده اند، از تونس بوده اند. بنابراین، هیچ بحث بیشتر در مورد ایده ایجاد مراکز پناهندگی در کشورش، نیاز نمی رود.

نخست وزیر تونس قبلا در مصاحبه با روزنامه آلمانی «بیلد» ایده ایجاد مراکز پناهندگی را رد کرده و گفته بود که برای کشور اش از لحاظ اقتصادی بسیار گران تمام می شود. حتی سازمان های حامی پناهجویان نیز این ایده حکومت فدرال را انتقاد کرده اند، اما بیشتر به دلیل نگرانی ها در مورد نقض حقوق بشر در تونس. در این میان مرکل اذعان کرده است که این ایده در حال حاضر دنبال نمی شود، «زیرا تونس یک کشور ترانزیتی نیست.» اکثریت حدود ۲۰۰ هزار پناهجویی که از طریق بحیره مدیترانه با قایق به ایتالیا آمده اند، از کشور همسایه تونس، لیبیا آمده اند. بیشتر از ۴۶۰۰ نفر در سال گذشته در جریان عبور از بحیره مدیترانه جان خود را ادست داده اند.

فرصت ها و سرمایه گذاری های آموزشی بیشتر

درباره جزئیات برنامه بازگشت پناهجویان تونسی، نخست وزیر تونس و توماس دیمیزیر وزیر داخله آلمان می خواهند امروز چهارشنبه با هم مذاکره کنند. از ماه فبروری حکومت فدرال آلمان، ۴۰ میلیون یورو برای این ابتکار عمل آماده ساخته است. در حال حاضر حکومت آلمان می خواهد ۹۰ میلیون اضافی دیگر را نیز در اختیار چنین برنامه ها قرار دهد. مرکل اعلام کرد که آلمان می خواهد به ویژه به تقویت سیستم آموزشی در تونس تعهد داشته باشد.

بنابراین در حال حاضر یک دانشگاه آلمانی-تونسی تازه برنامه ریزی شده است. همچنین بر اساس یک مدل مشابه، آلمان دانشگاهی را با مصر ایجاد کرده است. علاوه بر این، آموزش های حرفه ای دوگانه بر اساس مدل آلمانی گسترش خواهد یافت. از طرف دیگر قرار است تونس از طرح مارشال برای افریقا بهره مند شود. این پروژه توسط گرد مویلر وزیر امور انکشافی آلمان آغاز شد و در نظر گرفته شده است تا سرمایه گذاری ها اشتغال، آموزش و پرورش را ترویج دهند. نخست وزیر تونس این اقدامات را استقبال کرده است.

مخالفت با «معامله کثیف در قبال پناهجویان»

یک گزارش سازمان عفو بین الملل در آستانه این نشست توجه زیاد را به خود جلب کرد. در این گزارش مقامات تونس به نقض آشکار حقوق بشر متهم گردیده اند. ۲۳ مورد شکنجه در بازداشت توسط پولیس به صورت مستند گزارش شده است. حکومت فدرال آلمان می خواهد تونس را به عنوان یک کشور مبدای امن درجه بندی کند و از این طریق در آینده اخراج ها آسان تر خواهد گردید.

حزب چپ ها و سبزهای آلمان هر نوع  «معامله» با این کشور را رد می کنند. کاترین گورینگ-اکارت رئیس فراکسوین حزب سبزهای آلمان در پارلمان به حکومت آلمان هشدار داده است که توافقنامه اتحادیه اروپا و ترکیه در قبال پناهجویان را نباید کاپی کند. او می گوید که «انگلا مرکل باید اشتباهی را که در برخورد با اردوغان کرده است و از طریق یک «معامله کثیف» ترکیه را از انتقادات اروپا محافظت کرده است، تکرار نکند.»

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s