رکورد جديد زوجهای ايرانی در سوئد: مطالبه ۲۰۰۰ سکه طلا بعنوان مهريه در دادگاه وست من لنس

278332_702

ستکهلميان – قضات دادگاه های سوئد اين روزها هر چه بيشتر با وٰاژه هايی از قبيل «مهريه»٬ «عقدنامه»٬» سکه بهار آزادی»٬» عندالمطالبه»٬» جهيزيه» و يا «شير بها» آشنا می شوند.

و همزمان مبالغ «مهريه» ای که توسط بانوانی که کمر همت به نابودی همسران پيشين خود بسته اند در دادگاه های سوئد به اجرا گذاشته می شود رکوردهای مرتبا جديدی از خود بجا ميگذارد. تاکنون رکورد مطالبه مهريه در سوئد ۷۰۰ سکه طلا بوده است که سال گذشته در دادگاهی در شهر امئو به ثبت رسيد. اما کند و کاو استکهلميان در ميان دادخواست هايی که مرتبا در اين رابطه در گوشه و کنار سوئد تسليم دادگاه های اين کشور می شود حکايت از شکسته شدن پی در پی رکوردهای گذشته و ثبت شدن رکورهای جديد در اين زمينه دارد.

اين روزها آن دسته از مردان ايرانی که در پای سفره های عقد بادی به غبغب انداخته و برای نشان دادن دريای سخاوتمندی خود به عروس خانم و خانواده عروس (و احتمالا در کنار حرص و جوش مادر داماد)٬ با مهريه هايی از قبيل «به اندازه وزن عروس خانم طلا»٬» بنام ۱۴ معصوم ۱۴ کيلو طلا» و يا «هر چقدر عروس خانم گفت بنويسيد» موافقت کرده اند٬ در حال نفرين خود هستند که ای کاش دستشان شکسته بود و اين شانس را به عروس خانمی نميدادند که امروز دست به هر کاری حتی بالا بردن وزن خود ميزند تا به شمار کيلوهای طلايی که طلب دارد اضافه کند. خبربد٬ باز هم برای آقا داماد٬ اين است که اگرچه در ايران مرد سالار اين روزها بيشتر از ۳۰۰ سکه طلا را نمی توان به اجرا گذاشت٬ اما در سوئد چنين خبرهايی نيست و قرارداد قرارداد و امضاء هم امضاء است.

اگر در پای ورقه ای تعهد کرده ای که ۲۰۰۰ سکه طلا به همسررت بدهکار هستی بايد بر اساس قرارداد عمل کنی و قانون و طبيعتا اکس­عروس خانم که با تمام قوا مصمم است اطمينان حاصل نمايد که همسر سابقش تا پايان عمر نتواند کمر راست کند٬ حتی به ۱۹۹۹ سکه راضی نمی شود.

و رکورد جديد مطابه مهريه در سوئد اينک با مطالبه ۲۰۰۰ سکه طلا٬ يا معادل آن به کرون سوئد٬ متعلق به بانوی ايرانی است که عليه همسر ايرانی اش تسليم دادگاه «وست من لنس» شده است. پرونده ای که از سال ۲۰۱۵ تاکنون در جريان بوده و روال قضائی خود را طی می کند اما بواسطه کشمکش های دو طرف تصميم گيری نهايی در مورد آن هنوز صورت نگرفته است. پرونده اين زوج که ۱۶ سال با يکديگر زندگی کرده اند از بسياری جنبه ها قابل توجه است.

بانوی ايرانی که يک طرف اين کشمکش حقوقی است با وکالتنامه ای که همسر سابق ايرانی و مقيم سوئدش به برادر خود در ايران داده بود بصورت وکالتی به عقد همسرش در آمده است. مرد مقيم سوئد در جريان مراسم عقد بصورت تلفنی «حاضر» بوده و برادرش و با وکالتی که از طرف او داشته اين دو را به عقد هم در می آورد. زن پس از مراجعه به سفارت سوئد در تهران و دريافت اقامت به سوئد و نزد همسرجديدش نقل مکان می کند

در پرونده پر از کشمکشی که اين رابطه از سال ۲۰۱۵ تاکنون در دادگاه وست من لنس در جريان است از يک طرف مرد که حاضر به پرداخت مهريه نيست ادعا می کند که در جلسه عقد٬ که توسط يک عاقد در منزلی در تهران صورت گرفته٬ حضور نداشته٬ هيچ صحبتی نه قبلا و نه در زمان عقد از مهريه با او در ميان گذاشته نشده و در نتيجه مفاد عقدنامه مبنی بر موظف بودن او به پرداخت ۲۰۰۰ سکه طلا به همسر سابقش منطقی نيست و از دادگاه درخواست نموده که وی را از پرداخت اين مبلغ معاف کند. وی همچنين اضافه نموده است که قدرت مالی پرداخت چنين مبلغ هنگفتی را ندارد.

اما زن نسخه متفاوتی از آنچه در روز عقدکنان گذشته است به دادگاه ارائه می کند. به گفته زن در روز عقدکنان در ايران همسرش از طريق تلفن حاضر بوده و مقوله مهريه نيز بروشنی مورد گفتگو قرار گرفته است. به ادعای زن وی در جريان مراسم عقد بيان داشته که مبلغ برای او مهم نيست و با هدف و آرزوی يک زندگی خوب مايل به ازدواج با مرد مورد علاقه خود است.

زن بيان می دارد که اين خود داماد بوده که مرتبا از طريق تلفن اصرار کرده که «هرچه عروس خانم می گويد همان را بنويسيد» تا اينکه پيشنهاد ۲۰۰۰ سکه طلا بارها مطرح می شود و زن نيز در نهايت همان را می پذيرد. اين زن در رد ادعای مرد مبنی بر اين که هيچ اطلاعی از درج ۲۰۰۰ سکه طلا بعنوان مهريه در عقدنامه را نداشته است مدارکی را به دادگاه ارائه نمود که نشان می دهد مدت کوتاهی پس از عقد٬ همسر وی عقدنامه را هم به اداره مهاجرت وهم به سفارت ايران در استکهلم ارائه داده است و به اين ترتيب نمی توانسته از مفاد آن اطلاع نداشته باشد.

زن همچنين به دادگاه گفته است که برادر همسر وی در تهران او را تهديد کرده است که در صورت اينکه مهريه ۲۰۰۰ سکه طلا را به مرحله اجرا بگذارد در صورت بازگشت به ايران او را خواهد کشت. در دادخواست زن همچنين اضافه شده است که در صورتی که همسر سابقش قدرت مالی پرداخت يکجای مهريه را ندارد او حاضر است بپذيرد که بصورت قسطی و به مبلغ ماهيانه ۵۰۰۰ کرون به او پرداخت شود و از آنجايی که عقدنامه يک سند و قرارداد رسمی است که توسط اداره دولتی مربوطه در ايران به رسميت شناخته می شود مرد بايد از سوی دادگاه مجبور و موظف به انجام تعهد خود که وجاهت قانونی نيز دارد بشود.

زن علاوه بر ۲۰۰۰ سکه طلا در دادخواست خود مطالبه نموده است که ۶۳ گرم طلا بصورت «زينت آلات يعنی گردنبند وزنجير و دستبند يا معادل آن به کرون سوئد به وی پرداخت شود.» اينک قضات دادگاه وست من لنس می بايد تصميم گيری نمايند که حق با کداميک از طرفين اين پرونده حقوقی دنباله دار است. رای دادگاه در اين پرونده هنوز صادر نشده است.

استکهلميان اين پرونده را جهت اطلاع خوانندگان خود دنبال خواهد کرد و نتيجه رای دادگاه را بمجرد انتشار به اطلاع خوانندگان خود خواهد رساند. همزمان پرونده مشابه٬ اما از نقطه نظر حقوقی بسيار مهم و دارای اهميت٬ ديگری در ديوان عالی کشور سوئد در رابطه با امکان يا عدم امکان دريافت مهريه ايرانی در سوئد در جريان است که بزودی تکليف همه پرونده های مشابه در سيستم قضائی سوئد را روشن خواهد کرد.

نتيجه اين پرونده نيز بمجرد صدور رای ديوان عالی در استکهلميان به اطلاع خوانندگان خواهد رسيد. پرونده ای که به گفته ديوان عالی به استکهلميان قرار بود که در پاييز گذشته مورد رسيدگی قرار گيرد اما رسيدگی به آن به تاخير افتاده است.

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s