پناهجویان پاکستانی در اروپا چه اندازه شانس قبولی دارند؟

pakestan

 

در دو سال اخیر، برعلاوه مهاجرانی که از کشورهای جنگ زده‌ای مانند افغانستان، سوریه و عراق به اروپا روی آورده اند، مهاجران پاکستانی نیز افزایش یافته است. چه تعداد پاکستانی در اروپا تقاضای پناهندگی داده اند؟

ارقام نشان می دهند که ۱،۲۵ میلیون پناهجو در سال ۲۰۱۵ به اروپا سرازیر شده اند که دو چند سال قبلی اش می باشد. این ها از جنگ و فقر در افغانستان، عراق و دیگر مناطق خاورمیانه و شمال افریقا فرار کرده اند.

بسیاری کشورهای اروپایی کارزارهای رسانه یی را به راه انداختند و اخطارهای شان برای جلوگیری از موج مهاجرت ها، مانع سرازیر شدن آن ها نگردید.

شورشگری فزاینده طالبان که به دنبال بیرون رفتن نیروهای جنگی ناتو به رهبری ایالات متحده امریکا در سال ۲۰۱۴ به وجود آمده است، موارد پناهندگی را برای افغان ها تقویت می کند.

اوضاع برای ده ها هزار درخواست دهنده پناهندگی از پاکستان کمتر روشن است که سالانه به دلایل بدر فتاری های دینی، سیاسی و یا جنسی به اروپا و امریکای شمالی می روند.

فرقه احمدیه، عیسوی ها و کسانی که به مسیحیت گرویده اند در بین گروه هایی می باشند که به دلایل حملات مکرر بر خانه ها، عبادتگاه ها و خطر دایمی متهم شدن به کفر گویی آسیب پذیر می باشند.

سائر گروه ها شامل اقلیت های جنسی، آنانی که از حملات طالبان می ترسند و زن و شوهرهایی اند که پیروان ادیان مختلف بوده اند و باهم ازدواج کرده اند.

طبق احصائیه های رسمی ۴۸۱۰۵ نفر پاکستانی در سال ۲۰۱۵ در اروپا درخواست پناهندگی داده اند که بیش از دو چند شمار سال ۲۰۱۴ یعنی ۲۲۲۲۰ نفر می باشد. شمار این درخواست دهندگان در آلمان ۸۴۷۰ نفر می باشد که سال پیشتر از آن ۴۲۲۵ نفر بوده است.

پناهجویان پاکستانی در یک کمپ واقع در آتن

بنا بر امکان عبور و مرور از مرز پاکستان و افغانستان، بسیاری پاکستانی ها به ویژه قومیت پشتون از ایالت شمال غربی پاکستان می توانند برای افزایش امکان قبول پناهندگی شان ادعا کنند که افغان اند.

طبق اظهار مقامات اتحادیه اروپا میزان قبولی پاکستانی ها ۲۰ درصد و از افغان ها ۶۰ درصد می باشد.

دلیل این تفاوت را دیمیتریس اوراموپولوس کمیسار مهاجرین اتحادیه اروپا به فرانس پرس  چنین گفته است: «پاکستانی ها با توجه به این که پاکستان در یک پروسه دموکراتیک قرار دارد، نمی توانند به حیث پناهنده سیاسی قبول شوند.»

در ماه جولای یک نوجوان پشتون با تبری در قطار در منطقه ورتسبورگ آلمان حمله کرده و چهار توریست هانگ کانگی را با یک رهگذر آلمانی مجروح ساخت.

پس از گمانه زنی های اولیه که شاید او پاکستانی باشد، بعد تر معلوم گردید که او از افغانستان است.

هفته نامه «دیراشپیگل» آلمانی او را ریاض خان احمدزی نامیده و گفته شده است که با گروه داعش به تماس بوده است. داعش به وی توصیه نمود بود که موتری را به سوی جمعیت مردم براند، اما این افغان به دلیل آنکه لایسنس نداشته است، آن پیشنهاد را رد نموده بود.

این نوجوان گفته بود که به عوض آن به قطار بالا می شود و حمله اش را بر سرنشینان قطار انجام می دهد.

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s