نروژ : اخراج پناهجو ایرانی

received_359564051061897

پناهندگان ایرانی غیر حقیقی با اخراج مواجه خواهند شد

هیئت عالی امور مهاجرت در نروژ که پیش از این از سختگیری بیشتر این کشور در اعطای پناهندگی به اتباع کشورهای دیگر خبر داده بود، با تایید طرحی از الزام اخراج پناهندگان غیر حقیقی از نروژ حمایت کرد.

بر اساس طرح هیئت عالی مهاجرت در نروژ که برخی از اعضای عالی‌رتبه دولت این کشور به ریاست وزیر دادگستری نروژ عضو آن هستند، پناهجویانی که در درخواست پناهندگی خود در نروژ دروغ گفته باشند و یا مشخص شود که پیش از رسیدن به نروژ در کشورهای اروپایی دیگر هم درخواست پناهندگی کرده‌اند، بلادرنگ از نروژ اخراج خواهند شد.

براساس این قانون پناهندگانی که پس از اخذ پناهندگی و اسکان در نروژ به کشوری اصلی خود مسافرت داشته باشند نیز از مصادیق دروغ  در خصوص عدم امنیت در سرزمین مادری خود تشخیص داده خواهند شد.

در بیانیه هیئت عالی امور مهاجرت نروژ از کشور معینی اسم برده نشده است. اما دو روزنامه نروژی با اشاره به آنچه تمرکز مستقیم سازمان امنیتی پلیس نروژ PST در روند صدور ویزا برای اتباع ایرانی تبار خصوصا دانشجویان ایرانی، عنوان کرده‌اند مدعی شده‌اند بیشترین میزان تقلب در پرونده‌های پناهندگی در میان پناهجویان ایرانی و افغان گزارش شده‌است.

عملکرد اداره مهاجرت نروژ UDI اعتراض برخی نهاد‌های مدافع حقوق پناهندگان و مجامع بین‌اللملی را به همراه داشته است. این سازمان‌ها معتقدند روند اخراج پناهجویان می‌تواند عواقب وخیمی برای بسیاری از این افراد به دنبال داشته‌باشد و در مواردی ممکن است عدم تایید اصالت اطلاعات و اسناد مورد نیاز منجر به اخراج فردی گردد که واقعا با خطر جانی در کشور اصلی خود روبرو است. اما آنچه به عنوان تصمیم نهایی دولت نروژ اعلام شده‌است، نشان می‌دهد علی الرغم هشدارهای سازمان‌های مدافع حقوق بشر، اداره مهاجرت نروژ می‌کوشد از طریق روش‌های سختگیرانه نظارت مستمر، روند حقیقت‌یابی از اصالت ادعای پناهندگان را دنبال کند.

تعدادی از پناهجویان ساکن اردوگاهی در شهر مرزی «کیرکنس» در نروژ در اعتراض به بازگردان آنها به روسیه دست به اعتصاب زده اند. دولت نروژ قصد دارد آن تعداد پناهجویی را که از مسیر روسیه خود را به این کشور رسانده اند و تقاضای پناهندگی آنها رد شده است به روسیه برگرداند. در میان این پناهجویان تعدادی زن و کودک نیز وجود دارند.

دیپورت پناهجویان از نروژ به روسیه :

بیشتر این پناهجویان اهل سوریه . افغانستان و ایران هستند. یکی از آنها می گوید ما باید بدانیم که چرا می خواهند ما را به روسیه برگردانند.

مهاجر دیگری نیز با بیان اینکه هیچ جایی ندارند که بروند می گوید: «ما به زبان روسی حرف نمی زنیم و وقتی که از مرز گذشتیم هیچ کس هم به کمک ما نیامده است. هیچ پولی هم برایمان نمانده است.»

پس از آنکه مجارستان مرز خود را به روی پناهجویان بست تعدادی از این مهاجران روسیه را برای رساندن خود به نروژ انتخاب کردند. این مهاجران در اردوگاههای موقت کیرکنس مستقر شده اند و تعداد آنها نزدیک به ۵۰۰ نفر گزارش می شود.

علاوه بر مهاجران این اردوگاه که از مرز روسیه وارد این کشور شده اند، نروژ از ورود نزدیک به ۴۰۰۰ مهاجر طی سال گذشته به این کشور خبر می دهد.

نروژ تمامی مرزهای خود با دیگر کشورهای اتحادیۀ اروپا را به شدت کنترل می کند و مهاجرانی که از مرز روسیه وارد این کشور شده اند نیز حق عبور با پای پیاده را ندارند. به همین دلیل تعدادی از سازمان های فعال در زمینۀ حقوق بشر و اهالی مناطق مرزی روسیه دوچرخه هایی را برای عبور از مرز در اختیار این مهاجران قرار می دهند. رانندگان اتوبوس به دلیل نگرانی از متهم شدن به قاچاق انسان به این مهاجران اجازۀ سوار شدن نمی دهند و به همین دلیل این مهاجران سوار بر دوچرخه مرز را طی می کنند.

ادارۀ مهاجرت نروژ پس از تعرض جنسی و آزار زنان در شب سال نو میلادی در شهر کلن توسط تعدادی از مهاجران تازه وارد، کلاس هایی را دایر کرده است که در آن رفتار با زنان در این کشور به پناهجویان آموزش داده می شود.

مسئولان ادارۀ مهاجرت این کشور اعلام کرده اند پناهجویانی که دست به بزهکاری در نروژ بزنند و رفتارهای خلاف عرف اجتماعی داشته باشند از این کشور اخراج خواهند شد.

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s