مهاجران کمپ «جنگل» در رویای رسیدن به بریتانیا

farancee

شمار زیادی مهاجران افغان در کمپی در جنگل کاله فرانسه زندگی می کنند که در میان شان صدها کودک بی سرپرست وجود دارد؛ کودکانی که رویای رفتن به بریتانیا را دارند. این کمپ مثل محلات زاغه نشین در کشورهای فقیر است.

در داخل قهوه خانه ای در کمپ مهاجران موسوم به «جنگل» در کاله فرانسه، موبایلی زنگ می خورد. وصال، نوجوان مهاجر افغان تیلفون اش را جواب می دهد. یک دوستش توانسته که خود را داخل یک لاری پنهان کند و امیدوار است که به زودی به آن طرف کانال مانش در بریتانیا برسد.

این کودک ۱۴ ساله افغان گفت: «مشکل این است که او در موبایلش جهت یاب (جی پی اس) ندارد. او نمی تواند بفهمد که آیا لاری به مسیر درستی می رود؟».

در واقع شماری از مهاجران در این اردوگاه گل آلود و خشونت بار در شمال فرانسه می فهمند که کجا می روند و رویاهای زیادی از زندگی در بریتانیا در ۲۳ کیلومتری شان در آنطرف دریا در سر دارند.

دولت فرانسه اعلام کرده است که این کمپ مهاجران را که به نماد ضعف اتحادیه اروپا در حل بحران مهاجرت تبدیل شده تا آخر سال جاری میلادی می بندد. براساس آمار سازمان های خیریه مختلف فعال در این کمپ، شش تا ۱۰ هزار مهاجر، به شمول ۱۳۰۰ کودک و نوجوان باید در جاهای دیگر جابجا شوند.

شمار زیادی از این کودکان مهاجر ادعا می کنند که در بریتانیا فامیل دارند و حتی فکر ساختن یک آینده برای خودشان در فرانسه را در سر ندارند.

 جانی ویلیس، یکی از رضاکاران سرویس برای پناهندگان و جوانان در فرانسه گفت که شرایط وحشتناک و بهداشت ضعیف در این کمپ عوامل بازدارنده قوی برای ادامه زندگی در آن می باشند: «آنها تجربیات وحشتناکی از اینجا دارند». وی افزود: «پولیس با آنها برخورد بدی داشته است. خدمات ابتدایی زندگی هم در این کمپ وجود ندارد و علاوه بر آن امنیتی هم ندارند».

وصال خودش دیگر تلاش نمی کند که با پنهان شدن در لاری به بریتانیا برود؛ بلکه به جایش اثر انگشت داده تا به درخواست پناهندگی اش رسیدگی شود: «در هفت ماه گذشته بیش از ۱۰ بار تلاش کردم». وی افزود: «اما من دیگر این کار را نمی کنم. من در روند الحاق به کاکا و پسر کاکاهایم هستم. نمی دانم چقدر وقت می گیرد. این بستگی به وزارت داخله دارد که در این زمینه تصمیم بگیرد».

وزارت داخله بریتانیا گفته است که شمار کوچکی از کودکان مهاجر در ماه های اخیر به تعداد مشخصی هفته وار به صورت قانونی از کانال عبور کرده اند و این روند تا از بین بردن کمپ کاله همچنان ادامه خواهد داشت.

ژان مارک آیرو، وزیر خارجه فرانسه گفت که تعهد بریتانیا برای پذیرفتن کودکان مهاجر از کمپ کاله باید هرچه زودتر عملی شود. وی روز یکشنبه در حاشیه نشستی در مورد سوریه در لندن گفت: «این بسیار مهم است که روی موضوع این کودکان با روحیه بزرگ همبستگی و انسانیت کار شود».

وصال و ده ها کودک دیگر داخل قهوه خانه، جایی که کودکان و نوجوانان می توانند آرام باشند و لحظاتی لذت ببرند، بیلیارد بازی می کنند و موسیقی گوش می دهند. مبل ها کافی فرسوده اند، اما تصویر یک بس دو طبقه انگلیسی به همه یادآوری می کند که بریتانیا فقط چند کیلومتر دورتر از آنجاست.

بعد از سفر سه ماهه از افغانستان و از مسیر ترکیه و صربستان، حالا وصال برای به حقیقت پیوستن رویایش، یعنی زندگی در بریتانیا، لحظه شماری می کند. این کودک مهاجر افغان که به انگلیسی روان صحبت می کند گفت: «اینجا من فقط وقتم را هدر می دهم. ما به خاطر کنار آمدن با مشکلات روزمره بسیار مشغول هستیم و نمی توانیم درست فکر کنیم».

این کودک که می گوید از ولایت کندز در شمال افغانستان است، اضافه کرد: «من به خاطر این کشورم را ترک کردم که خانواده ام در خطر بود». مرکز شهر کندز از آغاز سال گذشته تا کنون دو بار به دست طالبان افتاده است. ارتباط وصال با والدینش قطع شده؛ چراکه آنها نیز به خاطر خشونت ها از شهر فرار کرده اند.

وصال آرزوهای ساده ای دارد. مثلا دسترسی به آموزش و پرورش سالم در محیطی امن. وی اضافه کرد: «رویای من این است که به جایی برسم که کسی آزار و اذیتم نکند. در گذشته من در افغانستان در دو مضمون بسیار لایق بودم. فیزیک و ریاضی. من می خواهم انجنیر شوم».

سازمان های امدادرسان نیز موافقند که کمپ کاله موسوم به «جنگل» بسته شود، اما از مقامات می خواهند زمان بیشتری بدهند. سرویس مهاجران جوان به صدها کودک مهاجر موبایل داده تا مطمئن شود در صورت بسته شدن کمپ آنها مفقود نشوند. وقتی که در ماه اپریل گذشته بخش جنوبی این کمپ تخریب شد، ۱۲۹ کودک مهاجر ناپدید شدند.

ژنویو آونارد، از دیدبان دولتی حقوق کودکان در فرانسه در جریان دیدن از این کمپ گفت: «ما باید همه چیز را به کار ببندیم تا از ناپدید شدن افراد زیرسن قانونی جلوگیری شود». وی اضافه کرد: «این کودکان در معرض خطر سوء استفاده قرار گرفته اند. ما به زمان نیاز داریم که اعتماد به نفس را به آنان برگردانیم تا بتوانند برای زندگی آینده شان برنامه ای بسازند».

محمود، کودک ۱۶ ساله مهاجر می داند که می خواهد چه کاره شود. او می خواهد حسابدار تجارت شود. این نوجوان افغان امیدوار است که به بیرمنگم در بریتانیا منتقل شود؛ جایی که کاکایش در مورد وضعیت او با مقامات بریتانیایی به تماس شده است.

محمود در جریان روز بدون برنامه در اطراف کمپ برای خودش می گردد و شب ها را در کانتینر شماره ۵۱ می گذراند. یکی از کانتینرهای سفید و گرمی که برای ۱۵۰۰ تن در این کمپ سرپناه شده اند.

محمد از وقوع خشونت های مکرر در این کمپ نگران است. این پسر با جسم و جان کوچک که در بعد از ظهری سرد فقط یک جوره چپلک به پا دارد، اضافه کرد: «اینجا بسیار جنگ می شود. من واقعا از این وضعیت بیزارم».

تنش در میان مهاجران فقط چند هفته قبل از بسته شدن کمپ کاله افزایش یافته است. مهاجرانی که ممکن است اخراج شوند، به انگلستان منتقل شوند و یا به ۱۶۰ مرکز دیگر در سراسر فرانسه منتقل گردند.  یک سازمان خیریه بریتانیایی از امکان خودکشی در میان پناهجویان هشدار داده است.

اما هنوز هم شماری پناهجویان به تازگی به این کمپ می رسند. روز پنج شنبه گذشته در ایستگاه مرکزی قطار در کاله، پسری جوان با پتلون لی و کفش ورزشی از قطار سریع السیری که از پاریس آمده بود پیاده شد و به سرعت توسط دو پولیس فرانسه بازداشت شد.

یکی از این پولیس ها که نخواست نامش ذکر شود گفت: «ما اسنادش را بررسی کردیم. او پسری ۱۷ ساله از سومالیا است که می خواهد به بریتانیا برود. این قصه هر روز ما است. آنها (مهاجران) همواره می آیند».

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s