یاسمن پناهجوی ایرانی در نائورو می گوید که پلیس نائورو به او تعرض جنسی کرده است

iraniannnnnn

یک پناهجوی جوان ایرانی که ادعا می کند او توسط یک کارمند شرکت Wilson Security مورد تعرض جنسی قرار گرفته و توسط پلیس محلی در نارو مورد حمله قرار گرفته است، ملتمسانه تقاضا کرده تا به استرالیا منتقل شود.

این در حالی است که وکیل او و یک روانپزشک برجسته بر این باورند که او در معرض خطر شدید خودکشی قرار دارد.

یاسمن  این پناهجوی زن ایرانی که نام واقعی او یاسمن نیست و به دلیل ناشناس ماندن او در این گزارش از این نام استفاده می شود و به دلیل خونریزی ناشی از یک کیست بزرگ رنج می برد، به تازگی از طریق یک ارتباط ویدئویی از چادر خود در مرکز پردازش منطقه ای نارو با اس بی اس صحبت کرده است.

او در این تماس ویدئویی با اس بی اس با حالتی بسیار سراسیمه و مضطرب گفته است: «پزشک به من گفته این کیست را باید جراحی کنم اما آنها من را به استرالیا یا پاپوانیوگینی نمی برند. آنها می گویند که باید اینجا بمانم».

این پناهجوی جوان ایرانی همچنین در خصوص تعرضی که به گفته او توسط پلیس نارو صورت گرفته گفت: «چند ماه پیش، پلیس آمد به اتاق من و به من حمله کرد و به من تعرض کرد. من سپس به ایستگاه پلیس رفتم. نمی دانم برای چه. چون و آنها هیچ توضیحی درباره دلیل این کار ندادند».

یاسمن که شدیدا به مصرف دارو روی آورده و به صورت کاملا روشنی آثار زخم های ناشی از خود آزاری بر روی بخش هایی از بدنش دیده می شود، به دلیل ترس از تجربه حملات بیشتر در داخل چادر خود پنهان شده است.

او ادعا می کند که هیچ اقدامی به منظور محافظت از او صورت نگرفته و تنها کمکی که او دریافت کرده تجویز داروهای روان پزشکی بوده است.

او می گوید: «دکتر به من گفت که خوب نمی شوم. من برای همیشه بیمار خواهم بود و آنها می توانند فقط به من قرص خواب دهند. وقتی می خوابم، کسی را می بینم که بدن من را لمس می کند».

این امر در حالی رخ می هد که دولت فدرال استرالیا نیز به واسطه افشاء گسترده اسناد توسط روزنامه The Guardian مربوط به هزاران گزارش حادثه که در آنها به موارد متعدد ادعاهای تعرض جنسی به زنان و کودکان اشاره شده، تحت فشار قرار گرفته است.

هفته گذشته پیتر داتون وزیر مهاجرت استرالیا با انکار گزارش های روزنامه گاردین درباره آزارهای جنسی آنها را «تبلیغات گسترده» نامید. دپارتمان مهاجرت استرالیا به اس بی اس گفت تحقیقاتی را درباره ادعاهای مطرح شده توسط یاسمن انجام داده و این ادعاها «قابل اثبات با دلیل و مدرک» نیستند.

این در حالی است که ادعاهای عنوان شده توسط این زن پناهجوی ایرانی به همراه صدها صفحه دیگر از گزارش های پزشکی رسمی که توسط اس بی اس به آنها دست پیدا کرده، همگی مستند هستند.

اس بی اس یافته است که اداره بازرسی کامنولت اکنون در حال انجام تحقیقاتی پیرامون نحوه برخورد با این زن پناهجوی ایرانی است.

در آخرین گزارش های «خدمات بین المللی پزشکی و بهداشتی» یعنی نهاد خصوصی ارائه کننده مراقبت های بهداشتی که تحت نظر دپارتمان مهاجرت استرالیا فعالیت می کند نیز به «کاهش قابل ملاحظه» عملکرد ذهنی یاسمن اشاره شده است.

این در حالی است که پرستاران خدمات بین المللی پزشکی و بهداشتی نیز در گزارش های خود از حالات روانی مکرر و ترس و وحشت نام برده اند و خطر خود آزاری این زن پناهجوی ایرانی را «بالا» گزارش کرده اند. این پرستاران در گزارش خود درج کرده اند که آنها «قادر به تضمین امنیت این زن» نیستند.

در همین حال، پروفسور Louise Newman روان پزشک که پیشتر در گروه مشاور بهداشتی دپارتمان مهاجرت استرالیا و قبل از آنکه این گروه منحل شود فعالیت می کرد، مصاحبه هایی را با یاسمن به درخواست George Newhouse وکیل مستقر در سیدنی انجام داده است. پروفسور نیومن بر این باور است که وضعیت روانی یاسمن با ضربه های روحی پس از تجاوز جنسی همخوانی دارد.

یاسمن به آقای نیوهاوس گفته است که به او تجاوز جنسی شده است.

پروفسور نیومن به اس بی اس گفته است او تقریبا هر شب با زنانی صحبت می کند که به آنها در نارو تجاوز شده است.

و این در حالی است که یاسمن این زن  پناهجوی ایرانی می گوید او نیز به دفعات مکرر مورد تعرض جنسی قرار گرفته است. به گفته او در یکی از این موارد یکی از کارکنان شرکت  Wilson Security به صورتی «نامناسب بدن او را لمس کرده است».

او می گوید که سعی کرده تا شکایتی را برای انجام تحقیقات به پلیس تسلیم کند و با یک افسر پلیس هم صحبت کرده است اما به گفته او آنها به او پاسخی منفی داده اند.

یاسمن می گوید او سه سال پیش از ایران گریخته است. این زن پناهجوی ایرانی ادعا می کند که پس از آن که یکی از اعضای بسیج درخواست رشوه ای کرده که خانواده او از پرداخت آن عاجز بوده اند، مجبور شده به دلیل تهدید این به تجاوز از ایران بگریزد.

در همین راستا، اس بی اس یک سری پرسش های مفصل را درباره یاسمن به آقای پیتر داتون وزیر مهاجرت استرالیا فرستاده است اما دپارتمان مهاجرت استرالیا در پاسخ به این پرسش ها گفته است: «دپارتمان از ادعاهای مطرح شده آگاهی دارد و می تواند تایید کند که در ورد همه این ادعاها تحقیق صورت گرفته است و این ادعاها با دلیل و مدرک اثبات نشده اند».

دپارتمان مهاجرت استرالیا همچنین افزوده است: «این دپارتمان با ادعاهای مربوط به تعرض جنسی به صورتی جدی برخورد می کند و آنها را به مقام های ذیربط برای انجام تحقیقات ارجاع می دهد. این ادعاها نیز بر حسب اقتضا به نیروی پلیس نارو ارجاع داده شده اند».

این دپارتمان در بیانیه خود همچنین اعلام کرده است: «ترتیبات پزشکی و رفاهی از جمله ترتیبات مربوط به سلامت روحی همواره برای حمایت از منتقل شدگان در دسترس هستند. این فرد در حال دریافت مراقبت های متناسب با نیازهای خود است».

تلاش اس بی اس برای تماس با پلیس نارو، یعنی کشوری که اسکایپ در آن مسدود است و از ورود خبرنگاران به آن جلوگیری می شود تا کنون ناموفق بوده است.

و این در حالی است که شرکت Wilson Security نیز در نامه ای به اس بی اس  اعلام کرده است: » Wilson Securityموضوع امنیت و وضعیت رفاهی کلیه پناهجویان تحت حمایت خود را بسیار جدی می گیرد. ما از یک سری شکایت ها و ادعاهای مندرج در نامه نگاری شما آگاهی داریم. در خصوص این موارد باید ذکر شود که شواهدی نیز در اختیار یک استعلام  صورت گرفته توسط سنای استرالیا در مورد مرکز پردازش منطقه ای در نارو قرار داده است. درباره کلیه حوادث به صورتی کامل تحقیقات انجام شده و در اختیار دپارتمان مهاجرت و محافظت از مرزهای استرالیا و مسئولین ذیربط قرار داده شده است».

این در حالی است که George Newhouse وکیل و مدیر پروژه ای موسوم به National Justice Project  به اس بی اس گفته است که یاسمن  – موکل او – نیازمند اعزام فوری پزشکی است.

او به اس بی اس گفته است: «سلامتی این زن جوان به دلایل سیاسی در خطر افتاده است».

اس بی اس یافته است که انجمن پزشکی استرالیا در نامه ای به مقام های دپارتمان مهاجرت استرالیا خواستار انتقال فوری یاسمن به منظور مداوای ویژه پزشکی شده است.

و این در حالی است که دکتر John Brayley پزشک ارشد این دپارتمان هیچ گونه اظهار نظری درباره آنکه آیا این زن پناهجوی ایرانی از نارو به استرالیا منتقل خواهد شد، انجام نداده است.

در نامه ای که به رویت اس بی اس نیز رسیده، دکتر Brayley نوشته است که «خدمات بین المللی پزشکی و بهداشتی وضعیت یاسمن را اختلال روانی اولیه عنوان نکرده است» و به جای آن به » ویژگی های شخصیتی اشاره کرده که می تواند توضیحی بر تظاهرات بالینی او باشد».

زمانی که یاسمن – این زن جوان پناهجوی ایرانی – سه سال پیش وارد نارو شد، در فرم های پزشکی  اولیه ای که توسط خدمات بین المللی پزشکی و بهداشتی تکمیل شده بود از وضعیت روانی او با عنوان «نرمال» نام برده شده بود اما در جدیدترین ارزیابی انجام شده از «کاهش قابل ملاحظه» عملکرد ذهنی او نام برده شده است.

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s