تشکیل گروه‌های شبه‌نظامی برای «شکار پناهجویان» در مجارستان:افزایش احساسات ضدخارجی در اروپای شرقی

migrants-ok-maire-flou

تشکیل گروه‌های شبه‌نظامی برای «شکار پناهجویان» در مجارستان:افزایش احساسات ضدخارجی در اروپای شرقی

خودروهای گشتی، شبه‌نظامیان مسلح، تصاویر تحقیرآمیز از پناه‌جویان، اینها اتفاقاتی است که این روزها در مجارستان رخ می‌دهد. حتی شهردار شهرستان «استتالم»در مرز بین مجارستان و صربستان که از مسیرهای اصلی عبور پناه‌جویان به سمت اروپای غربی است، خود نیز در برنامه‌های نفرت‌پراکنانه علیه پناه‌جویان شرکت می‌کند.

«مهاجمان خشن 0-1 شهروندان مسلح»این پیامی است که به تازگی در صفحه تروژکای لاسلو شهردار شهر کوچک استاتلم که جمعیتی حدود ۵۰۰۰ نفر دارد نقش بسته است. این پیام زیر تصویر سه پناه‌جو نوشته شده است. سه پناه‌جویی که صورتشان روی زمین قرار داده و دستانشان از پشت بسته شده.

در تصویر دیگری از همین دست نیز دیده می‌شود که یک جوان در لباس نظامی در کنار 5 مرد پناه‌جو قرار گرفته است. این پنج نفر به صورت غیرقانونی از مرز بین صربستان وارد مجارستان شده‌اند.

با اینکه سازمان دیده‌بان حقوق بشر به تازگی، برخوردهای خشن و تحقیرآمیز با پناه‌جویان در مجارستان را محکوم کرده است اما تروژکای لاسلو از انتشار ویدئویی تهدیدآمیز علیه پناه‌جویان و تیم شبه‌نظامی شهرش خودداری نکرده است.

تروژکای لاسلو که نفر دوم یک حزب راست افراطی مجارستان است تصمیم گرفته تا خود به تنهایی امور را به دست بگیرد و به «شکار»پناه‌جویان غیرقانونی برود.

مرز بین دو کشور مجارستان-صربستان از سال ۲۰۱۵ با سیم خاردار کاملاً بسته شده است.

فضای پناه‌جو ستیزی به پدیده‌ای روزمره بدل شده

 مارک زلتان ککسی، ناظر ما در مجارستان است که در چند کیلومتری استتالم زندگی می‌کند او نگران خشونت شبه‌نظامی‌ها در این شهر و محبوبیت شهردار این شهر کوچک است.

 

شبه‌نظامیانی که اکنون شهردار به عنوان شکارچی پناه‌جویان استفاده می‌کند در واقع وظیفه‌شان حفاظت از زمین‌های کشاورزی است. من با کشاورزان منطقه حرف زده‌ام آنها می‌گفتند تاکنون مشکلی در برخورد با پناه‌جویان نداشته‌اند و گزارشی نسبت به دزدی محصولات آنها وجود ندارد. در نتیجه حضور این شبه‌نظامیان یک حرکت سیاسی است. شهردار همواره چند تن از این شبه‌نظامیان را در اطراف خود دارد و سعی می‌کند به مردم بگوید که من از شهر خود دفاع می‌کنم. او از لفظ «پناه‌جوها»استفاده نمی‌کند بلکه از واژه «مهاجمان»استفاده می‌کند و آنها را تروریست‌های آینده معرفی می‌کند. 

این رفتار او نیز اینجا هیچ‌کس را شوکه نمی‌کند. چنین گفتمانی در اینجا به پدیده‌ای روزمره بدل شده است. [ماه گذشته، ویکتور اربان نخست وزیر مجارستان پناه‌جویان را با «سم»مقایسه کرد] شبه که اکنون شهردار به عنوان شکارچی پناه‌جویان استفاده می‌کند در واقع وظیفه‌شان حفاظت از زمین‌های کشاورزی است. من با کشاورزان منطقه حرف زده‌ام آنها می‌گفتند تاکنون مشکلی در برخورد با پناه‌جویان نداشته‌اند و گزارشی نسبت به دزدی محصولات آنها وجود ندارد. در نتیجه حضور این شبه‌نظامیان یک حرکت سیاسی است. شهردار همواره چند تن از این شبه‌نظامیان را در اطراف خود دارد و سعی می‌کند به مردم بگوید که من از شهر خود دفاع می‌کنم. او از لفظ «پناه‌جوها»استفاده نمی‌کند بلکه از واژه «مهاجمان»استفاده می‌کند و آنها را تروریست‌های آینده معرفی می‌کند. این رفتار او نیز اینجا هیچ‌کس را شوکه نمی‌کند. چنین گفتمانی در اینجا به پدیده‌ای روزمره بدل شده است. [ماه گذشته، ویکتور اربان نخست‌وزیر مجارستان پناه‌جویان را با «سم»مقایسه کرد]

«تشکیل گروه شکار پناه‌جو»

هر روز چند نفر دور هم جمع می‌شوند تا گروه «شکار»پناه‌جو تشکیل دهند.

طبق قوانین مجارستان نیز این افراد کار غیرقانونی انجام نداده‌اند. آنها تا وقتی که شلیک نکرده‌اند حق حمل سلاح دارند. همه چیز آن‌قدر نامشخص است که ما دقیقاً نمی‌دانیم این افراد پس از بازداشت پناه‌جویان با آنها چه کار می‌کنند. اما گزارش‌هایی از خشونت علیه پناه‌جویان در اختیار داریم.

این شبه‌نظامیان لباس نظامی به تن می‌کنند و به همین علت تمیز دادن آنها از پلیس برای پناه‌جویان مشکل‌تر می‌شود و ماجرا را پیچیده‌تر می‌کند.

مدافعان حقوق بشر نیز توان وارد شدن به موضوع را ندارند چون مردم از این دست اقدام‌ها حمایت می‌کنند.

در ویدئویی که تروژکای لاسلو سال گذشته در یوتیوب منتشر کرد. او آشکارا پناه‌جویان را تهدید می‌کند. در این ویدئو او نشان می‌دهد که پناه‌جویان با هلی‌کوپتر و

خودروی پلیس، موتور و اسب توسط نیروهای شبه‌نظامی مورد تعقیب قرار می‌گیرند. در انتهای این ویدئو شهردار خطاب به پناه‌جویان می‌گوید: «اگر قصد عبور از اروپای شرقی و رسیدن به اروپای غربی را دارید، مجارستان گزینه بدی است، استالوم بدترین گزینه است، به حرف قاچاقچی‌ها گوش نکنید».

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s