بحث حقوقی در آلمان بر سر ازدواج پناهجویان زیر سن

almannnnn2016

بر اساس قوانین آلمان سن ازدواج 18 سال است و در موارد استثنایی می تواند فرد در 16 سالگی ازدواج کند. اما قوانین کشورهای اسلامی متفاوت است. آیا ازدواج زیر سن پناهجویان در آلمان به رسمیت شناخته شود، یا خیر؟

بیرگیت ناامنی یکی از وکلای مدافع از شهر فرانکفورت آلمان، که متخصص بخش حقوق خانواده و اجتماع است، بحث در مورد ازدواج پناهجویان زیر سن در آلمان را که در این آوخر اوج گرفته است، شدیدا انتقاد کرده گفته است که «این بحث آگاهی غیر قابل توضیح و وحشتناک نسبت به اسلام را نشان می دهد و تصاویر خصمانه ای را از دین اسلام انعکاس می دهد.» او این امر را یک علامت هشدار دهنده اسلام هراسی عنوان کرده است.

خانم ناامنی در شهر فرانکفورت آلمان کار می کند و وکیل یک دختر 15 ساله سوریایی است که با مردی که شش سال از او بزرگتر است ازدواج کرده و به آلمان پناه آورده اند. دیوان عالی آلمان در آینده زود در یک مرحله سومی روی این امر کار می کند که آیا ازدواج این خانم نوجوان که بر اساس قوانین سوریه صورت گرفته است، به رسمیت شناخته شود یا خیر. محکمه تجدید نظر شهر بامبرگ آلمان در ماه جون سال روان میلادی در مرحله دومی این مورد، ازدواج این جفت از سوریه را به رسمیت شناخته است.

ناامنی می گوید: «در آلمان سن ازدواج با 18 شروع می شود، تنها در حالات استثنایی میتواند سن ازدواج 16 باشد. بنابرین پدیده ازدواج های زیر سن در آلمان نیز وجود دارد.» ناامنی توضیح می دهد که در اینجا برای محکمه توازان موازین حقوقی مطرح نیست بلکه برخورد با دیگر اشکال حقوقی مورد مذاکره قرار می گیرد. این حقوق دان در ادامه تاکید کرده می گوید که «در گذشته نیز چنین تضادهای حقوقی وجود داشته است.» با توجه به حکم محکمه قبلی ناامنی می گوید که «این ادعا بی معنی است که محکمه آلمان بر اساس قوانین شریعت فیصله اش را انجام دهد.»

ناامنی اضافه کرده می گوید: «در صورتیکه مسأله ازدواج اجباری مطرح می بود، این تصمیم می توانست طوری دیگر صورت بگیرد.» او در ادامه می گوید که از جانب محکمه مشخص گردیده است که این یک مورد ازدواج اجباری نبوده است و هم این مورد در ردیف ازدواج کودکان نیز قرار نمی گیرد. «سوریه داری یک قانون احوال شخصیه خوب است. در آنجا، مانند آلمان، محکمه قبل از ازدواج تصمیم میگیرد که آیا یک دختر زیر سن آماده ازدواج است یا خیر.» ازدواج اطفال زیر 16 سال، نه تنها در جوامع اسلامی بلکه «در برخی از ایالت های ایالات متحده امریکا نیز وجود دارد.»

این که آیا یک ازدواج در آلمان به رسمیت شناخته می شود و یا خیر، باید در هر مورد بطور جداگانه رسیدگی گردد و در مورد آن فیصله گردد. ناامنی می گوید «خوب است که در حال حاضر قضیه ای وجود دارد که در مورد آن فیصله باید صورت بگیرد. اداره های امور جوانان و محاکم خانوادگی نیز می توانند این قضیه را برای شان نمونه قرار دهند.»

در این مورد خاص سرگذشت فرار این زوج برای محکمه عالی تعیین کننده بوده است. ناامنی در ادامه صحبت هایش می گوید: «از جریان قصه های این زوج معلوم گردید که این دو در جریان فرار از همدیگر شان مراقبت می کردند و همدیگر شانرا کمک می کردند. برای محکمه این همه کافی بوده است که ازدواج شانرا به رسمیت بشناسد.» ناامنی می گوید که این زن و شوهر، زمانی که تحت مراقبت ادارۀ مسؤول جوانان قرار داشتند، با آنکه اجازه ملاقات را نداشتند با هم مخفیانه ملاقات می کردند. او در ادامه می گوید که «اگر شوهر این خانم جوان خطری برایش می بود، با او مخفیانه ملاقات نمی کرد.»

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s