ترس بسیاری از اروپایی‌ها از حمله تروریستی پناهجویان

almannn ero

بسیاری از اروپایی‌ها پناهجویان را این‌گونه توصیف می‌کنند: تروریست‌های بالقوه‌ای که فرصت‌های شغلی را محدود می‌کنند. بر اساس نتایج یک پژوهش، ترس از پناهجویان در کشورهایی که پناهجوی بسیار کمی پذیرفته‌اند، بیشتر است.

کسر بزرگی از مردم اروپا بر این باورند که موج پناهجویی خطر حملات تروریستی را افزایش می‌دهد. بر اساس نتایج پژوهش مرکز تحقیقات آمریکایی پیو «Pew Research Center»، همزمان بسیاری از اروپایی‌ها معتقدند که پناهجویان «فرصت‌های شغلی و خدمات اجتماعی» آنان را محدود می‌کنند.

جالب این‌که ترس از موارد یادشده در مجارستان و لهستان به شکل قابل توجهی بالاست؛ در همان کشورهایی که همزمان با موج سنگین پناهجویی در سال ۲۰۱۵ پناهجویان به مراتب کمتری پذیرفتند و دولت‌های محافظه‌کارشان به شدت در برابر ورود پناهجویان مقاومت می‌کنند.

در ۸ کشور از ۱۰ کشور اتحادیه اروپا که در مجموع ۸۰ درصد جمعیت اروپا را در خود جا داده‌اند، بیش از نیمی از پرسش‌شوندگان گفته‌اند که ورود پناهجویان احتمال «خطرات تروریستی» را افزایش می‌دهد. در مجارستان ۷۶ درصد و در لهستان ۷۱ درصد پرسش‌شوندگان با این نظر موافق بوده‌اند. در آلمان ۶۱ درصد پرسش‌شوندگان بر همین عقیده‌اند.

در مقابل، در فرانسه که سال پیش دو بار قربانی حملات هولناک تروریسم اسلام‌گرا شد، کمی بیش از نیمی از پرسش‌شوندگان (۵۱ درصد) معتقدند که پناهجویان خطر حملات تروریستی را افزایش نمی‌دهند.

وجود «ارتباط ذهنی روشن»

«مرکز تحقیقات پیو» بر پایه نتایج پژوهش خود می‌نویسد که در ذهن اروپایی‌ها در مجموع «ارتباط روشنی» بین «بحران پناهجویی» و «خطر ترور» وجود دارد. به همین دلیل موضوع افزایش شمار پناهجویان به بحث کانونی احزاب دست‌راستی تبدیل شده که مخالف سیاست‌های پناهجوپذیری هستند.

بر اساس نتایج پژوهش مزبور، بیشتر پرسش‌شوندگان در ۷ کشور از ۱۰ کشور اروپایی پناهجویان را «بار اضافی» می‌دانند، چون را آنها رقیب مردم بومی در زمینه اشتغال و خدمات اجتماعی برمی‌شمرند. ۸۲ درصد پرسش‌شوندگان در مجارستان، ۷۵ درصد پرسش‌شوندگان در لهستان و ۷۲ درصد پرسش‌شوندگان در یونان بر این عقیده‌ بوده‌اند.

در مقابل، در آلمان و سوئد که در سال ۲۰۱۵ بخش عمده پناهجویان را پذیرفته‌اند، اکثریت بر این باور نیست. مثلا در آلمان ۵۹ درصد پرسش‌شوندگان پناهجویان را تهدید شغلی نمی‌دانند. پرسش‌شوندگان آلمانی و سوئدی عموما پناهجویان را نیروی کار و استعدادهای جدیدی می‌دانند که کشور را تقویت می‌کنند.

«مرکز تحقیقات پیو» برای انجام این پژوهش از اول آوریل تا نیمه ماه مه نظر نزدیک به ۱۱ هزار و ۵۰۰ نفر را در آلمان، فرانسه، ایتالیا، یونان، بریتانیا، هلند، لهستان، سوئد، اسپانیا و مجارستان پرسید.

DW

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s