طرح کمیسیون اتحادیه‌ اروپا برای اصلاح سیستم پناهندگی

اروپا 22

طرح کمیسیون اتحادیه‌ اروپا برای اصلاح سیستم پناهندگی

کمیسیون اتحادیه‌ اروپا قصد دارد سیستم پناهندگی در این اتحادیه را یکپارچه کند و بدین منظور طرحی پنج ماده‌ای ارائه داده است. طبق این طرح، تقسیم پناهجویان میان کشورها عادلانه‌تر خواهد شد. برخی از کشورها مخالف‌اند.

با توجه به بحران پناهجویی در اتحادیه‌ اروپا، کمیسیون اروپا می‌خواهد برای پناهندگی در کشورهای عضو سیستم واحدی ایجاد کند. به‌رغم مخالفت برخی از کشورهای عضو، این کمیسیون روز چهارشنبه (۶ آوریل/۱۸ فروردین) طرحی پنج ماده‌ای ارائه داد که در آن حقوق پناهجویان در کل اتحادیه‌ اروپا هماهنگ‌تر و تقسیم آنان میان تک تک کشورهای عضو این اتحادیه عادلانه‌تر می‌شود.

دیمیتریس آوراموپولوس، کمیسر داخلی کمیسیون اتحادیه‌ اروپا گفت، اروپا باید راه‌های قانونی و مطمئن برای انسان‌ها در اتحادیه‌ اروپا بسازد، مستقل از آنکه آنان برای حفظ جان یا در جستجوی کار به اینجا می‌آیند.

با این همه کمیسیون اتحادیه‌ اروپا به دلیل منازعه‌ای که از ماه‌ها پیش میان کشورهای عضو در جریان است، از دادن پیشنهادهای مشخص خودداری کرد؛ زیرا چنین امری مذاکرات رسمی با کشورها و پارلمان اتحادیه‌ اروپا را در پی می‌داشت.

دو گزینه‌ پیشنهادی

این کمیسیون به عوض آن دو «گزینه» پیشنهاد کرد: یکی از آنها «تکمیل» به اصطلاح «رویه‌ دوبلین» با یک «سازوکار عادلانه» است. بر اساس ضوابط فعلی که به «رویه‌ دوبلین» موسوم است، پناهجویان باید در همان کشوری درخواست پناهندگی کنند که برای نخستین بار در خاک اتحادیه‌ی− اروپا به آن پا گذاشته‌اند. کمیسیون تصمیم دارد تغییراتی در این رویه ایجاد کند.

گزینه‌ دوم کمیسیون اتحادیه‌ اروپا ضابطه‌ای در رابطه با تقسیم پناهندگان را در نظر می‌گیرد. هدف مقامات بروکسل آن است که انسان‌ها دیگر مجبور نباشند برای رسیدن به خاک اتحادیه‌ اروپا با کمک باندهای قاچاق انسان به سفرهای مخاطره‌آمیز دست بزنند. بدین منظور باید یک سازوکار دائمی برای تقسیم پناهجویان ایجاد گردد. یکسری از کشورهای اتحادیه‌ اروپا ـ از جمله فرانسه و کشورهای شرق اروپا ـ با یک سازوکار دائمی تقسیم پناهجویان مخالف‌اند.

کمیسیون اتحادیه‌ اروپا همچنین می‌تواند نقش «دفتر پناهندگی اتحادیه‌ اروپا» (Easo) را تقویت کند. این مرکز می‌تواند نظارت کند که آیا کشورهای عضو ضوابط بررسی درخواست پناهندگی و تقسیم پناهجویان را رعایت می‌کنند یا نه.

تغییر دیگری که می‌بایست در ضوابط کنونی ایجاد شود این است که پناهجو نباید شخصا بتواند کشوری را انتخاب کند که در آن به آسانی می‌توان حق ماندن و پشتیبانی به دست آورد.

مخالفت چک و اسلواکی

دولت جمهوری چک اعلام کرد که با نقشه‌های کمیسیون اتحادیه‌ اروپا برای ایجاد یک سازوکار دائمی برای تقسیم پناهجویان مخالف است و این طرح را «کاملا غیرقابل پذیرش» خواند. این دولت همچنین یادآور شد، به‌رغم آنکه این کشور و برخی دیگر کشورهای عضو بارها مخالفت خود را با چنین طرحی اعلام کرده‌اند، اما کمیسیون اتحادیه‌ اروپا دوباره آن را مطرح کرده است.

اسلواکی نیز بار دیگر مخالفت خود را با هرگونه تقسیم پناهجویان میان همه‌ کشورهای اتحادیه‌ اروپا اعلام کرد. روبرت کالیناک، وزیر کشور اسلواکی، شامگاه چهارشنبه در نخستین واکنش به طرح کمیسیون اتحادیه‌ی اروپا برای اصلاح سیستم پناهندگی گفت: «با پناهجویان نمی‌توان مانند ارقام رفتار نمود و آنان را مانند چند تن ذرت یا شکر تقسیم کرد.»

گفتنی است که اسلواکی از دیگر کشورهای اتحادیه‌ اروپا کمتر پناهجو پذیرفته است. شمار افرادی که در این کشور در سال ۲۰۱۵ درخواست پناهندگی کردند ۱۶۹ تن بوده که از میان آنان تنها ۸ تن به عنوان پناهنده به رسمیت شناخته شده‌اند. اسلواکی همچنین در اوایل سال ۲۰۱۶ اعلام کرد که ۱۵۰ مسیحی عراقی را به دلایل بشردوستانه‌ ویژه به عنوان پناهنده می‌پذیرد.

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s