بسته شدن مسیر بالکان؛ پناهجویان در پی یافتن مسیر تازه

balkan

مسیر بالکان به روی پناهجویان بسته شده است، اما ناظران معتقدند که آنان احتمالا به دنبال راه‌های تازه‌ای برای رسیدن به اروپای غربی خواهند بود. ایتالیا و آلبانی بیم دارند که یکی از این راه‌ها دریای آدریاتیک باشد.

ناظران معتقدند که با بسته شدن مسیر بالکان به روی پناهجویان، آنان بطور فزاینده به مسیرهای سابق مانند دریای مدیترانه روی خواهند آورد. در این میان دو کشور ایتالیا و آلبانی بیش از همه نگران‌اند و بیم آن دارند که از طریق پهنه‌ی آبی آدریاتیک به گذرگاهی برای رسیدن پناهجویان به کشورهای غرب اروپا تبدیل شوند.

آنجلینو آلفانو، وزیر کشور ایتالیا گفت، کشورش نگران است که با بسته شدن مسیر بالکان، اکنون مسیر تازه‌ای به نام مسیر آدریاتیک گشوده شود.

مسیر آدریاتیک

آلبانی همسایه‌ی یونان است. اگر پناهجویان نتوانند از طریق یونان خود را به غرب اروپا برسانند، تلاش خواهند کرد از آلبانی به عنوان پلی برای رسیدن به هدف استفاده کنند. گفتنی است که دولت آلبانی هم‌اکنون با افزایش پرسنل مرزبانی، دو گذرگاه‌مرزی خود به یونان را شدیدتر کنترل می‌کند.

ادی راما، نخست‌وزیر آلبانی، خود را همکار اتحادیه‌ی اروپا نشان می‌دهد. او تصریح کرده که آلبانی از یک سال و نیم پیش نامزد عضویت در این اتحادیه است و می‌خواهد در آینده عضو باشد: «ما مرز را نخواهیم گشود و دیواری هم نخواهیم ساخت. ما آماده‌ی همکاری هستیم و آماده‌ایم هر زمان مسئولیت خود را در چارچوب یک نقشه‌ی مشترک اروپا بپذیریم».

از آلبانی به جنوب ایتالیا از طریق آب‌های آدریاتیک فاصله‌ی زیادی نیست. به همین دلیل وزیر کشور ایتالیا اعلام کرده که در روزهای آینده به آلبانی سفر خواهد کرد تا درباره همه امکانات برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی به کشور خود گفت‌وگو کند.

به موازات آن، توماس دمزیر، وزیر کشور آلمان نیز خاطر نشان ساخته که محتمل است پناهجویان در آینده از مسیرهای سابق استفاده کنند. اشاره‌ی او در این زمینه متوجه مسیر لیبی ـ ایتالیا است که درگذشته بارها مورد استفاده‌ی پناهجویان قرار گرفته است.

دشواری مقابله با قاچاقچیان انسان

گفتنی است که از طریق لیبی و با کمک قاچاقچیان انسان عمدتا مهاجران آفریقایی به ایتالیا وارد شده‌اند. کسانی که از این مسیر خطرناک جان سالم به‌در می‌برند، در مرحله‌ی اول وارد اقامتگاه‌های پناهجویی در لامپه‌دوزا و سیسیل می‌شوند.

وزیر کشور آلمان گفت که با مقامات ایتالیا در حال گفت‌وگوست تا در این کشور وضعیتی مانند مسیر بالکان ایجاد نشود. ولی مسیر دریای مدیترانه میان آفریقا و اروپا یکی از دشوارترین مسیرهاست، زیرا خود قاچاقچیان انسان معمولا در قایق‌پناهجویان نمی‌نشینند.

دشواری دیگر این است که در کشورهای شمال آفریقا مانند لیبی و مصر نیز دسترسی به آنان ناممکن است، زیرا بسیاری از مقامات این کشورها با قاچاقچیان انسان همکاری می‌کنند و در سود حاصل از این تجارت سهیم هستند و حاضر نیستند از این منبع درآمد چشمپوشی کنند.

به گزارش رسانه‌ها هم‌اکنون شماری از قاچاقچیان انسان خود را آماده‌ی مسیریابی تازه کرده‌اند، از جمله از طریق کوزوو، بلغارستان و رومانی؛ همچنین از طریق روسیه برای ورود به فنلاند.

برخی پناهجویان گفته‌اند که از قاچاقچیان انسان پیشنهادهایی دریافت کرده‌اند. در این پیشنهادها از هر پناهجویی به ازای سه بار تلاش برای عبور دادن او از مرز ۱۰۰۰ یورو مطالبه شده است.

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s