نگرانی کمیساریای عالی پناهندگان از توافق ترکیه و اروپا

arag

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل نسبت به توافق میان اتحادیه اروپا و ترکیه بر سر استرداد پناهجویان به ترکیه ابراز نگرانی کرد. به گفته این سازمان برخی پناهجویان بسته به تابعیت‌شان از امنیت کافی در ترکیه برخوردار نیستند.

وینسنت کوچتل، مدیر بخش اروپای کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در مصاحبه‌ای با شبکه رادیویی «RTS» سوئیس اظهار داشت که نرخ پذیرش مهاجران افغان و عراقی از سوی ترکیه «بسیار اندک» و در حدود ۳ درصد است.

او با اشاره به توافق میان اتحادیه اروپا و ترکیه برای بازگرداندن مهاجران از یونان به ترکیه نسبت به امنیت گروهی از مهاجران در ترکیه ابراز نگرانی کرد.

به گفته این مقام سازمان ملل گروه خاصی از مهاجران با توجه به زادگاه‌شان از امنیت کافی در ترکیه برخوردار نیستند.

کوچتل گفت: «بازپس فرستادن افراد به کشور ترکیه که هیچ‌گونه دسترسی به حفاظت ندارند، شماری از مشکلات را از نظر قوانین بین‌المللی و قوانین اروپایی به وجود می‌آورد.»

مدیر بخش اروپای کمیساریای عالی پناهندگان اظهار امیدواری کرد که در عرض ۱۰ روز آینده بخشی از ضمانت‌های داده شده، اجرایی شوند تا به این ترتیب پناهجویانی که به ترکیه عودت داده می‌شوند، دسترسی به موقعیتی داشته ‌باشند که به آنها اجازه بررسی درخواست (پناهندگی‌شان) را می‌دهد.

طبق توافق حاصل شده میان اروپا و ترکیه، آنکارا در قبال اسکان پناهجویان در خاک خود تقاضای ۳ میلیارد یورو تا سال ۲۰۱۸ را کرده است. این کمک مالی اضافه بر ۳ میلیاردی است که اتحادیه اروپا پیشتر برای کمک به ترکیه تصویب کرده بود.

ترکیه همچنین از اتحادیه اروپا خواسته است که با لغو اجبار دریافت ویزا، سفر شهروندان ترکیه به کشورهای اروپایی را تسهیل کند.

قرار است که مذاکرات اتحادیه اروپا با ترکیه در اواسط ماه مارس ادامه یابد.

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s