زن و شوهر پناهنده ایرانی که از نارو به کامبوج رفته بودند این کشور را به قصد ایران ترک کردند

Refugees enter a van at Phnom Penh International Airport, in Phnom Penh, Cambodia, Thursday, June 4, 2015. Four asylum seekers rejected by Australia have arrived in Cambodia, becoming the first to leave the Pacific island nation of Nauru under a deal that allows refugees rejected by Australia to resettle in the Southeast Asian country. (AP Photo/Khem Sovannara, Stringer)

زن و شوهر پناهنده ایرانی که از نارو به کامبوج رفته بودند این کشور را به قصد ایران ترک کردند

یک زن و شوهر ایرانی که بعنوان بخشی از توافق پنجاه و پنج میلیون دلاری دولت استرالیا با کشور کامبوج، از نارو به کامبوج منتقل شده بودند، به تازگی این کشور را به قصد ایران ترک کرده اند.

این زن و شوهر پناهنده ایرانی که در قالب یک توافق پنجاه و پنج میلیون دلاری دولت استرالیا با دولت کامبوج، تصمیم گرفته بودند تا از نارو به کامبوج فرستاده شوند، به تازگی به ایران برگشته اند.

در همین راستا، یکی از سخنگویان آقای پیتر داتون وزیر مهاجرت استرالیا امروز سه شنبه هشتم مارچ به اس بی اس گفته است که «پناهندگان می توانند هر زمان که بخواهند انتخاب کنند تا به کشور اصلی خود بازگردند و این همان تصمیمی است که این زن و شوهر ایرانی به تازگی اتخاذ کرده اند».

او همچنین گفته است: «دولت همچنان خود را ملزم به حمایت از دولت کامبوج برای اجرای توافق مربوط به اسکان پناهندگان در کامبوج می داند و پناهندگانی را که به صورت موقت در نارو مستقر هستند تشویق می کند تا این گزینه اسکان را انتخاب کنند».

در همین حال، روزنامه Phnom Penh Post نیز به نقل از Kerm Sarin  مدیر دپارتمان پناهندگان وزارت کشور کامبوج نوشته است که این زن و شوهر پناهنده ایرانی، کشور کامبوج را در تاریخ دوازدهم فوریه به قصد ایران ترک کرده اند.

این مقام کامبوجی همچنین گفته است: «آنها داوطلبانه تصمیم به بازگشت گرفته اند. آنها برای این تصمیم خود هیچ دلیلی را اعلام نکرده اند. آنها به موطن خود بازگشته اند. آنها یک مرد و یک زن بودند. آنها نگفتند که ناراحت بوده اند. آنها این حق را دارند تا یا در این کشور بمانند یا آن را ترک کنند. در نتیجه اگر آنها از بودن در کامبوج لذت ببرند در این کشور خواهند ماند و اگر نخواهند در این کشور بمانند به موطن خود باز خواهند گشت».

گفتنی است یک مرد روهینگیایی نیز که در سال 2015 از نارو به کامبوج منتقل شده بود در اواخر سال گذشته به میانمار بازگشت.

توافق حاصل شده بین استرالیا و کامبوج با انتقادهای گسترده ای از طرف مدافعان حقوق پناهندگان و برخی از سیاستمداران روبرو شده است.

سناتور سارا هنسون یانگ از حزب سبزهای استرالیا سال گذشته این توافق 55 میلیون دلاری را با عبارت یک «بلیت برگشت گران قیمت» توصیف کرده بود.

اما این در حالی است که یکی از سخنگویان آقای پیتر داتون وزیر مهاجرت استرالیا امروز به اس بی اس گفت، دولت استرالیا همچنان در خصوص سیاست خود در قبال آن دسته از افرادی که با قایق به استرالیا می آیند، قاطع است. او گفته است این افراد یا می توانند به کشورهای اصلی خود بازگردند  یا آنکه در یک کشور ثالث مجددا اسکان پیدا کنند.

اس بی اس برای کسب اطلاعات بیشتر با سازمان بین المللی مهاجرت که به پناهندگان در کامبوج کمک می کند، تماس حاصل کرده است.

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s