مقدونیه مرزش با یونان را دوباره به روی مهاجران باز کرد

MAGHDONIE

مقدونیه پس از بستن موقتی مرزش با یونان به روی مهاجران دوباره این مرز را به صورت مشروط باز کرد و حدود دو هزار مهاجر در هوای یخبندان از مرز گذشتند.

یک مقام ارشد پلیس در اسکوپیه پایتخت مقدونیه به خبرگزاری فرانس پرس گفت: «مرز به روی مهاجران در نزدیکی شهر مرزی گفلیا صبح امروز باز شد، اما تنها مهاجرانی اجازه ورود یافتند که اسناد ثبت نام در یونان را نشان داده و مقصد نهایی شان را آلمان و یا اتریش اعلام نمودند».

بیشتر این مهاجران که از کشورهای جنگ زده سوریه، افغانستان و عراق بودند، شب را در خیمه های گرمی خوابیدند که از سوی سازمان های امدادرسان برپا شده اند. در میان این مهاجران خانواده ها و صدها تن کودک نیز وجود دارند.

پس از آنکه مقدونیه در این هفته مرزش با یونان را موقتاً بست، سازمان های مددرسان هشدار دادند که وضعیت موجود، ظرفیت منابع آنان را در منطقه به چالش کشیده است.

آنتونیو ریگاس، رئیس دفتر ساحوی داکتران بدون مرز برای یونان در منطقه مرزی به خبرگزاری فرانسه گفت: «اگر این جریان ادامه پیدا کند، هیچ امکانی برای سرپناه دادن به مهاجران وجود نخواهد داشت». وی اضافه کرد: «شب ها بسیار سرد می شود. امروز صبح دمای هوا منفی هفت درجه سانتی گراد بود».

حدود 600 مهاجر مجبور شدند شب را در بس های پارک شده در چند کیلومتری مرز بگذرانند.

مقدونیه روز چهارشنبه اعلام کرد که مرزش با یونان را موقتا بسته است و دلیلش را هم بروز مشکلات و اختلال در جریان انتقال مهاجران با قطارهای سلوانیایی به سوی شمال عنوان نمود.

پلیس یونان در مقابل می گوید که مرز اصلا یک روز قبل بسته شده بود. شرکت قطار سلوانیا «سلوانسکی سلسنیس» هم تاکید می کند که آنها خدمات شان را طبق معمول ارائه می کردند.

سازمان های خیریه برای کودکان هشدار داده اند که مهاجران، به خصوص کودکان و نوجوانان در سرمای نفسگیر بالقان با خطر جدی روبرو بوده اند. آمار نشان می دهد که 31 هزار مهاجر تنها از شروع سال جاری میلادی به یونان رسیده اند.

برنامه مقدونیه این است که بنابر تصمیم کشورهایی که در مسیر مهاجرت قرار دارند، تنها به مهاجرانی اجازه عبور از خاکش را بدهد که قصد پناه بردن به اتریش و یا آلمان را دارند. صربستان و کرواسیا نیز اعلام کرده اند که آنها نیز چنین اقدامی را از چهارشنبه انجام می دهند.

اتریش نیز هفته گذشته اشاره کرد که بعد از کنترول مرزی از سوی کشورهای سویدن و دنمارک، تنها به مهاجرانی اجازه وارد شدن به خاکش را خواهد داد که قصد مهاجرت در اتریش یا کشور همسایه اش آلمان را داشته باشند. مهاجرانی که قصد درخواست پناهجویی در کشورهای اسکاندیناوی را داشته باشند دیگر اجازه ورود به اتریش را نخواهند داشت.

پیش از این کشورهای مسیر بالقان عبور از مرزهای شان را تنها برای مهاجران کشورهای سوریه، افغانستان و عراق محدود کرده اند.

براساس آمار آژانس مهاجرت سازمان ملل متحد «یو ان اچ سی آر»، بیش از یک میلیون مهاجر در سال 2015 از دریای مدیترانه گذشته و به اروپا آمدند که نزدیک به نیمی از آنان را سوریایی ها تشکیل می دهند.

سازمان بین المللی مهاجرت «آی او ام» نیز گفته است که از آغاز سال جاری میلادی 31 هزار مهاجر وارد یونان شده اند.

DW

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s