شکایت حقوقی پناهجویان از اداره مهاجرت و پناه‌جویی آلمان

ALMAN 33

شماری از پناهجویان به دلیل عدم رسیدگی به تقاضای پناهندگی‌شان، از اداره مهاجرت و پناهجویی آلمان به دادگاه شکایت کردند. این افراد حدود یک سال است که منتظر تصمیم اداره مربوطه درباره پرونده‌شان هستند.

بیش از ۲۰۰ پناهجو در استان «نُرد- راین- وست‌فالن»، واقع در غرب آلمان، به دلیل عدم رسیدگی به پرونده‌شان از اداره مهاجرت و پناه‌جویی آلمان به دادگاه اداری استان شکایت کرده‌اند.

تاکنون سیاستمداران آلمانی و اداره‌های مرتبط با پناهجویان و مهاجران بودند که از کمبود نیرو و امکانات برای رسیدگی به پرونده‌ها و دیگر امور پناهجویان شکوه می‌کردند.

به گزارش روزنامه «راینیشه پست» اکثریت افرادی که به دادگاه شکایت کرده‌اند، پناهجویان اریتره‌ای و سوری هستند. برخی از آنها بیش از یک سال است که منتظر رسیدگی به پرونده پناهندگی‌شان در اداره نام‌برده هستند.

پیش‌تر در شهرهای گوناگون آلمان، از جمله ورتس‌بورگ، درسدن، ازنابروک و براون‌شوایگ پناهجویان به صورت فردی برای تسریع روند رسیدگی به پرونده‌شان به دادگاه شکایت کرده‌اند اما دادگاه‌ها هنوز به شکایت حقوقی آنان پاسخی نداده‌اند.

واکنش دولت ایالتی

توماس کوتچاتی، وزیر دادگستری ایالت «نورد−راین- وست‌فالن»، نسبت به دعوای حقوقی پناهجویان تفاهم نشان داد و گفت، وضعیت نابسامان پناهجویان در درازمدت باعث ناامیدی این افراد می‌شود.

کوتچاتی در دفاع از این اقدام پناهجویان تاکید کرد که اگر کسی سزاوار دریافت عنوان پناهنده است، نباید ماه‌ها منتظر بماند و کسی هم که حق دریافت اقامت پناهندگی را ندارد، باید هر چه زودتر پاسخ منفی بگیرد و آلمان را ترک کند.

در سال ۲۰۱۵ حدود یک میلیون و یکصد هزار پناهجو در آلمان ثبت نام شدند. نزدیک به ۴۷۷ هزار تن از این افراد تقاضای پناهندگی کردند. این تعداد تقاضا در تاریخ آلمان بی‌سابقه است.

شمار پناهجویان اخراجی از آلمان در سال ۲۰۱۵ نیز نسبت به سال قبل دو برابر شده است. بر اساس آمار وزارت کشور، در سال گذشته میلادی ۲۰ هزار و ۸۸۸ متقاضی پناهندگی پس از رد تقاضایشان از آلمان اخراج شدند.

سیاست پناهجویی دولت فدرال آلمان در ماه‌های اخیر به‌شدت بحث‌برانگیز شده است. بسیاری از شهروندان و سیاستمداران این کشور خواهان بستن مرزها به روی پناه‌جویان هستند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان اما همچنان بر سیاست درهای باز تاکید می‌ورزد و معتقد است که کشورش توان پذیرش پناهجویان بیشتری را دارد.

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s