لایحه جنجالی در دانمارک: ضبط اشیای قیمتی و پول پناهجویان

دانمارک

پارلمان دانمارک بحث در باره یک لایحه مناقشه برانگیز را شروع کرد. این پیش‌نویس در پی قانونی کردن تجسس وسایل پناهجویان در بدو ورود آنهاست. اگر آنها در زمان ورود بیش از ۱۳۴۰ یورو همراه داشته باشند، پول‌شان ضبط خواهد شد.

پارلمان دانمارک از روز چهارشنبه (۱۳ ژانویه/۲۳ دی) سرگرم بررسی یک لایحه جنجالی شده است. این لایحه در صدد آن است که بازرسی از وسایل آوارگان و پناهجویان در بدو ورود به این کشور جنبه قانونی بیابد و پول یا اشیای گرانبهایی که بیشتر از ۱۰ هزار کرون دانمارک (۱۳۴۰ یورو) ارزش داشته باشند، توقیف شوند.

طبق این پیش‌نویس، اموال و پول‌های مصادره شده باید به صندوق اداره مهاجرت و پناهندگی واریز و برای تامین مخارج خودشان مصرف شود.

تصویب این لایحه با هماهنگی و تعامل دولت لیبرال-محافظه‌کار دانمارک و سوسیال دمکرات‌ها بدیهی به نظر می‌رسد و می‌توان گفت که مذاکرات پارلمان جنبه تشریفاتی و ظاهری دارد.

حزب «آلترناتیو» که مخالف دولت است، در پیامی در توییتر هشدار داده که گرفتن اموال پناهجویان به معنای از کف دادن ارزش‌های خود دانمارک است.

در این پیش‌نویس، اشیایی چون حلقه ازدواج یا جواهرات و ماترک خانوادگی، از توقیف و مصادره مستثنی شده‌اند.

این پیش‌نویس از زمان مطرح شدن آن در هفته‌های گذشته، موجی از اعتراض در افکار عمومی ایجاد کرده است. برخی این طرح را با روش‌های دوران نازی‌ها مقایسه کرده‌اند. کمیساریای آوارگان و پناهندگان سازمان ملل هشدار داده که این طرح، به ترس و بیگانه‌هراسی دامن می‌زند.

حتی حامیان این طرح نیز اذعان می‌کنند که صندوق ادارات مهاجرت و پناهندگی دانمارک با اتکاء به چنین قوانینی پر نخواهد شد. موافقان طرح می‌گویند هدف این لایحه بازدارندگی و پیشگیری از ورود هر چه بیشتر پناهجویان به دانمارک است.

ده نماینده حزب حاکم «ونستره» که وابسته به نخست‌وزیر دانمارک است، به این لایحه انتقاد کرده و در نکوهش آن یادداشتی در نشریه «برلینسکه» نوشته‌اند.

در این یادداشت آمده که موضوع تنها بر سر انسانیت نیست، بلکه اعتبار دانمارک در سطح دنیا در معرض خطر قرار دارد: «کسانی که به جای محتوای لوایح، روی اقدامات نمادین تمرکز می‌کنند از یاد می‌برند که موضوع بر سر انسان‌های واقعی با گوشت و خون و پوست و استخوان است.»

فرانس تیمرمن، قائم‌مقام کمیسیون اروپا روز چهارشنبه ۱۳ ژانویه اعلام کرد که اتحادیه اروپا این لایحه را به دقت بررسی و موضع خود را اعلام خواهد کرد. قرار است این پیش‌نویس تا ۲۶ ژانویه به تصویب برسد.

این طرح شامل سخت‌گیری هر چه بیشتر در قوانین مهاجرتی از جمله تشدید قوانین الحاق اعضای خانواده به یکدیگر نیز می‌شود. به طور مثال مدت زمانی که بستگان و خانواده فرد پناهجو می‌توانند در دانمارک بمانند، کوتاه‌تر خواهد شد.

آوارگان و پناهجویان حاضر در دانمارک نسبت به این طرح ابراز سرخوردگی کرده‌اند. یکی از این افراد که دانشجویی ۲۵ ساله در یک کمپ پناهجویی است می‌گوید بعید است پلیس در تفحص وسایل آوارگان چیز دندان‌گیری پیدا کند: «زیرا ما همه چیز خود را داده‌ایم تا به اینجا برسیم.»

طارق عیسی به خبرگزاری فرانسه گفته است اکثر آوارگان خانه‌ها و مغازه‌ها و اموال خود را فروخته و پولش را به قاچاقچی داده‌اند.

یکی از نمایندگان سوسیال دمکرات‌ در پارلمان دانمارک در هنگام بحث پیرامون این لایحه گفت افزایش میزان پناهجویی، هزینه‌های زیادی را به این کشور تحمیل کرده است.

در سال ۲۰۱۵ نزدیک ۲۱هزار پناهجو در دانمارک ثبت نام کرده‌اند، در حالی که این میزان در کشور همسایه یعنی سوئد معال ۱۶۳ هزار نفر بوده است.

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s