ده نکته درباره آلمان که پناهجویان باید به آن توجه کنند

alman

فرار مالیاتی

نظام مالیاتی آلمان بسیار پیچیده است. فرار مالیاتی در آلمان جرمی عمومی و «سرقت دارایی عمومی» محسوب می‌شود. همان‌گونه که حق رأی جزیی از حقوق شهروندان در آلمان محسوب می‌شود، پرداخت مالیات نیز جزیی از وظایف آنهاست. افراد دارای تابعیت‌ غیرآلمانی که در آلمان مشغول به کار هستند نیز باید مانند دیگر شهروندان مالیات بپردازند.

ممنوعیت کار سیاه یا غیرقانونی

بر خلاف برخی از کشورهای خاورمیانه و آفریقا، کار سیاه، یعنی اشتغال بدون داشتن اجازه کار، عملی غیرقانونی محسوب می‌شود و به معنای نقض قانون پرداخت مالیات و بیمه‌ی اجتماعی است. طبق قوانین آلمان با افراد متخلف با جرایم نقدی و گاه حتی مجازات حبس برخورد می‌شود.

پرهیز از اعمال خشونت نسبت به کودکان

ضرب و شتم کودکان در آلمان جرم به شمار می‌رود. تنبیه بدنی چه در محیط خانه و چه در محیط مدرسه به عنوان یک روش تربیتی پذیرفتنی نیست. در قوانین آلمان آمده است: «پرورش عاری از خشونت جزو حقوق کودکان است. تنبیهات بدنی، وارد آوردن ضربه‌های روحی و دیگر اعمالی که باعث هتک حرمت کودکان شوند، مجاز نیست».

وظیفه تحصیل در مدرسه

کودکانی که به سن لازم برای تحصیل در مدرسه رسیده‌اند، اجازه ندارند به جای رفتن به مدرسه در خانه بمانند یا حتی کار کنند. هنگامی که کودک به سن شش سالگی می‌رسد، باید در مدرسه ثبت نام شود و به‌طور مرتب نیز به مدرسه برود. دوران تحصیلات اجباری در مدرسه به طور معمول ۱۰ سال است. امکان اینکه کودکی در آلمان به دلایل دینی از رفتن به مدرسه معاف شود، وجود ندارد.

رعایت آرامش

اگرچه برای بسیار‌ی‌ پیش می‌آید که پس از مدت‌ها دوستان، آشنایان و بستگان خود را ببینند و در خانه‌شان پذیرای آنان باشند، اما ایجاد سروصدای بیش از حد باعث برهم زدن آرامش همسایگان می‌شود. در آلمان رعایت آرامش میان ساعات ۱۰ شب و ۶ صبح به‌طور معمول الزامی است.

بهای ثابت اجناس در سوپرمارکت‌ها

چانه زدن بر سر قیمت از آدابی است که در بازارها و فروشگاه‌های کشورهای خاورمیانه و آفریقا مرسوم است و شاید برای برخی جزیی جدایی‌ناپذیر از خرید محسوب می‌شود. در سوپرمارکت‌ها و اکثر فروشگاه‌ها در آلمان چنین کاری مرسوم و در اکثر موارد حتی جایز نیست، اما در بازارهای مکاره و فروش اجناس دست‌دوم در آلمان چانه زدن رواج بیشتری یافته است.

غذا دادن به حیوانات

نگهداری حیوانات در آلمان بر اساس قانون حمایت از حیوانات تنظیم و مشخص شده است. به‌رغم داشتن نیت نیک بهتر است بدون اجازه به حیوانات همسایه خود غذا ندهید. برای مثال اگر با دادن غذا گاهی گربه همسایه را جلب کنید و به خانه خود بکشانید، ممکن است همسایه شما این رفتار را تجاوز به حریم شخصی خود تلقی کند و دست به شکایت بزند.

وقت‌شناسی

در آلمان وقت‌شناسی و رعایت وقت قرار بسیار مهم است. دیر آمدن و بی‌توجهی چندباره رفتاری ناپسند تلقی می‌شود. البته گاهی شرایط و پیشامدها سبب می‌شود که افراد نتوانند به‌موقع سر قرار خود حاضر شوند. در چنین مواردی لازم است به طرف مقابل به‌موقع خبر داده شود. در مورد دیر آمدن در آلمان شاید بتوان این ضرب‌المثل را اساس قرار داد: «یک بار حساب نمی‌شود، دو بار زیادی است».

رفتار با کودکان غریبه

در آلمان همچنین مرسوم نیست کودکان همسایه را بدون اجازه پدرومادرش بوسید، آنها را نوازش کرد و به آنها شکلات و شیرینی داد، حتی اگر این کودکان احساس غریبگی نکنند.

کارواش

طبیعتا ارزان‌تر است که افراد اتومبیل‌شان را خودشان بشویند. شستن اتومبیل در خیابان اما به دلایل زیست‌محیطی مجاز نیست، زیرا مواد شیمیایی زیادی وارد فاضلاب‌ها و راه‌های آب شده و باعث آلوده شدن آب‌های زیرزمینی می‌‌شوند. در آلمان معمولا برای شستن خودروها از تأسیسات کارواش در ایستگاه‌های پمپ بنزین استفاده می‌شود.

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s