دو خانم موفق ایرانی ـ کانادایی، دو پناهنده سابق

canada

این روزها موضوع ورود پناهجویان سوری به کانادا همه جا مطرح است.

خبرگزاری کندین پرس در گزارشی در روز چهارشنبه 9 دسامبر به دو زن موفق ایرانی تبار که در بیست ـ سی سال گذشته به کانادا پناهنده شده اند اشاره کرده است.

این دو خانم موفق عبارتند از هایده امیرزاده و زهرا درزی.

خانم امیرزاده هنگامی که در سال 1989 به عنوان پناهنده وارد شهر ساسکاتون در کانادا شد، هفـت ماهه حاملـه بود و انگلیسی هم نمی دانست.

خانم درزی در پی اعدام شوهرش در ایران، دو دختر نوجوانش را برداشت و به هر ترتیبی بود ایران را ترک کرد و در سال 1991 وارد شهر رجاینا در استان ساسکاچوان شد.

اکنون خانم امیرزاده وکیل متخصص مهاجرت است که در دانشگاه ساسکاچوان تدریس می کند و خانم درزی مهندس است و در تاسیسات تلفن متعلق به دولت ساسکاچوان کار می کند.

هر دو می گویند در جستجوی فرصت برای رسیدن به موفقیت به کانادا آمدند و هر دو از این فرصت برخوردار شدند و هر دو موفق شدند. حال که کانادا درصدد است تا آخر امسال حداقل ده هزار پناهنده سوری را به کانادا بیاورد، این دو خانم خطاب به همه کانادایی ها می گویند: زیاد طول نخواهد کشید که این پناهندگان روی پای خود بایستند.

خانم امیرزاده می گوید: «بخصوص وقتی فرد برای مدتی طولانی در چنان وضعیت دشواری به سر برده باشد، واقعا قدر فرصت را خواهد دانست و از آن بهره خواهد گرفت.»

خانم امیرزاده قبل از ورود به کانادا 18 ماه به عنوان پناهنده در ترکیه به سر می برده. او به دشواری های مربوط به مصاحبه شدن و پذیرش شدن و اضطراب از اینکه مبادا رد شود، اشاره می کند. وقتی وارد کانادا شد، خانم امیرزاده به یادگیری زبان پرداخت و سپس مشغول تحصیل در رشته حقوق شد.

همانطور که خانم امیرزاده می گوید: ما مهاجران یا پناهندگان جدید کاملاً با سختی های سالهای اول اسکان آشنا هستیم. و به ارزش فرصت هایی که در این سرزمین برای تازه واردان فراهم است واقفیم. بسیاری از ما با کمترین مقدار پول، آمدیم، بعضی از پناهندگان حتی آه در بساط نداشته اند، بسیاری از ما با مهارت زبانی اندک آمدیم، اینجا کسی را نداشتیم، در هفته ها و ماههای اول سخت نگران بودیم، اما طی چند سال به حدی از موفقیت رسیدیم که در روزهای نخست تصور آن هم مشکل بود.

خانم درزی هم که در روزهای اول انگلیسی نمی دانسته، اولین کارش این بود که بچه هایش را از نظر درس و مدرسه سامان دهد، سپس شروع به یادگیری انگلیسی کرده و بعد وارد دانشگاه رجاینا می شود و در رشته سیستم های الکترونیک موفق به کسب درجه علمی می شود.

خانم درزی می گوید روزهای اول بعضی از دانشجویان پسر رشته مهندسی از لهجه انگلیسی او جوک می ساختند، اما او جا نزده، «گفتم من هر کاری که بخواهم می توانم انجام دهم، برای من همه چیز دست یافتنی است.»

خانـم درزی در رابطـه با پناهجویان سوری می گوید: «آنها موفق خواهند شد، زیرا قدر این «فرصت طلایی» در کانادا را می دانند.»

خانم درزی خیلی روشن و صریح و درست می گوید: 

«من در کانادا پناهندگان بسیاری را می شناسم که افراد موفقی هستند، پزشک هستند، مهندس هستند، پدران و مادران خوبی هستند، نمونه و الگو هستند.»

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s