قانون جدید سوئد، تمام پناهجویانی را که پاسخی دریافت نکرده‌اند دربرمی‌گیرد

سوئد

اقامت موقت سه ساله به پناهجویان به جای اجازه اقامت دائم که دولت و احزاب بورژوایی درمورد آن توافق کرده‌اند، تمام پناهجویان بجز کودکان تنها، خانواده‌های بچه دار و پناهجویان سهمیه‌ای سازمان ملل را دربرمی‌گیرد.

 

اعلام توافق ۲۱ ماده‌ای دولت با احزاب بورژوایی و به ویژه اعلام دادن اجازه اقامت موقت سه ساله به پناهجویان، ابهام‌هایی را برای پناهجویان به وجودآورده‌است. برای آنها چه در داخل و چه خارج سوئد این پرسش مطرح شده‌است که آیا این وضعیت شامل آنها نیز خواهدشد یانه. 

یوناتان هُلست، از مسئولان روابط عمومی وزیر امورمهاجرت درگفتگویی با بخش فارسی رادیو سوئد، تاکیدمی‌کند که این تصمیم به زودی به صورت یک طرح قانونی تنظیم شده و پس از آن آماده اجرا خواهدشد. او اما تاکیدمی‌کندکه این طرح تمام پناهجویان تازه‌وارد بجز کودکان تنها، خانواده‌های بچه‌دار و پناهجویان سهمیه‌ای را بدون توجه به کشور و ملیت آنها در برخواهدگرفت.

او می‌گوید که این طرح، پس از قانونی شدن و به اجرا درآمدن، تمام پناهجویانی را که هنوز تصمیمی درمورد آنها گرفته نشده، دربرخواهدگرفت. او می‌گوید درحال حاضر شمار زیادی به سوئد پناهنده می‌شوند و چنانچه پناهجویی امروز به سوئد بیاید و تا زمان اجرایی شدن این قانون، پاسخی دریافت نکند، با او برابر با قانون جدید رفتارخواهدشد.

این قانون همچنان که یوناتان هُلست می گوید تنها شامل کسانی می‌شود که هنوز هیچ پاسخی دریافت نکرده‌اند. به گفته او، پناهجویانی که پرونده‌های آنها دردست بررسی‌ست و پاسخی نیز از اداره مهاجرت دریافت کرده‌اند، برابر با مقررات کنونی با آنها رفتارمی‌شود، اما پناهجویانی که پرونده‌ای برای آنها تشکیل شده، اما هنوز پاسخی دریافت نکرده‌اند، با اجرایی شدن قانون جدید اجازه اقامت موقت سه ساله، برابربا آن به پرونده‌هایشان رسیدگی خواهدشد.

یکی از پرسش‌های دیگری که برای پناهجویان پس از انتشار توافق دولت با احزاب بورژوایی مطرح شده، تعیین کشورهای امن از نظر سوئداست. این پرسش را نیز با یوناتان هُلست درمیان گذاشتم، اما او گفت که این موضوع به بررسی‌های بیشتری نیازدارد و نمی تواند اینک پاسخ روشنی به آن بدهد. اما درمورد اجرای حکم اخراج پناهجویانی که هنوز در خانه‌های پناهجویی یا کمپ‌های پناهندگی زندگی می‌کنند، او تاکیدکرد که از همین امروز تمام پناهجویانی که حکم اخراج دریافت کرده‌اند باید سوئد را ترک کنند.

توافق جدید میان دولت و احزاب بورژوایی دارای ۲۱ ماده است که به گفته‌ی یوناتان هُلست برخی از آنها تنها تصمیات یا مقرراتی اداری محسوب می‌شوند و برخی دیگر نیز باید به قانون تبدیل شوند که ازجمله آنها دادن اقامت موقت سه ساله به پناهجویان است. 

از او درمورد زمان تبدیل این تصمیم به قانون و اجرایی شدن آن پرسیدم و پاسخ او، زمانی بین شش تا دوازده ماه از امروز بود.

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s