يونکر: بحران پناهجویان در اروپا تا کریسمس ادامه دارد

alman

رئیس کمیسیون اروپا میگوید راه حل بحران پناهجویان در اروپا نیاز به تلاشی جمعی دارد. مسئله پناهجویان سبب اختلاف رهبران قاره اروپا شده است. صدراعظم آلمان و نخست وزیر مجارستان نظرات متفاوتی را بیان می‌کنند.

 

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا روز ۲۲ اکتبر( ۳۰ مهر) در نشست جمعی احزاب محافظه کار اروپا در مادرید، گفت که سیاست مهاجرتی یکی از بزرگترین چالش‌های آتی اروپا خواهد بود. یونکر در این نشست که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز در آن حضور داشت، تاکید کرد: «بحران مهاجرتی کنونی به این زودی‌ها پایان نمی‌یابد و تا کریسمس ادامه خواهد داشت، بنابراین اقدامات را باید برای درازمدت متمرکز کرد.»

یونکر در ادامه سخنان خود یادآوری کرد که از ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون یورو که قرار بوده برای ساماندهی امور پناهجویان پرداخت شود تاکنون فقط ۲۷۵ میلیون یورو دریافت شده است. او ضمن فراخواندن اروپاییان به همبستگی میان خود و با دیگران، تاکید کرد که در غیراینصورت راه حلی برای مسئله پناهجویان وجود نخواهد داشت. یونکر ادامه داد: «من در اینجا باردیگر می‌خواهم برای ائتلاف و برادری دوباره با آفریقا درخواست کنم. اغلب فراموش می‌کنیم که ما به آفریقا نیاز داریم و این نیاز روز به روز بیشتر می‌شود.»

رئیس کمیسیون اروپا یک روز پیش از سخنرانی خود در مادرید رهبران صربستان ، مقدونیه، اتریش، بلغارستان، کرواسی، آلمان، یونان، مجارستان، رومانی و اسلوونی را برای رایزنی‌های فشرده و اقدامات عملی فوری برای کشورهایی که در «مسیر منطقه بالکان» قرار دارند به بروکسل دعوت کرد.

دونالد توسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا نیز در سخنرانی خود در مادرید گفت که شهروندان اروپایی آماده‌اند پناهجویان را بپذیرند اما در عین حال از سیاستمداران خود انتظار دارند که به وظایف عمومی خود عمل کنند. توسک همچنین گلایه کرد که سیاستمداران اروپایی در مسئله پناهجویان، توانایی خود را برای حفاظت از مرزهایشان از دست داده‌اند و باز بودن مرزها یک انتخاب آگاهانه ولی نقطه ضعف نیز هست.

صحبتهای رئیس شورای اتحادیه اروپا به عنوان انتقاد از سیاست آنگلا مرکل نیز تلقی شد. اما توسک بدون ذکر نام از برخی دولتهای اروپای شرقی عضو اتحادیه اروپا، به شدت از آنها انتقاد کرد و سیاستهای مهاجرتی آنها را «پوپولیسم و بیگانهستیزی» توصیف کرد. ا و گفت هدف سیاستهای ما باید «تقویت اروپا علیه راستگرایان افراطی» باشد.

رویارویی آنگلا مرکل با اوربان

در نشست احزاب مردم اروپا آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و ویکتور اوربان، نخست وزیر محافظه‌کار مجارستان نیز سخنرانی کردند. مجمع احزاب مردم اروپا از نمایندگان ۷۵ حزب دمکرات‌مسیحی و محافظه‌‌کار از ۴۰ کشور اروپایی تشکیل شده است. این احزاب که فراکسیون مشترک بزرگی در پارلمان اروپا دارند مجمع خود را بزرگترین حزب اروپا می‌نامند که در تعیین سیاست کاربردی اتحادیه اروپا نقش اساسی دارد.

به نوشته اشپیگل آنلاین در نشست مادرید سران احزاب مردم اروپا دو دیدگاه متفاوت درباره پناهجویان و ساماندهی آنان وجود داشت که در سخنرانی آنگلا مرکل و ویکتور اوربان صریحا انعکاس یافت. اوربان گفت «اروپا ثروتمند و در عین حال ضعیف هست و این ترکیب خطرناکی است». او در برخورد با مشکل پناهجویان در اروپا رویکرد سخت و تندی را پیشنهاد کرد.

مرکل درست یک ساعت پس از صحبتهای اوربان سخنرانی کرد و بحثها را داغتر کرد. او برخلاف نخست وزیر مجارستان اروپایی‌ها را به همبستگی بیشتر دعوت کرد. صدراعظم آلمان تاکید کرد که «هر کسی که وارد اروپا می‌شود شایسته است که با او رفتاری انسانی شود». مرکل در سخنرانی ۲۰ دقیقهای خود ضمن تاکید بر تقسیم عادلانه مشکلات موجود در اروپا، اعلام کرد: «ما آنچه را که همیشه انجام دادیم، انجام خواهیم داد و آن تقسیم عادلانه مشکلات است و این چیزی است که اروپا همیشه انجام داده است.»

مرکل سخنرانی خود را با پیشنهاد تاسیس گارد مرزی اروپا برای حفاظت از مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا ادامه داد و در عین حال به عوامل مهاجرت و همچنین مبارزه علیه آن پرداخت. در این رابطه مرکل از نقش آمریکا نیز تمجید کرد و گفت که خوشحال است که نیروهای آمریکایی برای محافظت از مردم افغانستان قرار است بعد از سال ۲۰۱۶ نیز در این کشور بمانند.

به نوشته اشپیگل آنلاین استقبال از صحبتهای مرکل در قیاس با اوربان بیشتر بوده است. هیئت‌های نمایندگی کشورهای اتریش، بلژیک و سوئد از صحبت‌های مرکل استقبال کردند. سخنرانی صدراعظم آلمان از این نقطه نظر نیز اهمیت دارد که قرار است روز یکشنبه نشست دیگری در خصوص مشکل پناهجویان و ساماندهی آنان در بروکسل برگزار شود.

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s