امکان اعطای اقامت آلمان به آوارگان سوری بدون گذراندن مراحل قانونی

آلمان

بنا بر گزارش «اشپیگل ـ آنلاین» احتمال این که پناهجویان سوری بدون طی مراحل مندرج در قانون پناهندگی آلمان به مدت ۳ سال اجازه اقامت دریافت کنند، منتفی نیست. هزینه‌ این طرح قرار است از بودجه سالانه دولت تامین شود.

 

روزنامه‌ی آلمانی «اشپیگل ـ آنلاین» روز شنبه (۲۶ سپتامبر) از طرح جدیدی که دفتر صدر اعظم آلمان در برلین برای مدیریت پناهجویان سوری تنظیم کرده، خبر داد. بر اساس این طرح جنگ‌زدگان سوری می‌توانند بدون طی کردن مراحل قانونی پناهندگی به مدت ۳ سال اجازه‌ی اقامت در آلمان را کسب کنند. دارندگان این نوع اجازه‌ی اقامت در عوض متعهد می‌شوند که از حق ارائه‌ی تقاضا برای انتقال خانواده‌های خود به این کشور چشم بپوشند.

بنا به نوشته‌ی اشپیگل ـ آنلاین با اجرای این طرح، از سنگینی وظایف «اداره‌ی مرکزی مهاجرت و پناهجویی» که مرکز آن در نورنبرگ است، کاسته میشود و کارمندان آن می‌توانند با سرعت بیشتری پرونده‌های متقاضیان غیر سوری را بررسی کنند.

قرار است هزینه‌ی ساماندهی این گروه از پناهجویان از بودجه‌ی سالانه‌ی دولت مرکزی تامین شود.

چندی پیش بودو راملوف، نخست‌وزیر ایالت تورینگن از حزب «چپ‌ها» در رابطه با یافتن راهکاری برای تسریع روند مدیریت پناهجویان خواسته بود که آوارگان سوری از الزام طی کردن مراحل قانونی پذیرش پناهندگی معاف شوند. او در این باره گفته بود: «ما به راحتی می‌توانیم این گروه را به عنوان «جنگ‌زده» بپذیریم و به این ترتیب مجبور نباشیم قواعد بوروکراتیک مراحل مختلف قانون پناهندگی را رعایت کنیم.»

ایالت نیدرزاکسن بر این اساس و با استناد به ماده‌ی ۲۳، بند یک «قانون اقامت» آلمان از ماه مارس ۲۰۱۴ به آوارگان جنگی سوری اجازه‌ی اقامت موقت می‌دهد.

تکذیب رسمی گزارش آلمانی «اشپیگل ـ آنلاین»

«اداره‌ی مرکزی مهاجرت و پناهجویی» آلمان و نیز یک سخنگوی دولت روز شنبه (۲۶ سپتامبر) خبر عدم اجرای موازین قانونی در مورد پناهجویان سوری را رد کردند و گفتند که چنین برنامه‌هایی در دستور کار کابینه‌ی ائتلافی مرکل و ادارات مربوطه قرار ندارد.

بیشتر بخوانید: لهستان «به صورت نمادین» پناهجو می‌پذیرد

اشتفان مایر، سخنگوی فراکسیون حزب سوسیال مسیحی بایرن، ولی روز پنجشنبه (۲۴ سپتامبر) طرح این برنامه را به طور ضمنی تایید کرد و گفت: «با این حال من مطمئن نیستم که آیا این طرح باز هم انگیزه‌ی جدیدی به دست پناهجویان برای آمدن به آلمان ندهد.» او همچنین یادآور شد که محدود کردن حق ارائه‌ی تقاضا برای انتقال خانواده‌ی متقاضیان سوری «برای مدت طولانی»، مغایر قانون اساسی است.

بیشتر بخوانید: آتش‌سوزی در یک اقامتگاه دیگر پناهجویان در آلمان

آلمان در هر حال حاضر با ورود ۸۰۰ هزار پناهجو تا پایان سال جاری روبرو است. اغلب این آوارگان از مناطق جنگی سوریه یا از اردوگاه‌های پناهندگی کشورهای همسایه‌ی آن خود را به مرزهای کشورهای اروپایی رسانده‌اند.

به گزارش «اداره‌ی مرکزی مهاجرت و پناهجویی» آلمان، شمار درخواست‌های پناهندگی‌ای که در ماه اوت به این نهاد تسلیم شده، به تعداد کل تقاضاهای دریافتی در سال ۲۰۱۳ بوده است.

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s