ورود پناهجویان به یونان همچنان ادامه دارد

اروپا

ورود پناهجویان به یونان ادامه دارد و دولت مجارستان حصارهای مرزی جدیدی احداث می‌کند.

روز جمعه، ۳ مهرماه (۲۵ سپتامبر) سازمان بین‌المللی مهاجرت در گزارشی گفت که هر روز بیش از پنج‌هزار پناهجو و مهاجر وارد یونان می‌شوند و احتمال دارد این روند در ماه‌های آینده همچنان ادامه داشته باشد.

سخنگوی این سازمان در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفته است که اگر زمستانی سختی در پیش نباشد و مرزهای کشورهای اروپایی بسته نشود بعید است ورود مهاجران به یونان برای عزیمت به سایر کشورهای اروپایی کاهش محسوسی داشته باشد.

بسیاری از پناهجویان با استفاده از قایق خود را به جزایر یونان می‌رسانند و پس از آنکه به سرزمین اصلی منتقل شدند، راهی کشورهای دیگر اروپایی می‌شوند.

در همین مورد، یک مقام اداره مرزبانی اتحادیه اروپا – فرونتکس – گفته است که بدون بهبود شرایط در سوریه و در اردوگاه‌های پناهجویان در کشورهای همسایه سوریه باید انتظار داشت موج پناهجویان به سوی اروپا ادامه داشته باشد.

مقصد اکثر پناهجویان کشورهای اروپای غربی و شمالی به خصوص آلمان و سوئد است و آنان برای رسیدن به این کشورها پس از ورود به یونان، که عضو اتحادیه اروپاست،برای رسیدن به مقصد عازم کشورهای دیگر می‌شوند.

مجارستان یکی از کشورهای اصلی واقع در مسیر پناهجویانی بوده که با عبور از مرز صربستان با این کشور، عازم اتریش می‌شدند تا برای کسب پناهندگی و اقامت به آلمان بروند. در هفته‌های اخیر، دولت مجارستان به منظور جلوگیری از ورود پناهجویان به احداث حصار در مرز خود با صربستان مبادرت کرده است.

پس از بسته شدن مرز، چند هزار پناهجو عازم مرز صربستان و کرواسی شدند و دولت کرواسی پس از پذیرش شماری از آنان، بقیه را به مرز مجارستان فرستاد و این افراد به مرز اتریش اعزام شدند.

روز جمعه، منابع دولتی مجارستان گفتند که این کشور به منظور «حفاظت کشورهای اتحادیه اروپا در برابر مهاجرت غیر قانونی» در حال ساختن حصارهایی در مرزهای خود با رومانی، کرواسی و اسلونی است.

سخنگوی دولت مجارستان گفته است که منظور از احداث این حصارها جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی است و مهاجران قانونی می‌توانند همچنان وارد مجارستان شوند.

قرار است ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، روز جمعه با ورنر فیمان، صدراعظم اتریش در وین دیدار و در مورد بحران پناهجویان با او گفتگو کند. پیشتر، آقای فیمان گفته بود که سیاست ضد مهاجرتی مجارستان به اقدامات آلمان نازی بی‌شباهت نیست.

سخنان نخست وزیر مجارستان که گفته بود که کشورش مایل به پذیرش مهاجران مسلمان نیست با انتقاد شماری از کشورهای اروپایی مواجه شده بود. آقای اوربان این انتقادها را «ریاکاری» توصیف کرده و گفته بود که اکثر مردم کشورهای اروپایی از قبول مهاجران مسلمان راضی نیستند.

در واکنش به این سخنان، در برخی کشورهای اروپایی تظاهراتی در حمایت از اجازه ورود به پناهجویان برگزار شد و مردم به اقداماتی برای استقبال و کمک به پناهجویان دست زدند.

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s