آماده‌‌باش اسلوونی برای ورود صدها هزار پناهجو

اروپا

با تصمیم مجارستان به بستن مرزهای خود، بسیاری از پناهجویان عازم اسلوونی شدند تا با عبور از آن خود را به آلمان یا اتریش برسانند. پلیس اسلوونی هم گفت که گروهی از «پناهجویان ثبت‌نشده» از جمله چند ایرانی را بازداشت کرده است.

 

اسلوونی خود را آماده‌ی حضور «صدها هزار نفر» از پناهجویان می‌کند. در بیانیه‌ای که روز دوشنبه (۱۴ سپتامبر / ۲۳ شهریور) از سوی وزارت کشور اسلوونی منتشر شد، تاکید شده که با تصمیم مجارستان برای بستن مرزهای خود با صربستان، اسلوونی نگران است که پناهجویان تلاش کنند تا از مرزهای اسلوونی وارد قلمرو اتحادیه اروپا شوند.

این بیانیه پیش‌بینی می‌کند که پناهجویان متقاضی ورود به آلمان، با تصمیم مجارستان برای سخت‌گیری بیشتر مسیر خود را عوض کرده و به‌ سمت کرواسی و اسلوونی رهسپار شوند و تلاش کنند تا با عبور از این دو کشور به آلمان برسند.

دولت مجارستان از روز سه‌شنبه ۱۵ سپتامبر اجرای قانونی را آغاز کرد که مجازات سخت‌تری را برای مهاجران غیرقانونی در نظر گرفته است. هدف از اجرای این قانون، کاهش شمار پناهجویانی است که وارد اتحادیه اروپا می‌شوند.

عبور غیرقانونی از مرز این کشور تا کنون بر هم زدن نظم عمومی قلمداد می‌شد اما از این پس جرمی است که مجازات آن زندان است. افرادی که به صورت قاچاق از مرز مجارستان عبور می‌کنند و وارد این کشور می‌‌شوند ممکن است تا سه سال زندانی شوند.

بوستیان سفیک، سخنگوی وزارت کشور اسلوونی، در گفت‌وگویی مطبوعاتی از شهرداری‌های سراسر کشور خواست تا از شهروندان بخواهند که در صورت حضور تعداد فراوانی از پناهجویان در شهرها و مناطق، همکاری کنند و اتحاد عمل داشته باشند.

سخنگوی وزارت کشور اسلوونی همچنین افزود: «اسلوونی می‌تواند پناهگاه موقت برای هزاران نفر از پناهجویان فراهم کند. ظرفیت کمک‌رسانی خود را نیز افزایش داده‌ایم.»

بازداشت گروهی از پناهجویان ایرانی و افغانستانی

این درحالی است که مقامات پلیس اسلوونی یک‌شنبه گذشته (۱۲ سپتامبر) اعلام کردند که طی عملیاتی «گسترده‌ترین دستگیری مهاجران ثبت‌نشده» در یک سال گذشته را انجام داده و بیش از ۲۱ تن از پناهجویان را بازداشت کرده‌اند.

پلیس اسلوونی اعلام کرد که بیشتر بازداشت‌شد‌گان شهروندان با تابعیت ایران و افغانستان‌اند. این گروه قصد داشتند سوار بر یک دستگاه مینی‌بوس که یک شهروند اهل رومانی راننده‌اش بود، خود را به مرز آلمان برسانند.

بوریس راموت، سخنگوی پلیس اسلوونی در کنفرانسی مطبوعاتی به خبرنگاران گفت: «این افراد به موقعیت اقتصادی بهتر کشورهای اروپایی چشم دوخته‌اند. مشخص شده که آنها از خطر مرگ و نبود امنیت فرار نکرده‌اند، بلکه دنبال موقعیت اقتصادی بهترند و بنابراین در گروه پناهجوی نیازمند سرپناه نمی‌گنجند و مهاجر اقتصادی محسوب می‌شوند.»

پلیس اسلوونی اعلام کرد که راننده‌ی اهل رومانی مینی‌بوس به اتهام «قاچاق انسان» محاکمه خواهد شد. پناهجویان مسافر در مینی‌بوس فعلا در بازداشتگاه پلیس نگهداری می‌شوند تا مقامات تصمیم بگیرند که آیا آن‌ها را به لهستان، که مسافران از آن‌جا وارد اسلوونی شده بودند، بفرستند یا تصمیم دیگری اتخاذ کنند. در میان مسافران بازداشت‌شده یک دختربچه ۴ ساله نیز حضور دارد.

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s