هشدار سازمان امنیت آلمان در مورد تحریک مردم علیه پناهجویان

alman

سازمان امنیت داخلی آلمان هشدار داد که توسل به خشونت علیه پناهجویان و خطر ترور نیروهای راست افراطی در این کشور بیشتر شده است. سیاستمداران و فعالان اقتصادی در شرق آلمان نگران پیامدهای نفرت‌پراکنی علیه خارجی‌ها هستند.

 

بر اساس ارزیابی رئیس سازمان امنیت داخلی آلمان (BfV)، نفرت‌پراکنی علیه پناهجویان، آلمان را با خطر شکل‌گیری یک تروریسم جدید راست‌گرایانه مواجه کرده است.

هانس گئورگ ماسن، به مجله «اشترن» گفته است: «در فضای کنونی نمی‌توانیم احتمال شکل‌گیری گروه‌هایی را از نظر دور کنیم که حاضرند به حملات راست‌گرایانه افراطی دست زنند.»

به گفته او شمار حملات صورت گرفته علیه اقامتگاه‌های پناهجویان به روشنی نشان می‌دهد که ملاحظات برای پرهیز از خشونت رو به کاهش است.

هانس گئورگ ماسن دلیل این امر را تبلیغات احزاب راست‌افرطی مانند «ناسیونال دمکرات» ‌یا «راست‌ها» می‌داند. به گفته او این احزاب با تبلیغات منفی خود شریک جرم کسانی هستند که به رفتار خشونت‌آمیز دست می‌زنند.

نخست‌وزیر ایالت براندن‌بورگ، دیتمار ووید (از حزب سوسیال دمکرات) نیز در مورد ترور راست‌گرایان در آلمان هشدار داده است. به گفته او آنچه در بسیاری از نقاط کشور علیه پناهجویان رخ می‌دهد نوعی ترور است.

نخست‌وزیر ایالت براندن‌بورگ هدف این خشونت‌‌‌‌ها را مرعوب کردن پناهجویان و جامعه مدنی دانسته است.

در این ایالت چند اقامتگاه پناهجویان آتش زده شد. نخست‌وزیر براندن‌بورگ این حوادث را موجب تخریب چهره این ایالت و تمام آلمان دانسته است.

او همچنین تأکید کرده که «هیچ شایسته» نیست که در کشور ثروتمندی مانند آلمان مدام در مورد هزینه‌های پناهجویان بحث شود.

نگرانی از پیامدهای خارجی‌ستیزی

فعالان اقتصادی در شرق آلمان نیز در مورد پیامدهای سنگین حملات به اقامتگاه‌های پناهجویان برای اقتصاد این منطقه هشدار دادند.

وزیر اقتصاد ایالت زاکسن، مارتین دولیگ (از حزب سوسیال دمکرات) نفرت‌ از بیگانگان را عامل مخدوش شدن تصویر مدرن و جهان وطنی از این ایالت دانسته است.

به گفته او پرسش‌های منتقدانه سرمایه‌گذاران و کارشناسان خارجی که نگران امنیت خود در این ایالت هستند بیشتر شده است.

در ایالت زاکسن در شهر کوچک هایدناو صدها راست‌افراطی مقابل یک اقامتگاه پناهجویان با پلیس درگیر شدند. بیش از ۳۰ مأمور پلیس در این درگیری مجروح شدند. در مقابل تعداد بسیاری از اهالی این شهر برای اعلام همبستگی خود با پناهجویان به تظاهرات دست زدند.

وزیر اقتصاد تورینگن، ولفگانگ تیفن‌سه (از حزب سوسیال دمکرات) نیز ضمن انتقاد از نفرت‌پراکنی علیه پناهجویان تأکید کرده است ایالت‌هایی که نیازمند سرمایه‌گذاران خارجی و صادرات هستند باید فضایی بین‌المللی داشته باشند.

ه گفته او ایالت تورینگن تا سال ۲۰۲۵ میلادی نیازمند حدود ۲۸۰ هزار نیروی متخصص خارجی است.

با این حال حملات خشونت‌بار علیه پناهجویان در شرق آلمان ادامه دارد. در شهر ماسو در ایالت براندنبورگ پلیس مرد ۲۸ ساله‌ای را به ظن پاشیدن اسپری فلفل به درون یک اقامتگاه و مجروح کردن تعداد پرشماری بازداشت کرده است.

هنوز روشن نیست که چرا این فرد به چنین اقدامی دست زده است. به گفته نیروهای امداد ۴۰ پناهجو به دلیل تحریک چشم‌ها و مجاری تنفسی‌شان مورد درمان قرار گرفته‌اند. از این تعداد دو بزرگسال و هشت کودک به بیمارستان منتقل شده‌اند.

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s