یک میلیارد یورو هدیه به آفریقا برای بازگرداندن پناه‌جویان

اروپا

کمیسیون اتحادیه‌ی اروپا قصد دارد با ایجاد «صندوق کمک یک میلیارد یورویی به آفریقا»، پناه‌جویان این قاره را که درخواست پناهندگی آنان در کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا رد می‌شود، به کشورهای خود بازگرداند.

 

ژان اسلبورن، وزیر امور خارجه‌ی لوکزامبورگ، روز شنبه (۲۹ اوت) اعلام کرد که کمیسیون اتحادیه‌ی اروپا در نظر دارد بیش از یک میلیارد یورو به «صندوق کمک به آفریقا» واریز کند.

به گزارش «اشپیگل آنلاین» اهدای این کمک، تنها به شرط ایجاد «امکانات تشویق کننده» از سوی کشورهای آفریقایی برای بازگرداندن شماری از پناه‌جویان این قاره به زادگاه‌های خود صورت می‌گیرد. گفته می‌شود که این افراد حائز شرایط دریافت پناهندگی در کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا نیستند.

در ماه‌های گذشته ده‌ها هزار پناه‌جوی آفریقایی خطر سفرهای پر مخاطره را به جان خریده و از راه دریای مدیترانه وارد کشورهای اروپایی شده‌اند.

موافقت وزیران کشور اتحادیه اروپا

ژان اسلبورن که تا پایان سال جاری سرپرستی سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا را بر عهده دارد، در این رابطه گفت که بسیاری از وزیران کشور این اتحادیه‌موافقت خود را با ایجاد «صندوق کمک یک میلیارد یورویی به آفریقا» اعلام کرده‌اند. «اشپیگل آنلاین» می‌نویسد که این کمک مالی، افزون بر بودجه‌ی اهدایی این کشورها در چارچوب «همکاری‌های اقتصادی و توسعه‌» به کشورهای آفریقایی است. در سال‌های اخیر، میزان این کمک‌ها کاهش یافته است.

به گفته‌ی اسلبورن، قرار است طرح ایجاد «صندوق کمک به آفریقا» در نشست سالانه‌ی اتحادیه‌ی اروپا ـ آفریقا که در ۱۱ و ۱۲ نوامبر سال جاری میلادی در مالتا برپا می‌شود، به بحث گذاشته شود. این پنجمین دور نشست سران ۲۸ کشور عضو اتحادیه‌ی اروپا با همتایان آفریقایی خود است. ۴ نشست پیشین در قاهره، لیسبون، طرابلس و بروکسل برگزار شد.

اهدای کمک به آفریقا در گرو بازگرداندن پناه‌جویان

وزیر امور خارجه‌ی لوکزامبورگ، ضمن اشاره به این که امکانات محدود کشورهای اتحادیه‌ی اروپا باید برای کمک به پناه‌جویانی که موافق کنوانسیون ژنو حائز شرایط کسب پناهندگی هستند، هزینه شود، گفت: «اگر کشورهای آفریقایی حاضر باشند کسانی که تقاضای پناهندگی آنان رد می‌شود به زادگاه‌خود برگردانند، اروپایی‌ها هم باید از آنان پشتیبانی کنند.»

سرپرست سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا تاکید کرد که این امر نباید به‌طورکلی به معنای اهدای کمک‌های اقتصادی به آفریقا، به شرط بازگرداندن پناه‌جویان تلقی شود. اسلبورن هم‌چنین افزود: «با این‌حال اگر اتحادیه‌ی افریقا در مالتا با این امر مخالف نباشد، اروپا هم باید به کشورهایی که حاضرند پناه‌جویان را برگردانند، کمک‌های جدی کند.»

مخالفت با «استراتژی دفاعی اروپا»

هم‌زمان حزب سبزها در پارلمان اروپا اعلام کرد که با ایجاد «صندوق کمک به آفریقا» به شرط بازگرداندن پناه‌جویان آفریقایی به کشورهای خود به شدت مخالف است. نماینده‌ی این حزب ضمن انتقاد از طرح اسلبورن، آن را «ناموثر» خواند و گفت که نباید به این بهانه ‌باز هم از میزان کمک‌ها به کشورهای آفریقایی کاست. او تاکید کرد: «این کمک‌ها با هدف مبارزه با فقر و در نتیجه از میان بردن دلایل فرار این پناه‌جویان به اروپا صورت می‌گیرد.»

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s