اسلواکی پناهجویان مسلمان را در خاک خود نمی‌پذیرد

اروپا

اسلواکی متعهد به پذیرش ۲۰۰ پناهجو در خاک خود شده است. دولت این کشور اما انجام این تعهد را مشروط به پذیرش پناهجویان مسیحی کرده است. مقام‌های اسلواکی اتهام تبعیض را رد کرده و گفته‌اند این کشور برای مسلمانان مسجد ندارد.

 

کشورهای عضو اتحادیه اروپا متعهد شده‌اند تا ۴۰ هزار پناهجو را که اکنون در ایتالیا و یونان به سر می‌برند، در خاک خود جای دهند. اسلواکی واقع در اروپای مرکزی نیز یکی از کشورهایی بوده که این تعهد را پذیرفته است. دولت این کشور اعلام کرد، حاضر است به ۲۰۰ پناهجوی سوری در خاک خود جای دهد، اما تنها به این شرط که این پناهجویان مسیحی باشند. اسلواکی گفته است که سوری‌های مسلمان را در خاک خود نخواهد پذیرفت.

ایوان متیک، سخنگوی وزارت کشور اسلواکی، در گفتگو با شبکه جهانی بی‌بی‌سی دلیل این شرط گذاری را اینگونه توجیه کرده است که در این کشور هیچ مسجدی وجود ندارد. او گفته است که اسلواکی می‌توانسته ۸۰۰ پناهجو را در این کشور اسکان دهد اما فاقد هرگونه مسجد است.

دولت براتیسلاو عدم پذیرش پناهجویان مسلمان را روا دانستن تبعیض علیه آنان ندانسته و اعلام کرده است که این کشور تنها «محلی گذرا» برای پناهجویان به شمار می‌رود زیرا «آنها نمی‌خواهند در اسلواکی ماندگار شوند.»

یک سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا تأکید کرده، اعمال هر گونه تبعیض از سوی کشورهای عضو این اتحادیه ممنوع است. او گفته است که کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان (UNHCR) از اتحادیه اروپا خواسته تا پناهجویان را صرف‌نظر از اعتقادات مذهبی‌شان در خاک خود جای دهند.

آلمان و رکورد تاریخی بیشترین میزان درخواست پناهندگی

آلمان و سوئد دو عضو اتحادیه اروپا هستند که تا کنون پذیرای بیشترین شمار پناهجویان بوده‌اند. دولت آلمان تخمین می‌زند که در سال ۲۰۱۵ حداکثر ۸۰۰ هزار مهاجر در این کشور تقاضای پناهندگی بدهند. این رقم تقریبا دو برابر رکورد پیشین است که در سال ۱۹۹۲ به ثبت رسید. در آن سال ۴۴۰ هزار نفر در آلمان تقاضای پناهندگی کردند.

توماس دمزیر، وزیر کشور آلمان، این وضعیت را «چالش‌برانگیز برای همه» خوانده اما در عین حال گفته است که «این وضعیت خارج از ظرفیت کشور نیست». او خاطر نشان ساخته که آلمان باید در چند سال آینده خود را آماده شمار بالای پناهجویان کند.

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s