«شرایط شرم‌آور» ۱۲۴ هزار پناه‌جو در جزایر یونان

یونان

دفتر كميساريای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان از کشورهای فرانسه و یونان خواست که به وضعیت «شرم‌آور و وحشتناک» پناه‌جویان در این کشورها رسیدگی کنند و «پاسخی در خور و سریع برای این بحران مدنی» بیابند.

 

وینست کوچتل، مدیر بخش اروپای کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR)، روز جمعه (۷ اوت/ ۱۶ مرداد) در کنفرانسی رسانه‌ای در ژنو گفت که فرانسه باید به وضعیت بیش از ۳ هزار پناه‌جویی که در مسیر تونل اروپا در نزدیکی بندر کاله در شمال این کشور به‌سر می‌برند، رسیدگی کند و آن را به عنوان «بحرانی مدنی» تحت کنترل در آورد.

به گفته‌ی کوچتل، این امر «به خوبی قابل اجرا است». او به عنوان مثال پیشنهاد کرد که فرانسه پادگان‌هایی که در حال حاضر مورد استفاده قرار نمی‌گیرند را به اردوگاه‌های موقتی پناه‌جویان تبدیل کند.

بنا بر گزارش خبرگزاری‌ها این پناه‌جویان شبانه‌روز می‌کوشند با استفاده از قطار، کامیون و حتی پیاده از این تونل بگذرند و وارد بریتانیا شوند.

مدیر بخش اروپای این کمیساریا، هم‌چنین مقامات بریتانیایی را به‌خاطر عدم رسیدگی به پرونده‌های پناه‌جویانی که خویشان و بستگانشان در این کشور زندگی می‌کنند، مورد انتقاد قرار داد. اکثر این افراد پناه‌جویان جنگی از کشورهای سوریه، لیبی و اریتره هستند. وینست کوچتل تاکید کرد: «این جنگ‌ها سال‌ها است که درگرفته و در آینده هم ادامه خواهند داشت.»

«شرایط شرم‌آور» در یونان

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد، هم‌چنین از مقامات یونان به دلیل «شرایط شرم‌آور» پناه‌جویان در جزایر این کشور انتقاد کرد و گفت که بیش از ۳۰ سال است در این سمت فعالیت می‌کند و تا کنون با «وضعیت مشابه اسف‌باری» روبرو نشده است. بنا بر آمار رسمی سازمان ملل، در حال حاضر بیش از ۱۲۴ هزار پناه‌جو در این جزایر در شرایطی «غیرقابل تحمل» زندگی می‌کنند.

وینست کوچتل در این رابطه پیشنهاد کرد که اداره‌ای در یونان، وظیفه‌ی مدیریت امور این آوارگان را به عهده بگیرد و امکانات دسترسی به آب، سرپناه و بهداشت کافی را برای آنان فراهم آورد. بخشی از این امکانات قرار بود با کمک‌های مالی و انسانی کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا تامین شوند. کوچتل در این رابطه گفت که بسته‌های کمکی اغلب دیر به مقصد می‌رسند و با در نظر گرفتن افزایش شمار پناه‌جویان تنها بخش کوچکی از نیازهای آنان را بر می‌آورند. کوچتل از کشورهای اروپایی درخواست کرد، امکانات مالی بیشتری در اختیار یونان قرار دهند.

پناه‌جویی؛ مسئله‌ای بین‌المللی

آلکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان، پس از رایزنی با هیئت دولت خود گفت که کشورش در کنار وظیفه‌ی مدیریت بحران حاد اقتصادی ـ اجتماعی خود، با مسائل هزاران پناه‌جویی که به سواحل این کشور روی می‌آورند، نیز روبرو است. او یاد‌آور شد که با این‌حال یونان می‌کوشد «اوضاع ناهنجار پناه‌جویان را با انجام اقدامات لازم سر و سامان دهد.» گفته می‌شود که سرعت بخشیدن به انتقال پناه‌جویان از جزایر به شهرهای مرکزی یونان، یکی از این اقدامات است.

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s