صدها سرنشین کشتی پناهجویان در سواحل لیبی غرق شدند

اروپا

یک کشتی ماهیگیری حامل صدها پناهجو در سواحل لیبی واژگون شد و سرنشینان آن به دریا ریختند. سازمان پزشکان بدون مرز که با یک کشتی نجات خود در محل حادثه حضور داشت در گفتگو با دویچه‌وله احتمال نجات پناهجویان را اندک می‌د‌اند.

 

صدها پناهجو سوار بر یک کشتی ماهیگیری فرسوده از سواحل لیبی راهی اروپا بودند که کشتی‌ها آنها واژگون شد.

خدمه این کشتی چوبی مملو از سرنشین صبح چهارشنبه (۵ اوت/ ۱۵۴ مرداد) تنها اندکی پس از ترک ساحل از نیروهای بین‌المللی درخواست کمک می‌کند. گارد ساحلی ایتالیا نیز یک کشتی نجات متعلق به نیروی دریایی ایرلند را از این حادثه آگاه می‌کند.

اما کشتی فرسوده پناهجویان هنگام رسیدن نیروهای امداد واژگون می‌شود. احتمال داده می‌شود که هجوم سرنشینان به یک سوی کشتی برای دیدن قایق‌های نجات دلیل واژگونی این کشتی ماهیگیری بوده است.

در پی این حادثه صدها پناهجو در حالیکه دو کشتی نجات، یکی متعلق به نیروی دریایی ایرلند و دیگری متعلق به سازمان پزشکان بدون مرز در محل حضور داشتند، در دریا ناپدید شدند.

فلورین وست‌فال یکی از همکاران سازمان پزشکان بدون مرز در گفتگو با دویچه‌وله احتمال نجات شمار قابل توجهی از پناهجویان را اندک عنوان کرد.

او در این مورد افزود: «یکی از کشتی‌های ما خود را به محل حادثه رساند و توانست چند تن را از آب بگیرد. اما نمی‌دانیم چه تعدادی در دریا غرق شدند. گفته می‌شود که کشتی ۷۰۰ سرنشین ‌داشته است.»

به گزارش رسانه‌های ایتالیایی تا پیش از ظهر پنج‌شنبه (۶ اوت/ ۱۵ مرداد) حدود ۳۷۰ نفر از سرنشینان این کشتی نجات یافتند و ۲۶ جسد نیز از آب گرفته شده است.

عملیات گارد ساحلی ایتالیا، نیروی دریایی این کشور و سایر نیروهای امداد برای جستجوی دیگر مسافران ادامه دارد.

تنها تعداد اندکی از پناهجویان می‌توانستند شنا کنند و موفق شدند خود را روی آب نگاه دارند. از آن گذشته به گفته فلورین وست‌فال پناهجویان اغلب وضعیت جسمانی مناسب و توان بدنی زیادی ندارند.

او افزود: «بسیاری از پناهجویان در راه عبور از دریای مدیترانه ساعت‌ها زیر آفتاب روی عرشه کشتی به سر می‌برند بدون آنکه آب آشامیدنی کافی داشته باشند. برخی حتی جراحات بدنی دارند و بسیاری به دلیل آنچه در کشور خود پشت سر گذاشتند یا در طول سفر تجربه کردند، دچار آسیب‌‌های روانی شده‌اند.»

سازمان پزشکان بدون مرز خواستار تغییر سیاست پذیرش پناهجو در اتحادیه اروپا است.

فلورین وست‌فال در گفت‌وگو با دویچه‌وله در این مورد تأکید کرد: «کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله آلمان باید سیاست ‌خود را تغییر دهند. ما باید امکان عبور از را‌ه‌های قانونی و امن به اروپا را برای پناهجویان فراهم کنیم تا آنها بتوانند درخواست پناهندگی دهند. چنین اقدامی به فعالیت باندهای قاچاق انسان هم پایان می‌دهد.»

پزشکان بدون مرز که دو کشتی نجات در آب‌های مدیترانه دارد، از آغاز سال جاری میلادی حدود ده هزار پناهجوی سرگردان در این دریا را نجات داده و به ایتالیا رسانده‌ است.

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s