دریای مدیترانه مرگ‌بارترین مسیر دریایی پناهجویان

اروپا

بسیاری از پناهجویان سعی می‌کنند از راه دریای مدیترانه خود را به اروپا برسانند. بیشتر آنها با کشتی‌هایی می‌آیند که به هیچ‌وجه برای سفرهای دریایی مناسب نیستند. شمار کشتگان پناهجو در این دریا در سال جاری ۲۰۰۰ نفر بوده است.

 

شمار پناهجویانی که در مسیر فرارشان به اروپا در دریای مدیترانه غرق شده‌اند در سال جاری میلادی (۲۰۱۵) بیش از ۲۰۰۰ نفر بوده است. این تعداد ۴۰۰ نفر بیشتر از پناهجویان قربانی در سال گذشته در همین دریا است.

سازمان جهانی مهاجرت (IOM) با اعلام این آمار تاکید کرده است که به این ترتیب مسیر دریای مدیترانه خطرناک‌ترین مسیر برای پناهجویانی است که می‌خواهند خود را به اروپا برسانند. سازمان جهانی مهاجرت در این باره اعلام کرده است که بیشتر پناهجویانی که از لیبی عازم جزایر ایتالیا در اروپا می شوند جان سالم به در نمی‌برند.

به گزارش خبرگزاری آلمان ویلیام لیسی سوینگ، رئیس سازمان جهانی مهاجرت در این باره گفت پذیرفتنی نیست که در قرن بیست‌و‌یکم انسان‌ها‌یی که تحت تعقیب هستند یا از منازعات و فقر از محل زندگی‌شان می‌گریزند، چنین سرنوشتی داشته باشند و در نزدیکی مرزهای اروپا با مرگ دست‌و‌پنجه نرم کنند.

قایق‌های ناکارا برای سفرهای دریایی

سازمان جهانی مهاجرت (IOM) اعلام کرده است که در سال ۲۰۱۴ شمار پناهجویانی که جان خود را به هنگام عبور از دریای مدیترانه از دست دادند ۳۲۷۹ نفر بوده است. برطبق آمار منتشر شده توسط این سازمان امدادگر شمار کشتگان پناهجو در این مسیر دریایی از آغاز تا اوت سال ۲۰۱۴ میلادی ۱۶۰۷ نفر بوده است.

یکی از دلایل عمده کشته شدن این پناهجویان استفاده قاچاقچیان انسان از قایق‌هایی است که برای عبور از دریا ساخته نشده‌اند و احتمال غرق شدن قایق را در صورت کوچک‌ترین حادثه دریایی افزایش می‌دهند.

 

سازمان جهانی مهاجرت اعلام کرده که در سال جاری میلادی شمار پناهجویان وارد شده به ایتالیا و یونان که به ترتیب بالغ بر ۹۷ هزار و ۹۰ هزار و ۵۰۰ نفر می‌شود، نسبت به سال گذشته تغییری نکرده، اما شمار کشتگان پناهجو به هنگام عبور از دریا و رساندن خود به ایتالیا نسبت به سال پیش به شدت افزایش یافته است (۱۹۳۰ کشته).

سازمان جهانی مهاجرت در پایان گزارش خود گسترده شدن فعالیت‌های نیروهای امدادگر مرزی اتحادیه اروپا موسوم به «تریتون» را مثبت ارزیابی کرده است. بودجه این نیروها پس از حادثه‌ای مرگ‌آور در دریای مدیترانه سه‌برابر شد.

سازمان جهانی مهاجرت که سازمانی امدادی است اعلام کرده که در سال جاری میلادی ۱۸۸ هزار نفر در دریای مدیترانه از خطر غرق شدن نجات یافته‌اند.

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s