صدها پناهجو در محاصره پلیس فرانسه در «یوروتونل»

فرانسه

پلیس فرانسه شب گذشته نزدیک به ۲۰۰ پناهجو را در یوروتونل محاصره کرد که قصد داشتند شبانه از این تونل عبور کرده و وارد بریتانیا شوند. نخست‌وزیر بریتانیا کابینه امنیتی خود را برای یک نشست اضطراری فرار خوانده است.

پناهجویان می‌خواستند شامگاه پنج‌شنبه (۳۰ ژوئیه/ ۸ مرداد) از طریق یوروتونل و در تاریکی شب خود را به بریتانیا برسانند، اما موفق به این کار نشدند. پلیس فرانسه در شهر بندری کاله آنها را محاصره کرد و مانع از عبور آنها از تونل شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه شامگاه‌ پنج‌شنبه همانند شب‌های پیش از آن نزدیک به ۲۰۰ نفر از پناهجویان وارد مسیر راه‌آهن شدند اما پیش از ورود به تونل به محاصره ماموران ژاندارمری شهر کاله درآمدند.

این گزارش می‌گوید ۱۵ تن از پناهجویان که در ابتدا موفق به فرار از چنگ ماموران شدند نیز بعد از صد متر در چنگ حلقه‌ای دیگر از نیروهای پلیس گرفتار شدند و از ادامه حرکت بازماندند.

گزارش‌ها حاکی است که خودروهای پلیس تا پاسی از شامگاه پنج‌شنبه در اطراف پایانه تونل یوروتونل در رفت‌وآمد و جستجوی پناهجویان بودند.

هفته‌هاست که صدها پناهجو تلاش می‌کنند شبانه با نفوذ به پایانه یوروتونل و مخفی شدن در قطارها و کامیون‌ها خود را به خاک بریتانیا برسانند.

شرکت یوروتونل در شهر کاله فرانسه می‌گوید از آغاز سال جاری میلادی تاکنون از عبور غیر قانونی بیش از ۳۷ هزار پناهجو به بریتانیا جلوگیری کرده است.

سه‌شنبه هفته جاری (۲۸ ژوئیه) نزدیک به ۲ هزار پناهجو تلاش کردند تا با عبور از یوروتونل وارد خاک بریتانیا شوند.

در جریان این تقلای نافرجام یک پناهجو جان خود را از دست داد. شرکت یوروتونل می‌گوید در دو ماه اخیر ۹ پناهجو جان خود را از دست داده‌اند.

برآورد می‌شود که هم‌اکنون در شهر کاله حدود ۵ هزار پناهجو که به‌طور عمده از خاور میانه هستند، برای ورود به بریتانیا انتظار می‌کشند.

بیشتر آنها در زاغه‌هایی در اطراف شهر کاله به‌سر می‌برند و تلاش دارند به هر نحوی با استفاده از کامیون‌های حمل بار یا با کشتی و یا قطار، خودشان را به بریتانیا برسانند.

نشست اضطراری کابینه امنیت ملی بریتانیا

دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا کابینه امنیت ملی موسوم به «کبرا» (Cobra) را برای نشستی اضطراری درباره بحران پناهجویان فراخوانده است. این نشست روز جمعه (۳۱ ژوئیه) برگزار می‌شود.

دولت کامرون هم‌چنین روز گذشته تدابیر شدیدی را برای مقابله با ورود پناهجویان به خاک این کشور اتخاذ کرد. بنا بر این تدابیر، دولت بودجه بیشتری برای تامین امنیت در پایانه یوروتونل در نظر گرفته، قوانین مهاجرت را سخت‌تر و تهدید کرده که پناهجویان غیر قانونی بازگردانده خواهند شد.

روزنامه بریتانیایی «تایمز» روز جمعه نوشت، دولت درصدد است برای مقابله با بحران پناهجویان در کنار پلیس، از ارتش نیز استفاده کند. به نوشته این روزنامه، اکنون هفته‌هاست که پناهجویان هر شب تلاش می‌کنند از حصارهای امنیتی یوروتونل در کاله عبور کنند و با مخفی شدن در قطارها و کامیون‌ها خود را به بریتانیا برسانند. تایمز نوشته تنها در طول یک هفته گذشته دست‌کم ۱۵۰ پناهجو از این طریق خود را به بریتانیا رساند‌ه‌اند.

تایمز هم‌چنین نوشت، پنج‌شنبه هفته جاری بیش از ده پناهجوی غیرقانونی در داخل یک کامیونی توسط پلیس شناسایی و بازداشت شدند.

بحران پناهجویان موجب شده که رفت‌وآمد قطارها میان دو سوی کانال مانش دچار اختلال شود. گفته می‌شود در نزدیکی پایانه یوروتونل در شهر «دوور» بریتانیا، بیش از ۶ هزار کامیون در جاده‌ها صف کشیده‌اند و منتظر عبور از تونل هستند.

رسانه‌های بریتانیا نوشته‌اند صف‌های طولانی کامیون‌ها در شهر بندری «دوور»، مشکلات زیادی را در رفت‌وآمد خودروها و مردم شهر ایجاد کرده است.

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s