اکثریت آلمانی‌ها با کاهش کمک‌ها به پناهجویان مخالف‌اند

المان

نتایج یک نظرسنجی در آلمان نشان می‌دهد که اکثریتی ۵۲ درصدی با کاهش کمک‌ها به پناهجویان مخالف‌اند. همچنین اکثریتی ۵۹ درصدی از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی، با اسکان دادن پناهجویان در چادرها مخالفت کرده‌اند.

 

موسسه پژوهشی «امنید» Emnid به سفارش روزنامه آلمانی «بیلد آم زونتاگ» نظرسنجی‌ای درباره پناهجویان و وضع آنان در آلمان انجام داده است. در حالی که اقلیتی ۳۳ درصدی با کاهش کمک‌ها به پناهجویان موافقت کرده‌اند، ۵۲ درصد گفته‌اند که با آن مخالف‌اند. این ارقام در مورد هواداران احزاب محافظه‌کار دمکرات مسیحی و سوسیال مسیحی، ۳۹ درصد موافق و ۴۵ درصد مخالف است.

افزون بر این، ۵۹ درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی با اسکان دادن پناهجویانی که به احتمال قریب به یقین به کشورهای خود بازگردانده می‌شوند در چادرها یا اردوگاه‌های پذیرش مرزی مخالفت کرده‌اند. ۳۶ درصد گفته‌اند که با چنین اقدامی موافق‌اند.

موضوع برپایی اردوگاه‌هایی برای اسکان دادن پناهجویان در نزدیکی مرزهای آلمان را اخیرا حزب سوسیال مسیحی آلمان مطرح کرده است.

همچنین اکثریتی ۵۶ درصدی از شهروندان آلمانی شرکت‌کننده در این نظرسنجی گفته‌اند که در آینده کوزوو و آلبانی باید در شمار «کشورهای مبدا امن» تلقی شوند. معنای این سخن آن است که در آینده می‌توان پناهجویان از این دو کشور را به میهن‌شان بازگرداند. ۳۱ درصد نظردهندگان با این امر مخالف‌اند.

گفتنی است که مفهوم «کشور مبدا امن» کشدار و قابل تاویل است؛ مفهومی که مدتها در آلمان بر سر آن مناقشه بود. «کشور مبدا امن» به کشورهایی اطلاق می‌شود که می‌توان پذیرفت در آنها کسی به دلیل اعتقادات سیاسی خود تحت پیگرد قرار نمی‌گیرد.

«کشور مبدا امن» در امور پناهجویان با «کشور ثالث» یکی نیست. «کشور ثالث» به دیگر کشورهای اروپایی گفته می‌شود که پناهجو برای نخستین بار در اروپا به خاک آن قدم گذاشته است.

برای نمونه اگر پناهجویی وارد اسپانیا شود و از آنجا به آلمان برود و درخواست پناهندگی کند، مقامات آلمانی اجازه دارند به درخواست او رسیدگی نکنند و او را به اسپانیا بازگرداند. در واقع هر پناهجویی باید بلافاصله از نخستین کشور امنی که وارد خاک آن شده، درخواست پناهندگی کند.

در این نظرسنجی همچنین ۵۲ درصد گفته‌اند که آلمان در مقابل پناهجویان کشوری مهمان‌نواز است. ۴۲ درصد گفته‌اند که چنین نیست. در نظرسنجی موسسه «امنید» ۵۰۲ تن شرکت کرده بودند.

Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s