سوئد: طولانی شدن بررسی مدارک شناسائی، مشکل بزرگ پناهجویان

پناهندگی

پرونده ۱۵ هزار پناهجوکه مربوط به سال گذشته است، برای رسیدگی به هویت آنها در صف نوبت قراردارند. از جمله پی آمدهای این امر می توان به بی برنامه گی این افراد برای آینده شان اشاره کرد.

مرکزی در اداره مهاجرت درسولنا که مسئولیت رسیدگی به هویت و مدارک شناسائی پناهجویان را به عهده دارد، در ماه ژوئن اعلام کرد که هنوز موفق نشده است به پرونده ۱۵هزار پناهجو که از سال گذشته دراختیار این اداره قرار داده شده رسیدگی کند.
این پناهجویان بیشترمتعلق به جنگ زدگان سوری و پناهجویانی از کشورهای بحران زده و بدون دولت هستند که اداره مهاجرت مسئولیت بررسی پاسپورت، کارت شناسائی و دیگر مدارک هویتی آنها را به عهده دارد. از جمله دلائل سخت گیری بررسی هویت ومدارک شناسائی پناهجویان، کشف جعلی بودن تعدادی ازمدارک شناسائی ارائه شده به این اداره اعلام شده است.
بنا بر گزارش اداره مهاجرت، درسال گذشته حدود ٦٠هزار پرونده به این مرکزفرستاده شد که حدود شش تا هفت درصد آن ها دارای مدارکی جعلی بودند. پرونده هائی که ازسوی این اداره جعلی تشخیص داده می شوند برای رسیدگی بیشتر دراختیار پلیس و دادستانی قرار می گیرند. اضافه کنیم که مرکز بررسی مدارک شناسائی و هویتی درسال ۲۰۰۹ با شش کارمند کار خود را آغاز کرد و تنها پرونده هائی که مظنون به نظر می رسیدند دراختیار این مرکز قرارگرفتند.
این اداره به تدریج گسترش یافت و در حال حاضر هفتاد کارشناس در استخدام خود دارد و بررسی مدارک را از جمله از طریق میکروسکوپ و دستگاه های فنی دیگر نیز انجام می دهند. در صدای گزارش می توانید گفتگو با احمد زکی خلیل از سازمان مدافع حقوق پناهندگان FARR در شمال سوئد را بشنوید. این گفتگو دررابطه با مشکلات هویتی برخی از پناهجویان افغان صورت گرفته است.
تعداد زیادی از پناهجویان عنوان می کنند که آنها می خواهند هر چه زودتر زبان سوئدی را بیاموزند تا بتوانند وارد بازارکار شوند، اما بدون اجازه ی اقامت قادر به این کار نیستند.
Advertisements

پیامی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s